Míg a múlt században nagyon nagy szerepet kapott az építkezések során a vályog, addig az 1980-as, 1990-es években meglehetősen sokat változott a megítélése ennek az anyagnak, és míg korábban nagyon jó szolgálatot tett a házak építése során, addig sajnos kezdett szitokszóvá válni, és a tehetősebb emberek drága téglából kezdték el a házaikat felépíteni.
Hogy minek volt „köszönhető” ez a változás, nem lehet pontosan megmondani, de nem feltétlenül jelentett ez jó irányt, ahogy ezt most már a harmadik évezred hajnalán látjuk is. Szerencsére manapság nagyon sok olyan ember van, aki a környezetére és a jövőnkre is szeretne vigyázni, így a vályog most már ki tudott törni a skatulyából, és egyre kevésbé értékelik alul.
Hogy miért szokás szuperépítőanyagnak hívni, arról a BIOKAY vályogvakolatok gyártói segítségével számolunk most be.
Miért szuperépítőanyag?
Mert egyetlen mesterségesen előállított építőanyag sem tudja felvenni a versenyt a természettel. A fa, a vályog és a természetes növényi hőszigetelések nem csak, hogy ugyanazt a célt szolgálják és érik el, mint a mesterséges építőanyagok, de fenntarthatóság szempontjából abszolút verhetetlenek.
Míg például a vasbeton, a tégla, a habarcs mind olyan anyag, amit nagy energiaráfordítással lehet lebontani, és újrahasznosíthatóságuk kétséges, addig a vályog szinte a végtelenségig újrahasznosítható, így akár ha el is bontunk egy vályogházat, az alapanyagot újra fel tudjuk használni. Hát kell ennél környezettudatosabb építőanyag?
Szerencsére a technika azért itt sem hagyta érintetlenül a fejlődést, így ma már akár előregyártott vályogfalakat is lehet vásárolni, sőt látszó elemként is fel lehet használni lakóházak építésekor!

Mindenre megoldás?
Nyilvánvalóan nem lehet mindenre megoldás, hiszen tartófalakat továbbra sem lehet vályogból építeni, sőt akadnak olyan épületek, amelyeket csak téglából, azaz erős, szilárd anyagokból lehet megépíteni.
Felmerül a kérdés, hogy akkor miért építsünk vályogból? Mi mondja ki, hogy kinek „szabad”, kinek nem?
Természetesen semmi ilyen szabály nem létezik, a lelkiismeretünk, a környezettudatosságunk kell, hogy vezéreljen minket, és inkább azt a kérdést kell feltenni, hogy szükséges-e az újra nem hasznosítható, és csupán rombolással és zajszennyezéssel elbontható téglaépület, vagy elegendő esetleg a vályog, vagy épp a növényi részekkel megerősített, terhelhetőbb vályog.
Ha úgy érzed, tenni szeretnél azért, hogy a jövendő generációkat is élhető körülmények fogadják a Földön, akkor mindenképp tájékozódj behatóbban a BIOKAY vályogvakolatok termékeiről!
A jövő a vályogé és a miénk!
A környezettudatos építkezés napról napra fontosabbá válik, és ahogy kerülnek ki az építészeti egyetemről a fiatal generáció tervezői, ők már egészen más szempontok alapján tervezik a házakat.
Hogy mind a lakók, mind pedig a környezetük a lehető legegészségesebb, legtermészetesebb építőanyagok előnyeit élvezhessék, a természetes építőanyagok, mint amilyen a vályog is, elengedhetetlenül fontosak!
(x) Hirdetői tartalom