80 perces exkluzív interjút készített a Media1 Podcast Vágó István egykori televíziós műsorvezetővel (Legyen Ön is milliomos!, Álljunk meg egy szóra, Van benne valami, Mindent vagy semmit, Kerékbár, Pókerarc stb.), aki az elmúlt években a televíziózással felhagyva mint közéleti szereplő, a DK (Demokratikus Koalíció) politikusa szerepel időnként különféle műsorokban, illetve nagyon aktív a Facebookon is.
Vágó István a Legyen Ön is milliomosban az RTL Klub képernyőjén
Beszélgettünk a tévézésről, az MTV-s kezdetektől a tévés karrierjének TV2-nél történő lezárultáig sok mindenről, de természetesen nem kerültük ki a médiapolitikával kapcsolatos kérdéseket sem. Vágó István elmondta, mit gondol arról, mikor volt jobb, a Kádár vagy az Orbán-rendszerben, de szóba került az is, van-e stratégiája az ellenzéknek, hogy a 2010 óta folyamatosan újra- és újraválasztott Orbán-kormányt egyszer legyőzze. Szóba került az eddig 97 országot felkereső Vágó Istvánnal az utazás, a nyelvtanulás (Vágó egészen extrém mennyiségű nyelvet sajátított el), és elárulta azt is, miért nem költözött el Magyarországról.
Vágó István az 1975-ös Riporter kerestetik című műsorban. Fotó: Fortepan / Urbán Tamás
A beszélgetésünk az egykori „kvízprofesszorral” az alábbi lejátszó segítségével indítható.
Nemrég visszahelyezték Vágvölgyi B. András újságírót a ferencvárosi kerületi lap, a 9 magazin élére, ahonnan Hagymási Zoltán ügyvezető Baranyi Krisztina polgármester tudta és egyetértése nélkül váltotta le arra hivatkozva, hogy Vágvölgyi nem jelent meg a munkahelyén. Vágvölgyi B. Andrással a leváltásáról és a rehabilitása mellett sok minden másról is beszélgettünk.
Vágvölgyi B. András újságíró, a 9 magazin rehabilitált főszerkesztője. Fotó : eirodalom.ro
A beszélgetés Vágvölgyi B. Andrással az alábbi lejátszóval indítható.
(A felvétel még néhány héttel az előtt készült, hogy Baranyi Krisztina ferencvárosi polgármester ATV-s szereplése körül vita alakult ki, amiért a kecsked*gós videót készítő PestiSrácok egyik munkatársával nem volt hajlandó szóba állni.)
A Media1 podcast- és rádióműsora ezúttal Budaörsön járt, ahol Roczó-Nagy Zoltánnal, a Budaörs Rádió ügyvezető igazgatójával beszélgettünk. Beszélgetésünk apropóját az adta, hogy a Médiatanács egy törvénytelenül lefolytatott frekvenciapályázaton még 2019-ben jogsértő módon kizárta a rádiót az általa korábban használt Budaörs FM 104,8 MHz frekvencia pályázatából, így a frekvencia több éven át néma volt, a Budaörs Rádió pedig elnémult, majd miután a Kúria kimondta, hogy a Budaörs Rádiónak van igaza, újabb hosszú várakoztatás után végül idén nyár végén visszakapcsolhatta adását a Budaörs Rádió.
A rádió most önálló stúdió nélkül, a műsorvezetők otthonaiba való kapcsolással folytatja műsorát. Roczó-Nagy Zoltán a Media1 podcastban elmesélte, hogyan élték meg az elmúlt éveket, mi is történt pontosan, és beszélt a mostani visszakapcsolás utáni műsorokról és arról a technikáról is, amivel stúdió nélkül is képesek működtetni a Budaörs Rádiót.
Roczó-Nagy Zoltán, a Budaörs Rádió ügyvezetője
A Media1 beszélgetése Roczó-Nagy Zoltánnal az alábbi lejátszó segítségével indítható!
Mong Attila újságíró volt a Media1 legutóbbi podcastjának vendége, akit Németországban, Bonnban, a német közmédia, a Deutsche Welle (DW) által szervezett Global Media Forum nevű nemzetközi konferencia szünetében, egy szálloda halljában csíptünk el egy mintegy 40 perces interjúra.
Mong Attila (balra) és Szalay Dániel (Media1) beszélget Bonnban egy szálloda halljában
Szóba került a „híressé vált”, az új magyar médiatörvény elfogadása után az MR1 Kossuth Rádió 180 perc című műsorában tartott csendje, ami után 2010-ben elbocsátották az intézményből, majd ezután az Átlátszó oknyomozó portálnál dolgozott, de egy idő után elköltözött Németországba. Beszélgettünk a magyar és a nemzetközi sajtószabadság helyzetéről, elmesélte, hogy alakult az élete, amióta Németországba költözött, mivel foglalatoskodik, de több más aktuális téma is szóba került.
Pethő András, a Direkt36 újságírója a Media1 portál podcastjának e heti vendége, akivel arról a napokban publikált hangfelvételekről és az Index.hu-val kapcsolatos múlt heti nagy tényfeltáró cikkéről esett szó, amelyből kiderül, milyen jelentős politikai nyomásnak van kitéve az Index portál, illetve hogy például 100 millió forintot kapott az Indamedia Mészáros Lőrinctől (Orbán Viktor miniszterelnök gázszerelőből lett milliárdos barátjáról), cserébe azonban Fekete-Szalóky Zoltán főszerkesztő szerint elvárható, hogy ne foglalkozzanak bizonyos dolgokkal, vagy ne olyan hangsúlyosan… A cikkben szó esik Rogán Antalról, Várkonyi Andreáról, Orbán Viktorról és sok más érdekes személyről is, úgyhogy a beszélgetésben is szó esett az ő szerepükről.
Az Index.hu szerkesztősége. Fotó: Media1 / olvasótól
A teljes beszélgetés Pethő Andrással az alábbi lejátszó segítségével indítható, vagy akár le is tölthető.
A Media1 február 14-i műsorában ezúttal két témáról esett szó. Egyrészt Remport Ádám, a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) civil jogvédő szervezet jogásza beszélt arról, hogy milyen jogi lépéseket tesznek a magyar kormány által is bevetett Pegasus nevű kémszoftver használata miatt, másrészt dr. Bodolai László ügyvéd beszélt a felvétel készítésekor nagy botrányt kavaró tárhelybotrányról, amelynek az volt a lényege, hogy Merkely Béla ügyvédje, dr. Péntek Zoltán, három hírportál, az Alfahír, az Ezalényeg.hu és a Propeller.hu tárhelyszolgáltatójánál közvetlenül, a szerkesztőségek megkerülésével megpróbálta elérni, hogy tartalmat tegyenek elérhetetlenné a Schadl-Völner botrány kapcsán.
Részletesen is szó esett ennek jogi hátteréről, és arról, hogy miért valósíthatott meg jogsértést a 3-ból 2 hírportál tárhelyszolgáltatója, amikor engedelmeskedett az ügyvédi felszólításnak. A kommentelés jogi hátteréről is szó esett.
A napokban a Media1.hu is beszámolt arról, hogy a szlovák Denník N hírportál új projektbe vágott, és megkezdte az adománygyűjtést egy magyar nyelvű online tartalomszolgáltatás elindítására.
A Media1 Podcast ebből az alkalomból hívta fel telefonon a Szlovákiában élő Szalay Zoltán újságírót, a projekt vezetőjét, aki beszámolt az elképzeléseikről, és elmondta azt is, hogy halad a projekt előkészítése. Már szépen gyűlik az adományozói összeg, sőt a dolgok jelen állása alapján nagyon valószínűnek tűnik, hogy hamarosan elindulhat a magyar nyelvű tartalom-előállítás – mondta el Szalay Zoltán a vele csak névrokonságban lévő Szalay Dániel és a Media1 Podcast kérdésére.
A Denník N nyomatott újsággal is rendelkezik, de a hangsúly a fizetőkapus online portálon van
A beszélgetés során sok szó esett a magyar és a szlovák médiahelyzetről, beleértve a szlovákiai magyar sajtó aktuális állapotát is, de szóba került a néhány évvel ezelőtt az országot megrázó és komoly belpolitikai viharokat kiváltó Kuciak-gyilkosság is, amikor is Ján Kuciak fiatal újságírót és párját, Martina Kusnirovát Kuciak oknyomozó munkájával összefüggésben meggyilkolták, és az ügyben magas rangú vezetők érintettsége is kiderült.
Szalay Zoltán a Media1 podcastban beszámolt a Denník N tűzfalas, fizetőkapus tartalomszolgáltatással kapcsolatos tapasztalatairól is.
A beszélgetés az alábbi lejátszóval hallgatható meg. Érdemes feliratkozni a podcastra, hogy ne maradj le a következő epizódról sem! Elérhető a podcast a Spotify-on, az Apple iTunes-ban és RSS segítségével is. Érdemes feliratkozni a Media1 hírportál napi hírlevelére is! A Media1.hu podcastja jelenleg 10 rádióban is hallható hétről-hétre.
L. László János, a Nyomtass te is! mozgalom alapítója a Media1 e heti vendége. A beszélgetés apropóját egy, a mozgalom által készített újság terjesztőjét ért erőszakos támadás adta, de azután sok másról is szó esett. Például a „szamizdatszerű” (de ténylegesen nem szamizdat!) működés sajátosságairól, a magyar médiahelyzetről, és arról, hogy a saját megszűnésükért küzdenek, vagy hogy hogyan viszonyulnak a pártokhoz.
L. László János, a Nyomtass te is! mozgalom alapítója
A Nyomtass te is! mozgalom újságja a mozgalom egy rendezvényén
A Media1 podcastja az alábbi lejátszó segítségével hallgatható meg. Érdemes feliratkozni a podcastra, hogy ne maradj le a következő epizódról sem! Elérhető a podcast a Spotify-on, az Apple iTunes-ban és RSS segítségével is. Érdemes feliratkozni a Media1 hírportál napi hírlevelére is! A Media1.hu podcastja jelenleg 10 rádióban is hallható hétről-hétre.
A Media1-nek adta megválasztása utáni első nagyobb interjúját Kocsi Ilona, a MÚOSZ (Magyar Újságírók Országos Szövetsége) új elnöke.
Kocsi Ilona, a MÚOSZ új elnöke
A 2021. június 28-i műsor vendége volt ezenkívül Pápai Gábor, a Népszava karikaturistája.
Pápai Gábor karikaturista önportréja
A műsor elején Pápai Gábor elmondta, mit gondol arról, hogy egy, az Operatív Törzs kommunikációját gúnyoló karikatúrája miatt Jézus nevében, a kereszténység részeként személyiségi jogi pert indított a lap ellen egy KDNP-s politikus, Vejkey Imre, aki belelátta magát a képbe… Első fokon ugyan még vesztett a kormánypárti politikus, másodfokon viszont nyerni tudott a Fővárosi Ítélőtáblán, mondván a karikatúra mégis megsértette a személyiségi jogait. A Népszava ezek után egy, Pápai Gábor által kézzel rajzolt helyreigazításban ugyan elnézést kért, eleget téve a jogerős ítéletnek, és kifizették a sérelemdíjat is Vejkey-nek, de elképzelhetőnek tűnik, hogy tovább viszi a Népszava az ügyet harmadfokra, mivel nem értenek egyet az első fokú, még a karikatúra szabadságát védő ítéletet megváltoztató másodfokú ítélettel.
Pápai Gábor, elmondta, mit gondol most és megdermeszti-e őt az ítélet abban, hogy a jövőben is bevállalós karikatúrákat közöljön, tartva attól, hogy esetleg valakinek megint pereskednie támad kedve, illetve mi számára az egész ügy tanulsága.
Ezt követően Kocsi Ilona, a MÚOSZ elnöke is elmondta, mi a legnagyobb hazai újságíró-szövetség véleménye az ügyről, majd az újságíró-szövetség élén történt változásokról és az új vezetőség terveiről kérdezte őt a Media1. Kocsi Ilonával beszélgetve természetesen szóba került az újságíró-üdülő nemrégiben, még az előző vezetés idején, a küldöttgyűlés jóváhagyásával történt eladása, melyet Kocsi Ilona nem tartott szerencsésnek, azt is elmondta, miért, és hogy mi lesz most az ingatlanért kapott pénzzel.
Arról is szó esett, mit tud tenni az újságíró-szövetség az érdekvédelem terén, hogy komolyan vegyék a döntéshozók, odafigyeljenek a tiltakozásaikra, javaslataikra.
Nemrég sok más szakmai szervezet és médiavállalat mellett a MÚOSZ is tiltakozott az ellen az új jogszabály ellen, mely az éjszakába száműzi a médiában a homoszexuális, illetve LMBT+ embereket. Erről Kocsi Ilona azt mondta, ez súlyosan sérti az alapvető szólásszabadsághoz fűződő jogokat és emberi jogokat.
A beszélgetésből kiderült az is, milyen volt a Világgazdaság és a Magyar Hírlap főszerkesztőjének lenni egykoron, és egy szomorú hír is elhangzott a Boom magazinnal kapcsolatban, melynek Kocsi Ilona volt az alapítója és tulajdonosa. A beszélgetésben a Nemzeti Médiaszövetség, azaz a részben ellen-MÚOSZ-ként viselkedő szervezet is szóba került.
A Media1 műsora az alábbi lejátszó segítségével hallgatható vissza, valamint le is tölthető.
Ezekben a rádiókban és podcast felületeken hallható a Media1 műsora
A Media1 hírportál háttérműsora, mely a Székesfehérvár FM 88,9 MHz-en az Alpha Rádióban; az Orosháza FM 90,2 MHz-en a Mega Rádióban, a Gyula FM 90,5 MHz-en a Gyula Rádióban, a Békéscsaba FM 88,9 MHz-en a Csaba Rádióban, a Békéscsaba FM 98,4 MHz-en a Mega Rádióban; a Budapest FM 92,9 MHz-en a Spirit FM-en és Gyöngyösön a Maxirádióban az FM 92,4-en, továbbá a Hobby Rádióban és a jelenleg csak neten elérhető Pannónia Rádióban is adásba kerül, elérhető a Spotify-on, az iTunes-on, és több más platformon.
Mint a napokban a hírekből már kiderült, új felelős szerkesztő veszi át a HVG hetilap irányítását Jakus Ibolyától. Gergely Márton, a HVG új vezetője a kinevezésével összefüggésben első interjúját a Media1 műsorának adta.
A Media1 2021.06.21-i adásában nem csak arról beszéltünk, miért kerül sor a vezetőváltásra, és hogy hogy áll most a HVG, illetve mik a tervei Gergely Mártonnak a hetilap élén, de szó esett a HVG legendás címlapjairól, valamint a kiadó a MAHIR Cityposterrel való pereskedéséről és a lapban megjelenő portréinterjúkról, de a magyar sajtó helyzetét is kitárgyaltuk több aspektusból. Gergely Márton azt is elárulta, miben különbözik a HVG az egykori munkahelyétől, a bezárt Népszabadságtól, de például még az Index Mészáros Lőrinccel készített, napokban megjelent interjúja is szóba került.
Gergely Márton, a HVG új felelős szerkesztője
A Media1 műsor első felében volt egy meglepetésvendégünk is, Kapitány Iván rendező személyében, akit jól ismerhetnek már a Media1 hallgatói, hiszen volt már a vendégünk korábban. Kapitány Ivánt ezúttal abból az alkalomból hívtuk fel, hogy most lett 60 éves: épp egy tévés forgatás napi munkálatai után hívtuk fel a mit sem sejtő rendezőt, akit sikerült meglepnünk a hívással, majd elárulta, milyen tervei vannak, meddig lesz például aktív. Megemlítette A mi kis falunk című sorozat most befejeződő évadának eredményeit és elmondta a pár perces telefonhívás során, mekkora „kraft” van még a szériában, valamint a Malév bejrúti katasztrófáját feldolgozó tervezett mini sorozattal (HA-LCI) kapcsolatos fejleményekről is beszélt. Kapitány Iván elmondta azt is, amikor fiatal volt, így képzelte-e a saját jövőjét…
Kapitány-Diószegi Judit és Kapitány Iván a Media1 egy korábbi műsorában válaszol Szalay Dániel kérdéseire (archív)
A Gergely Mártonnal és Kapitány Ivánnal készült beszélgetések a Media1 legutóbbi adásában hangzottak el, mely elérhető a lejátszó segítségével, vagy akár le is tölthető.
Ezekben a rádiókban és podcast felületeken hallható a Media1 műsora
A Media1 hírportál háttérműsora, mely a Székesfehérvár FM 88,9 MHz-en az Alpha Rádióban; az Orosháza FM 90,2 MHz-en a Mega Rádióban, a Gyula FM 90,5 MHz-en a Gyula Rádióban, a Békéscsaba FM 88,9 MHz-en a Csaba Rádióban, a Békéscsaba FM 98,4 MHz-en a Mega Rádióban; a Budapest FM 92,9 MHz-en a Spirit FM-en és Gyöngyösön a Maxirádióban az FM 92,4-en, továbbá a Hobby Rádióban és a jelenleg csak neten elérhető Pannónia Rádióban is adásba kerül, elérhető a Spotify-on, az iTunes-on, és több más platformon.