Egyre több hír sugallja azt, hogy a podcasté a jövő a médiában. De mi is tulajdonképpen a podcast?
A podcast egy olyan szolgáltatás, ami lehetővé teszi, hogy hanganyagokat akár internetkapcsolat nélkül is meghallgassunk, okostelefonokon, táblagépeken vagy i-Podon. A podcast teljesen függetlenné tesz minket a hagyományos médiától. Mi dönthetünk arról, hogy az adott hanganyagokat hol és mikor hallgatjuk meg. A felvételeket bármikor letölthetjük, és sportolás, utazás vagy akár más tevékenység végzése mellett is meghallgathatjuk. A podcastra, az RSS-hez hasonlóan fel is lehet iratkozni, így egy egyszeri beállítást követően mindig naprakészek lehetünk. A friss hanganyagok akár automatikusan is áttöltődhetnek a telefonunkra.
A podcast tehát pontosan arra feltételezésre épült, hogy a technológiai fejlődésnek köszönhetően a meghatározott időpontban sugárzott adások felett eljárt az idő. Eredetileg egy piaci rést töltött be a szórakoztatóiparban, de mára rendkívül népszerűvé vált, többek között az egyszerű elkészíthetőségének köszönhetően. Ma már minden olyan adást, ami letölthető vagy meghallgatható online, podcastnak neveznek.
A podcast népszerűségét mutatja például az, hogy a Serial podcast sorozat az első 10-ből 9 helyet foglal el idén az iTunes leggyakrabban letöltött epizódok listáján. Ez a sorozat azért különleges, mert nem rádióműsorként indult mint a legnépszerűbb podcastok, hanem már kimondottan digitális produkcióként született. De a Serial csak egy példa a sok közül, ami arra utal, hogy a podcastnak köszönhetően a szórakoztatóiparban az üzleti modelek teljesen átalakulhatnak a közeljövőben.
Alex Blumberg – aki 2014-ben indította el saját podcast hálózatát Gimlet Media néven – nyilatkozta egy interjúban fastcompany.com „Még csak most próbáljuk kitapasztalni, hogy a podcasting hogyan segíti az innovációt”. Jake Shapiro, a PRX (Public Radio Exchange) vezérigazgatója szerint a podcast üzleti modell lényege, hogy mind a tartalomgyártásban, mind a marketingben, mind a technikai terjesztésben, mind pedig a hallgatói élményben rejlik innováció.
Podcastra hangolva
Sok vállalat a szórakoztató iparban arra használja a podcastot, hogy fenntartsák a kapcsolatot a felhasználókkal, vagy hogy bővítsék a felhasználói bázist. Így például az év első felében a PokerStars, a népszerű online pókerterem is elindított egy teljesen új podcast szolgáltatást „EPT Not Live” néven. Ez tulajdonképpen az EPT (Európai Pókertúra) nem élő változata, egy olyan podcast platform, amely magával ragadó tartalmat biztosít arra az időre, amikor nem sugároznak élőben. A hírességekkel és a híres pókerversenyzőkkel készített interjúk, amelyek az élő versenyeken a kulisszák mögött készülnek, például podcast formájában lesznek elérhetők. Ily módon a cég fenntartja a figyelmet a közönség felé, még abban az időszakban is, amikor nincs élő versenyeken.
A podcastok hazánkban is egyre népszerűbbek. A Netidők az NRC-vel közösen készített felmérése szerint már 2012-ben a felnőtt magyar internetezők 4-5 százaléka hallgatott podcastokat, és az arány azóta is folyamatosan nő. Éppen ezért, az előbb említett, Petőfi Rádióban futó Netidők műsorból ismert csapat is elindított egy, a „Digitális Talk Show mindenkinek” című podcast műsort a tavalyi év végén a vipcast.hu-n. Az új tartalmak kifejezetten a digitális világ témáival foglalkoznak: a kütyükről, az internetről és az információs társadalomról szólnak, de geek felhasználóknak és teljesen hétköznapi embereknek egyaránt érthetőek lesznek.
Felderítetlen területek, jövőbeni akadályok
A podcast formátum, frekvencia és hosszúság terén minden más médiánál nagyobb kreativitásbeli szabadságot nyújt, éppen ezért egyre több híres előadó készít podcastokat is. A podcast készítők már felismerték azt is, hogyan lehet pénzzé tenni a népszerűséget: például a podcast műsorvezetők által beolvasott sporthírekben elrejtett reklámokkal. Egy felmérés szerint, amit a MidRoll 300 ezer podcast hallgató körében végzett, tavaly a podcast hallgatók 63%-a vásárolt azon termékek közül valamit, amit a műsor reklámozott.
Rengeteg felderítetlen terület van még podcasting terén, legyen az előfizetés, eseményhez kötődő tartalom, vagy akár különböző producerek közötti együttműködés. Még az is felderítésre vár, hogy melyek azok a tartalmak, amelyekre a közönség igazán kíváncsi. Az élő közvetítés például lehet egy jó bevételi forrás, számtalan stand-up comedy-s készít már podcastot a fellépéseiről.
A legnagyobb bevételi forrás a podcasting számára – és potenciálisan minden média számára – az appok által terjesztett tartalom. Egy-egy alkalmazás, leggyakrabban az App Store-ból letöltve, a podcast szolgáltatók számára információt nyújt hallgatóik demográfiai adatairól, lehetővé téve ezzel a célzott, és ezért jobban megtérülő reklámokat. Az alkalmazások a rajongói részvételt is segítik. Az élő chat funkcióval például a rajongók a közösségi oldalakon keresztül is bejelentkezhetnek rá.
Annak ellenére azonban, hogy az Apple a podcast korai támogatójának számít, eddig nem használta ki kellőképpen ezt a médiumot, de a jelek arra utalnak, hogy kezdi komolyabban venni. Az iOS 8 operációs rendszerben például a podcast már egy alapértelmezett alkalmazás, minden frissítés része. Az iPhone-okon így az autoszinkronizáció és a háttérben futó letöltés is lehetséges lesz, tovább könnyítve az audiotartalmak követését. Így, a podcasting felkarolásával az Apple újra megkedvelteti magát egyre több új médiaalkotóval. Könnyen elképzelhető, hogy a podcastinggal olyan sikereket fog elérni, mint annak idején az iTunes-szal.