A gondolattal irányító fejpánt mindenkinek működik – mondta Imets Tamás, ezért erdélyi tudósítónk, Páll Zelinda is felvette a fejére és irányította az élő adás közben a GTA5 játék virtuális autóját előre és hátra. Tamás a bemutató után azt is elmondta, hogy a speciális mentési feladatokhoz fejlesztett drónjával Tajpejbe készül, s noha az érettségire készülés most sok idejét elveszi, szeretné a gondolattal vezérlést a videojátékok világában meghonosítani.
Imets Tamás és Páll Zelinda csíkszeredai tudósítónk működés közben mutatják be a gondolattal irányítható fejpántot. (fotó: Nemes Ilona)
A podcast hangfelvétel lejátszása a „play” ikont ábrázoló ikonra kattintva indul, de a hangfájl akár le is tölthető. A lejátszó egy külön ablakban is elindítható.
Sajnos adás közben technikai okok miatt némi hanghiba is keletkezett, elnézést kérünk miatta.
December közepén mutatják be a mozik a Star Wars (Csillagok háborúja) filmek soron következő VIII. epizódját, The Last Jedi címmel. Képes Gábor barátunk ezúttal a DTM „sztárvárszológusaként” jelentkezett és beszélt a filmekben megjelenő droidokról (azaz robotokról), azok társadalmi szerepéről (alárendeltségéről), a filmekben felvetett műszaki innovációk megvalósíthatóságáról a Star Wars Tech 2007-ben készült dokumentumfilm kapcsán. A stúdióban előkerült Képes Gábor saját droid-figura gyűjteménye is…
Képes Gábor muzeológus most éppen sztárvárszológus. Fotó: Nemes Ilona
A podcast hangfelvétel lejátszása a „play” ikont ábrázoló ikonra kattintva indul, de a hangfájl akár le is tölthető. A lejátszó egy külön ablakban is elindítható.
Az Európai Unió huszonhét tagországból csak kilencben van EIT Digital csomópont – és az egyik éppen Budapesten. A műsorunk előtti napon tartotta Innovation Dayelnevezésű rendezvényét a magyar csomópont – erről számol be a műsorban Gulyás László, a magyar központ vezetője. Három terület, az oktatás, a kutatás és az üzleti világ képviselői találkoztak a fővárosban.
Gulyás László, az EIT Digital budapesti csomópontjának vezetője (Fotó: Nemes Ilona)
A podcast hangfelvétel lejátszása a „play” ikont ábrázoló ikonra kattintva indul, de a hangfájl akár le is tölthető. A lejátszó egy külön ablakban is elindítható.
A PC World magazin szerkesztősége a nyáron robotprogramozó táborokat szervezett gyerekeknek: Molnár József főszerkesztővel és néhány képsor segítségével bepillantunk a szám szerint hat tábor egyikébe, ahol Lego robotokkal tanulják a programozás alapjait, továbbá megmutatjuk a Lego Mindstorms robot-készlet néhány darabját is. Ezután a szeptember 20-21-én megrendezett ITBN (Informatikai Biztonság Napja) témáiról a főszervező, Keleti Arthur beszélt. Például arról, hogy a démon lakozik-e a mesterséges intelligenciában, jobbak-e a gépek az embernél és hogy milyen lehetőségek vannak az ember-gép összekapcsolásban.
Molnár József a PC World főszerkesztője és Bódi Zoltán netnyelvész. Fotó: Nemes CillaKeleti Arthur IT biztonsági szakember és Molnár József, a PC World főszerkesztője. Fotó: Nemes Cilla
A podcast hangfelvétel lejátszása a„play” ikont ábrázoló ikonra kattintva indul, de a hangfájl akár le is tölthető. A lejátszó egy külön ablakban is elindítható.
Az asztaltársaság tagjai ezúttal: Bódi Zoltán nyetnyelvész; Keleti Arthur, IT biztonsági szakember; Molnár József, a PC World főszerkesztője és Google Hangouts vonalon az erdélyi Csíkszeredából Páll Zelinda egyetemi hallgató.
Épített pókerrobot – magyar találmány egy 12. osztályos középiskolástól
Az emberek már a számítógép feltalálása óta arra törekednek, hogy automatizálják a környezetet. Minél könnyebb és gyorsabb legyen az élet – vallják az innovátorok és a tudósok. A találmányok pedig szép lassan be fognak kerülni, vagy már bekerültek az hétköznapok világába is. A robotokról már az ókorban fantáziáltak, viszont az elektromosság feltalásáig nem építhettek olyan önműködő szerkezeteket, melyeket ma robotoknak hívunk. Újabb és újabb az ember, majd később a számítógép által vezérelt gépeket találtak ki és építettek meg. Gondolhatunk itt a háztartási eszközökre, ipari és mezőgazdasági, űrkutatást, az egészségügyet szolgáló, vagy éppen szórakoztató funkcióval rendelkező robotokra.
Tendenciaszerűen megfigyelhető, hogy egyre okosodik körülöttünk a lakóház, a munkahely, hiszen az a cél, hogy az embereknek könnyebb legyen elvégezni bizonyos cselekvéseket. A telefon, a televízió, zenelejátszó, mind egyre komplexebb, sokkal többet “tud”, mint eddig. A kikapcsolódás is nagyrészt egy ilyen “kütyü” segítségével történik. Alkalmazásokkal, szoftverekkel és egyéb programokkal játszunk, nézünk meg egy filmet…
Így van ez egy olyan reneszánszát élő játékkal is, mint a póker. A kétezres évek elején a pokeres játékok robbanásszerűen kezdtek el terjedni, az internet és az online pókerszoftverek megjelenésének köszönhetően. Ahogy egyre több és több számítógép, és az internet is elérhetőbbé vált, több millióan ültek le játszani, akik lehet, hogy addig nem is találkoztak vele. A szoftverek egyre fejlődtek, gyorsabbak, interaktívabbak lettek és persze nem csak online, a játéktermekben is volt olyan gép, amelyet „videopoker-nek” is hívtak. Az online világhoz kapcsolódik a „pókerbotok” megjelenése. Az ügyes kitalálók úgy programozták a botot, hogy helyettük játsszon. Ám felfedezték ebben a csalás lehetőségét is, ezért ma már tilos használni, bár még nehéz kiszűrni. A másik oldal is megjelent, hogy miként lehet ezt jó célra felhasználni, nem csalásra. Egyértelműen a használt botokat könnyebb észrevenni egy oldalon, ha a ismerik már minden lehetőségét. Így jött létre 2006-ban egy verseny olyanok számára, akik ilyen botokat terveznek. Egy mesterséges intelligenciával foglalkozó konferencia keretében rendezték meg az első ilyen mérkőzést. Mivel a sakkot, a backgammont és hasonló logikai játékokat már – mondhatni – „megfejtették”, a póker új kihívásokat jelent a programozás szempontjából, hiszen rengeteg véletlen eseményt, vagy rejtett információt (például az ellenfél lapja) is tartalmazhat. A szerencsés nyertes pedig lehetőséget kap a további kutatásra.
Épített robot 12. osztályos fiatalembertől
Hegyesi Donát 12. osztályos feltaláló
Joggal kérdezhetnénk, akkor mi a helyzet az épített robotokkal? Volt már arra példa, hogy valaki egy pókerező robotot építsen, amelyik élőben tud emberrel játszani. Egy tavalyi magyar versenyen pedig egy középiskolás diák, Hegyesi Donát kapott díjat fejlesztéséért, mely szintén egy programozott webkamerával felszerelt robotkar volt, amivel még élvezhető is a játék. A jövő pedig még több ehhez hasonló, és még merészebb találmányt rejteget a pókerrel kapcsolaban.
Hegyesi Donát egyébként épp az Egyesült Államokba készül, ő képviseli ugyanis Magyarországot az Intel nemzetközi innovációs versenyén.
Debrecenbe autóztam, hogy megismerkedjek személyesen Donáttal, megnézzem a találmányát, és megtudjam, hogyan tudja a fejlesztést összehangolni az iskolai tanulmányaival.
Az interjú hangfelvétele a nyilacskás lejátszógombra indul, vagy akár le is tölthető.
Nagy újdonságot hozott az építészet világába egy magyar fiatalember, akinek a találmánya már a Magyarországról szóló imázsfilmbe is bekerült. A fiatelember Losonczi Áron, az ötletét (ami egyébként már nem is pusztán csak ötlet, hanem konkrét termék és óriási sikere van, hiszen az Egyesült Államoktól Japánig vannak rá megrendelők, ráadásul sorra nyeri a nemzetközi dizájndíjakat, és megpróbálják már hamisítani is) pedig úgy hívják, hogy Litracon Üvegbeton. Milyen az az üvegbeton és mitől lesz átlátszó? A képen is szereplő Losonczi Áronnal interjúztam.
(A hangzóanyag letölthető, vagy a lejátszógombbal közvetlenül innen is elindul a lejátszás!)
Egyébként ha szimpatikus a fiatelember, leadhatsz rá egy szavazatot a Példakép Alapítvány versenyén, ezenkívül természetesen megírhatod kommentben is itt, a vipcast.hu-n.
Ezúttal nem Hoffmann Rózsával, hanem egymással, 3 millió forintért és a befektetők kegyeiért csatáztak az egyetemisták. Ugyanis idén is folytatódott a Blind Investment versenysorozat, ahol vállalkozni vágyó egyetemisták bizonyíthattak a nekik felajánlott 3-3 millió forintért.
A fiatalok a Műegyetemről (BME) és a Közgázról (BCE) érkeztek, így a startup verseny tétje egyúttal az is volt, hogy a két egymással rivalizáló oktatási intézmény hallgatói közül kik bizonyulnak jobbnak. Csakúgy mint korábban, a verseny során ezúttal is minden előadónak 2-2 perce volt bemutatni elképzelését, majd a zsűri és a hallgatóság kérdéseire válaszoltak.
Ahogy az egyik előadó fogalmazott: „a jó elevator pitch olyan, mint a miniszoknya: elég rövid ahhoz, hogy felkeltse az érdeklődést, de elég hosszú ahhoz, hogy lefedje a lényeget.” Nézzük, mennyire felelt meg ennek a követelménynek a Budapest Running tours, az E-könyv gyár, az eduBOT, a MiniBrake, a BProgi és az eNeum.
Klikk a lejátszógombra, és már indul is a hangfelvétel, melyben az egyetemisták bemutatták startup projektjeiket!
Egyébként a MNG Investments 3-3 millió forintos befektetését végül a MiniBrake-nek – Szirtes Marcell, Bognár Dániel, Szesztay Péter; és az E-könyv gyárnak – Pájer Donát ítélte a szakmai zsűri.
A vipcast.hu az esemény médiatámogatójaként lehetett jelen az eseményen.
Végezetül még egy kis adalék. Ezt a riportot a díjátadást követően készítették a szervezők:
Mami, az üzletasszony – ezzel a mottóval rendezte idei harmadik versenyét a Blind Investment a Budapesti Értéktőzsdén a napokban, ahol ezúttal kreatív anyukák kaptak bizonyítási és pénzszerzési lehetőséget startup ötleteik sikerre viteléhez. Megismerhettük Pale Joli Konyháját, Anna házi kutyasütijét, benézhettünk Rózsa néni sütödéjébe, megismerhettünk egy táblagépes mesegyárat (Interaktív mesék iPaden címmel), megtudhattuk, mi az az ÖnNevelő Eszközkészlet és végül bemutatkozott a LocalNet, az Imami is.
Csakúgy, mint a verseny korábbi fordulóin, a vipcast.hu az esemény médiatámogatójaként jelen lehetett a startup versenyen, ahol a versenyzők 2-2 perces rövid bemutatkozó beszédeit követően a zsűri és a hallgatóság is kérdezhetett. A vipcasten a 2-2 perces bemutatkozásokat tehetjük közzé, mely az alábbi lejátszógombra kattintva azonnal indítható, vagy akár le is tölthető.
Egyébként az MNG Investments 3-3 millió forintos befektetését végül, szoros versenyben, az Interaktív mesék iPaden (Gáspár Anita) és a LocalNet/Imami (Gellén Nóra) kapták.
A versenysorozat hamarosan folytatódik, a legújabb fordulóban a hazai egyetemek két kiválósága, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) és a Budapesti Corvinus Egyetem (BCE) hallgatói jutnak majd főszerephez. A vipcast természetesen erről az eseményről is beszámol majd. Addig is, ha van kedved, megírhatod kommentben, hogy hogy tetszenek az eddigi fordulók előadásai.
25 év alattiak csaptak össze a Budapesti Értéktőzsdén a II. Blind Investment startup versenyen. A BÉT pódiumán a döntőbe jutott projektek – az Expendo, a Lightpole, a Törpe Angol, a Szertelen apró lépések, a TravelWild és a Tárgyaló, az üzleti pub – kaptak lehetőséget, hogy mindössze 2-2 percben, valamint ezt követően a zsűri és a közönség kérdéseire válaszolva bemutathassák ötleteiket, csakúgy, mint néhány héttel ezelőtt a női startupok képviselői.
A tét a versenyzők számára az volt, hogy melyikük kap 3-3 millió forintos befektetést az MNG Investmentstől. A vipcast.hu az esemény médiatámogatójaként lehetett jelen és oszthatja meg az előadásokat visszahallgatható formában. A nyilacskás lejátszógombra kattintva indul is a hangzóanyag.
És hogy kié lett a 3-3 millió? Ezúttal a TravelWild és az Expendo ötletgazdái jutottak forráshoz. A versenysorozat folytatódik, a vipcast.hu pedig erről is beszámol majd. Egyetértesz a döntéssel? Vagy inkább másokat juttattál volna tőkéhez? Írd meg egy kommentben!
Hajlítható képernyő; ultra HD felbontású, a felhasználókat felismerő televízió; irányított hangsugárzás, áramtovábbítás a levegőben, négyszer nagyobb kapacitású akkumulátorok, személyes asszisztenssé váló okostelefonok, melyek ha kell, lefoglalják nekünk az asztalt az étterembe, vagy megválaszolják a kérdéseinket; kiterjesztett valóság; f-commerce; közösségi keresés… Izgalmas előadást hallottam nemrégiben a Médiapiac újság nemrégiben megrendezett tapolcai médiakonferenciájánStefanek Lászlótól, a PHD Network account director-ától. Van-e élet a Facebook után? Kitárgyaltuk, milyen innovációkon dolgoznak épp a k+f boszorkánykonyhákban, és mire kell készülnie a médiaiparnak…
Az interjú a nyilacskás lejátszóra kattintva már indul is!