A pókerrobot-építő

Ki mondta, hogy a robotok nem blöffölnek?

Épített pókerrobot - magyar találmány egy 12. osztályos középiskolástól
Épített pókerrobot – magyar találmány egy 12. osztályos középiskolástól

Az emberek már a számítógép feltalálása óta arra törekednek, hogy automatizálják a környezetet. Minél könnyebb és gyorsabb legyen az élet – vallják az innovátorok és a tudósok. A találmányok pedig szép lassan be fognak kerülni, vagy már bekerültek az hétköznapok világába is. A robotokról már az ókorban fantáziáltak, viszont az elektromosság feltalásáig nem építhettek olyan önműködő szerkezeteket, melyeket ma robotoknak hívunk. Újabb és újabb az ember, majd később a számítógép által vezérelt gépeket találtak ki és építettek meg. Gondolhatunk itt a háztartási eszközökre, ipari és mezőgazdasági, űrkutatást, az egészségügyet szolgáló, vagy éppen szórakoztató funkcióval rendelkező robotokra.

Tendenciaszerűen megfigyelhető, hogy egyre okosodik körülöttünk a lakóház, a munkahely, hiszen az a cél, hogy az embereknek könnyebb legyen elvégezni bizonyos cselekvéseket. A telefon, a televízió, zenelejátszó, mind egyre komplexebb, sokkal többet “tud”, mint eddig. A kikapcsolódás is nagyrészt egy ilyen “kütyü” segítségével történik. Alkalmazásokkal, szoftverekkel és egyéb programokkal játszunk, nézünk meg egy filmet…

Így van ez egy olyan reneszánszát élő játékkal is, mint a póker. A kétezres évek elején a pokeres játékok robbanásszerűen kezdtek el terjedni, az internet és az online pókerszoftverek megjelenésének köszönhetően. Ahogy egyre több és több számítógép, és az internet is elérhetőbbé vált, több millióan ültek le játszani, akik lehet, hogy addig nem is találkoztak vele. A szoftverek egyre fejlődtek, gyorsabbak, interaktívabbak lettek és persze nem csak online, a játéktermekben is volt olyan gép, amelyet „videopoker-nek” is hívtak. Az online világhoz kapcsolódik a „pókerbotok” megjelenése. Az ügyes kitalálók úgy programozták a botot, hogy helyettük játsszon. Ám felfedezték ebben a csalás lehetőségét is, ezért ma már tilos használni, bár még nehéz kiszűrni. A másik oldal is megjelent, hogy miként lehet ezt jó célra felhasználni, nem csalásra. Egyértelműen a használt botokat könnyebb észrevenni egy oldalon, ha a ismerik már minden lehetőségét. Így jött létre 2006-ban egy verseny olyanok számára, akik ilyen botokat terveznek. Egy mesterséges intelligenciával foglalkozó konferencia keretében rendezték meg az első ilyen mérkőzést. Mivel a sakkot, a backgammont és hasonló logikai játékokat már – mondhatni – „megfejtették”, a póker új kihívásokat jelent a programozás szempontjából, hiszen rengeteg véletlen eseményt, vagy rejtett információt (például az ellenfél lapja) is tartalmazhat. A szerencsés nyertes pedig lehetőséget kap a további kutatásra.

Épített robot 12. osztályos fiatalembertől

Hegyesi Donát
Hegyesi Donát 12. osztályos feltaláló

Joggal kérdezhetnénk, akkor mi a helyzet az épített robotokkal? Volt már arra példa, hogy valaki egy pókerező robotot építsen, amelyik élőben tud emberrel játszani. Egy tavalyi magyar versenyen pedig egy középiskolás diák, Hegyesi Donát kapott díjat fejlesztéséért, mely szintén egy programozott webkamerával felszerelt robotkar volt, amivel még élvezhető is a játék. A jövő pedig még több ehhez hasonló, és még merészebb találmányt rejteget a pókerrel kapcsolaban.

Hegyesi Donát egyébként épp az Egyesült Államokba készül, ő képviseli ugyanis Magyarországot az Intel nemzetközi innovációs versenyén.

Debrecenbe autóztam, hogy megismerkedjek személyesen Donáttal, megnézzem a találmányát, és megtudjam, hogyan tudja a fejlesztést összehangolni az iskolai tanulmányaival.

Az interjú hangfelvétele a nyilacskás lejátszógombra indul, vagy akár le is tölthető.

 

A hanganyag letöltése | Lejátszó megnyitása új ablakban

Tetszenek a vipcast.hu tartalmai? Ha még nem tetted meg, lájkold a Facebook-oldalát és iratkozz fel ingyenesen a podcastra is, hogy ne maradj le a következő hanganyagokról!

Élet a Facebook után

Stefanek LászlóHajlítható képernyő; ultra HD felbontású, a felhasználókat felismerő televízió; irányított hangsugárzás, áramtovábbítás a levegőben, négyszer nagyobb kapacitású akkumulátorok, személyes asszisztenssé váló okostelefonok, melyek ha kell, lefoglalják nekünk az asztalt az étterembe, vagy megválaszolják a kérdéseinket; kiterjesztett valóság; f-commerce; közösségi keresés… Izgalmas előadást hallottam nemrégiben a Médiapiac újság nemrégiben megrendezett tapolcai médiakonferenciáján Stefanek Lászlótól, a PHD Network account director-ától. Van-e élet a Facebook után? Kitárgyaltuk, milyen innovációkon dolgoznak épp a k+f boszorkánykonyhákban, és mire kell készülnie a médiaiparnak…

 Az interjú a nyilacskás lejátszóra kattintva már indul is!

 

A hanganyag letöltése | Lejátszó megnyitása új ablakban

Végül pedig az előadás, ami a beszélgetés során többször is szóba került:
Mi jön a Facebook után?

Indul az űrturizmus

Néhány tízmillió forint befizetése, és már indulhat is az űrbe?! Rövidesen rutinszerűvé válhatnak az űrutazások. Ráadásul most esély nyílt rá, hogy újabb magyar utazzon az űrbe – erről beszélgettünk az egyik esélyessel, Pieke Ágostonnal, aki azt reméli, hogy hamarosan – még ha csak rövid időre is – de megtapasztalhatja azt, milyen érzés is lenézni a Földre olyan magasságból, amikor már érzékelhető, hogy bolygónk kerek…

Pár hete döbbenten olvastam az egyik napilap, a Metropol kampányának sajtóközleményét, ami arról szólt, hogy az általuk kiírt pályázat győztesét elreptetik majd az űrbe. Viccnek, átverésnek tűnt az egész, azt gondoltam, talán csak valamiféle szimulátorban kipróbálhatják a nyertesek, milyen is lehet odafenn, a nagy messziségben. De úgy tűnik, nem viccről van szó, legalábbis Pieke szerint, akinek ezzel több éve dédelgetett álma valósulhat meg, ha megnyeri a versenyt, amelynek most zajlik az első, online szavazós fordulója.

Klikk a nyilacskás lejátszóra, és már indul is a hangfelvétel!

 

A hanganyag letöltése | Lejátszó megnyitása új ablakban

Mennyit áldozna egy űrutazásra? Megírhatja kommentben…

Feliratkozott már erre a podcastra? Ha nem, itt az ideje… 
Végül egy kis videó…

ISB háztól az Ingyenhívóig

Villámgyorsan felépíthető és földrengésbiztos az ISB ház. Az ügyfelekkel való kapcsolattartást segíti az Ingyenhivo.hu. A közösségi médiát figyeli a Buzz Miror. Felgyorsítja a bevásárlást a Shopping Spree.  Ez a 4 projekt mutatkozott be az Elevator Pitch Competition 2011 idei utolsó, negyedik fordulójában Budapesten, ahol az előadóknak ezúttal is 2-2 percük volt, hogy felkeltsék magukra a figyelmet.

Klikk a nyilacskás gombra és már indul is a hangfelvétel lejátszása!

 

A hanganyag letöltése | Lejátszó megnyitása új ablakban

Egyébként a 4. fordulóból az ISB ház került ki győztesen, valamint az internetes közönségszavazás során az Ingyenhivo.hu is bejutottt a döntőbe, de azt azután a 3. fordulóban bemutatkozó Smartsocket intelligens foglalat ötletgazdája, Erki Szabolcs nyerte meg. Ám vélhetően a többi versenyző sem marad befektető nélkül, többekre ugyanis már most felfigyeltek a pénzemberek.

Jövőre is lesz EPC – szándékaink szerint a vipcast akkor is közvetíti majd az eseményt. Addig is a vipcast.hu látogatóinak figyelmébe ajánlom a tavalyi és idei valamennyi EPC-s hangfelvételt.

Alább pedig két videóriport, az egyik a 4. fordulóból, a másik pedig az EPC döntőjéről.

EPC 2011 | IV. Forduló Interjúk from Colabs on Vimeo.

EPC 2011 | Döntő interjúk from Colabs on Vimeo.

Tarolt az intelligens foglalat

Energiamegtakarítást hozó intelligens foglalat – ezzel az ötlettel nyerték meg nemcsak az Elevator Pitch Competition 3. fordulóját, de végül egyébként a döntőt is.  Folytatjuk az EPC startup verseny hanganyagainak közzétételét, ezúttal már az utolsó előtti fordulóval. Benne elsőként a Holvegyekautot.hu oldallal, mely segít megtalálni az ország legkedvezőbb árú autóját, majd jön az energiamegtakarítást hozó Smartsocket intelligens foglalat, a webvideóban érdekelt Dragontape, végül két egészségügyi megoldás, a Paticare és az iPatientdiary.

Klikk a nyilacskás lejátszógombra vagy a letöltésre, és már indul is a hanganyag!

 

A hanganyag letöltése | Lejátszó megnyitása új ablakban

Végül ismét egy kapcsolódó webvideó az EPC-ről

EPC 2011 | III. Forduló Interjúk from Colabs on Vimeo.

(A vipcast.hu az Elevator Pitch Competition médiatámogatójaként lehetett jelen az eseményen. A hangfelvételeket, éppúgy, mint tavaly, a szervezők és a résztvevők engedélyével tesszük közzé.)

Futballgéptől a génszekvenálásig

Futballjátékgép, mondattár, állítható kényelmű speciális fekvő és ülőbútorok, a génszekvenálás és a cloud computing összeházasítása, egyedi pólómárkázás – ezekről szóltak a nemrégiben megrendezett Elevator Pitch Competition 2011 második fordulójának izgalmas előadásai. Folytatjuk tehát az EPC 2 perces bemutatkozóinak közvetítését, a Set and Sittel, az Omixonnal, a Futballjátékgéppel, a Hunglish-sel és a Birdbanddel. Klikk a nyilacskás lejátszógombra vagy a letöltésre, és már indul is a hanganyag!

 

A hanganyag letöltése | Lejátszó megnyitása új ablakban

És végül egy videóinterjú a II. forduló utáni networking közben:

EPC 2011 | II. Forduló Interjúk from Colabs on Vimeo.

A Tagomotól a Noispotig

Nem sokkal több, mint egy liftútnyi idő alatt meggyőzni valakit, hogy adjon 100-200 millió forintot. Az Elevator Pitch Competition 2011 valamennyi résztvevője idén is megtapasztalhatta, milyen élmény ez.

Elevator Pitch Competition (logó)A Vipcast.hu az esemény médiatámogatójaként idén is ott volt a az EPC startup rendezvényen Budapesten, ahol mindössze 2 percük volt a versenyezőknek, hogy elmondják ötletüket a jelenlévő befektetőknek, hogy pénzt kérjenek a folytatáshoz. Az egyes fordulók nyertesei, valamint az internetes közönségszavazás nyertese azután a döntőben is megmérettethette magát.

Most következzék az első forduló és benne a Tagomo, a Brandetect, a Novrent, az Easyling és a Noispot előadója, de hamarosan elérhető lesz a Vipcasten a többi forduló hanganyaga is. Klikk a lejátszógombra vagy a letöltésre!

 

A hanganyag letöltése | Lejátszó megnyitása új ablakban

(Az első fordulót egyébként a Noispot nyerte, de a közönségszavazatok révén az Easyling is továbbjutott a döntőbe.)