Mint arról elsőként a Media1 beszámolt, nemrég Szombathy Pál lett a Michaeli, Schwartz & Brit Zrt.-hez tartozó 168 Óra című hetilap új főszerkesztője, aki 2020-ban, Dull Szabolcs elbocsátása és a szerkesztőség tömeges távozása után néhány hónapon át az Index.hu vezérigazgatója és főszerkesztője volt. Szombathy Pál helyettese a 168 Óránál ugyanaz a Sztankóczy András lett, aki az Indexnél is helyettese volt, és aki e minőségében interjút is adott annak idején a Media1-nek.
A néhány hete (még Szombathy az új munkahelyén való munkába állását megelőző napokban) rögzített interúban Szombathy Pállal beszélgettünk a rövidre sikerült indexes korszakáról és arról is, hogy miért vállalta el most a rendkívül nehéz helyzetben lévő lap, a 168 Óra főszerkesztését, hiszen a hetilap példányszáma rendkívül alacsony lett (nemrég a példányszám mérése meg is szűnt a MATESZ-nél), a lap kiadója hosszú ideje súlyosan veszteséges, a kiadó nemrég megvált a szerkesztőség szinte teljes belsős állományától, és sokan nagyon pesszimisták az újság fennmaradását illetően is. Szombathy elmondta, mik a várakozásai a lappal kapcsolatban, és nem tagadta, hogy tényleg nehéz a helyzet.
Szombathy Pál, a 168 Óra főszerkesztője és Szalay Dániel, a Media1 főszerkesztője az interjú kezdetén (2022 július, Gárdony)
Szóba került az interjú során az egykoron liberális, majd az elmúlt időszakban kormánypárti Magyar Hírlap is, melynek korábbi korszakában, évekkel ezelőtt Szombathy volt főszerkesztője, mielőtt Széles Gábor nagyvállalkozó propagandalappá züllesztette az újságot – Szombathyék akkor távoztak és hozták létre Zóna néven internetes újságjukat, ami azonban nem bizonyult hosszútávon is életképesnek. Utóbbi témákról is beszélgettünk – beszélgetésünk érdekessége, hogy miután felvettük az interjút, alig néhány óra múlva érkezett a hír, hogy a kiadója felfüggeszti a Magyar Hírlap megjelentetését.
Szombathy Pál elmondta, mik a tervei a 168 Óránál, lesz-e kevesebb politika, illetve baloldali vagy középen álló lapként képzeli-e el a lapot, de elárulta azt is, hogyan töltötte az idejét 2020 vége, az Indextől való távozása után, illetve több más téma is szóba került. Szó esett arról is, miért lett az indexes korszaka ilyen rövid.
A beszélgetés az alábbi lejátszóval hallgatható meg. Érdemes feliratkozni a vipcast powered by Media1 podcastra, hogy a következő epizódokról sem maradjon le! Elérhető a podcast Spotify-on, iTunes-on, Google Podcastben és más podcast platformokon keresztül is.
Varga Attila, ismertebb nevén Sixx, a bezárt commentcom egykori bloggere, az Index 2020 nyarán, a nagy botrányt kiváltó tömeges távozások idején lelépő médiás újságírója, a Network4 online főszerkesztője volt a Media1 vendége.
Varga Attila, Sixx, a Network4 online főszerkesztője, az Index.hu volt munkatársa. Fotó: Huszti István
A beszélgetésből kétféle változat is készült: egy közel 50 perces, ami 11 rádióban hallható a héten, valamint egy hosszabb, másfél órás a podcastra, amiben a rádiós változattal ellentétben nem sípoljuk ki a szabadszájú, néhol kissé trágár kifejezéseket.
Itt most a hosszabb, másfél órás beszélgetés következik Varga Attilával, akivel szó esett többek között az Index átalakításáról, a tömeges távozásokról és arról, hogy ő hogyan élte meg ezt az időszakot. Sixx elmondta, hogy a 2020 nyári tömeges távozások idején ő miért nem a Telex.hu csapatához igazolt, sokat sztorizott az indexes, 16 évet átfogó időszakáról, beszélt a Network4 online főszerkesztői feladatairól, elmondta, hiányzik-e neki a korábbi munkája, a médiás újságírás, elmondta, mit gondol a közelgő, április 3-i választásokról, beszélgettünk a magyar médiapiac az elmúlt években véghez vitt átalakulásáról, de szóba került az ország helyzete, Sixx szabadszájúsága, és megannyi más téma, és persze a Network4 fizetős streaming szolgáltatása is.
A beszélgetés az alábbi lejátszó segítségével azonnal meghallgatható.
Pethő András, a Direkt36 újságírója a Media1 portál podcastjának e heti vendége, akivel arról a napokban publikált hangfelvételekről és az Index.hu-val kapcsolatos múlt heti nagy tényfeltáró cikkéről esett szó, amelyből kiderül, milyen jelentős politikai nyomásnak van kitéve az Index portál, illetve hogy például 100 millió forintot kapott az Indamedia Mészáros Lőrinctől (Orbán Viktor miniszterelnök gázszerelőből lett milliárdos barátjáról), cserébe azonban Fekete-Szalóky Zoltán főszerkesztő szerint elvárható, hogy ne foglalkozzanak bizonyos dolgokkal, vagy ne olyan hangsúlyosan… A cikkben szó esik Rogán Antalról, Várkonyi Andreáról, Orbán Viktorról és sok más érdekes személyről is, úgyhogy a beszélgetésben is szó esett az ő szerepükről.
Az Index.hu szerkesztősége. Fotó: Media1 / olvasótól
A teljes beszélgetés Pethő Andrással az alábbi lejátszó segítségével indítható, vagy akár le is tölthető.
A Media1 heti podcastjának ezúttal Starcz Ákos, az Index.hu vezérigazgatója, az Indamedia igazgatósági tagja volt a vendége. Starczot egy évvel ezelőtt nevezték ki, miután a (korábban a Mészáros Lőrinc tulajdonában lévő Echo TV és az MTVA vezérigazgatójaként is tevékenykedő) Vaszily Miklós és Ziegler Gábor érdekeltségében lévő Indamedia lett az Index.hu közvetlen tulajdonosa a Magyar Fejlődésért Alapítvány (MFA) helyett, és a tömeges távozások, illetve Dull Szabolcs főszerkesztő elbocsátása után kinevezett Szombathy Pál vezérigazgató távozott.
Starcz Ákos, az Index.hu vezérigazgatója, az Indamedia igazgatósági tagja (archív)
A beszélgetésben átbeszéltük a tulajdonosváltás és a tömeges távozások óta történteket, illetve a vezérigazgatóval készült tavalyi interjúnk óta eltelt egy évet. Starcz a beszélgetés elején beszélt az Index egy éves látogatottságáról, de szóba hoztuk azt is, hogy novemberben a Blikk mennyire előretört – a vezérigazgató elmondta erre, hogy minek tulajdonítja ezt.
A teljes interjú az alábbi lejátszógomb segítségével azonnal elindítható. Érdemes feliratkozni a podcastra, hogy ne maradj le a következő epizódról sem! Elérhető a podcastunk a Spotify-on, az Apple iTunes-ban és RSS segítségével is. Érdemes feliratkozni a Media1 napi hírlevelére is! A Media1.hu podcastja mintegy 10 rádióban is hallható hétről-hétre.
A Media1 2020. december 21-i műsorának vendége volt Starcz Ákos, az Index.hu november végén, az Indamedia tulajdonossá válásakor kinevezett új vezérigazgatója, aki azt a Szombathy Pált váltotta az Index és a Velvet kiadójának élén, aki a nyár végén, Dull Szabolcs menesztése után lett a lap főszerkesztője és a kiadó vezérigazgatója. Starcz a Media1-nek adta első nagyobb interjúját a kinevezése után.
Starcz Ákostól megkérdeztük, mit szól ahhoz az interjúhoz, amelyben a nemrég távozni kényszerülő Szombathy Pál azt nyilatkozta, hogy kidobóemberek jelentek meg az elbocsátásakor Vaszily Miklós (az Indexet tulajdonló Indamedia 50 százalékos tulajdonosának) irodájánál, de előkerül az is, mennyire van súlyos pénzügyi helyzetben az Index, és milyen intézkedésekkel próbálják javítani a helyzetét.
Starcz Ákos, az Index.hu néhány hete kinevezett új vezérigazgatója
Kiderült a Starcz Ákos vezérigazgatóval készült beszélgetésből az is, hogy milyen tervei vannak a lap élén, mik voltak az első intézkedései, miért vette vissza Balogh Ákos Gergelyt (a Mandiner egykori főszerkesztőjét, akit sokan nem tartanak elfogulatlannak, hiszen az orbanviktor.hu szerkesztője is volt korábban) a kiadóhoz vezetőként, és milyen ráhatása lehet az Index tartalmára, de rákérdeztünk arra is, mit gondol Vaszily Miklósról, az Index társtulajdonosáról, hiszen sokan úgy gondolják, hogy ahol ő felbukkan, ott sokszor maga a NER (a Nemzeti Együttműködés Rendszere, azaz a Fidesz) teszi be a lábát, hiszen Vaszily bocsátotta el az Origo egykori főszerkesztőjét, miután oknyomozó cikk jelent meg Lázár János luxusutazásról a lapban, majd Vaszily lett a közmédia vezérigazgatója, azután pedig az Echo Tv élére került, jelenleg pedig a Mészáros Lőrinchez közeli TV2 elnöke és a Pesti TV társtulajdonosa.
A Media1 műsora rákérdezett Starcz Ákosnál arra is, mi garantálja most a lap függetlenségét, hogy az eddig az Index védelmére hivatott ketrec, a Magyar Fejlődésért Alapítvány (MFA) megszűnt. Szóba került az Index címlapjának jövőbeni átalakítása és az is, hogy voltaképpen miért kellett távoznia Szombathy Pálnak, aki a nyár végi tömeges távozások után lett a lap főszerkesztője, de előkerült az is, mit szól hozzá, hogy csicskamédiának nevezte az Indamediát (az Indexet is tulajdonló cégcsoportot) a Totalcartól távozó Winkler Róbert.
A Media1 műsor 2020. december 21-i adása, benne Starcz Ákossal, az Index néhány hete kinevezett vezérigazgatójával készült interjúval, az alábbi lejátszón lévő play ikonra kattintva visszahallgatható, illetve podcastként a lenti linkre kattintva le is tölthető. A lejátszás akár külön ablakban is lehetséges!
Rég várt vendég, Dull Szabolcs érkezett a Media1 legutóbbi, 2020.12.07-i rádió- és podcast műsorának első részébe. Az Index viharos körülmények között július 22-én elbocsátott, és jelenleg is felmondási idejét töltő főszerkesztőjével beszélgettünk mintegy egy órán át.
Szóba került az is, mai fejjel visszanézve, elkerülhetők voltak-e a történtek, mit gondol Bodolai László, az Index.hu Zrt. őt elbocsátó igazgatósági elnökéről és az elbocsátása egyik indokaként felhozott, Bodolai által emlegetett szivárogtatás is.
Dull Szabolcs, az Index elbocsátott főszerkesztője még főszerkesztői kinevezése előtt nyilatkozik a Media1.hu-nak Fotó: Czémán Anna / Media1
A beszélgetést visszahallgatva azt is megtudhatják, mit mondott Dull Szabolcs arra a kérdésre, hogy sajtószabadság van-e még Magyarországon, és persze beszélgettünk a Telexről és arról a különleges helyzetről is, hogy noha az Indexnél a tömeges távozások Dull Szabolcs elbocsátása miatt történtek, de egyelőre mégis pont ő hiányzik az őszre létrejött Telex fedélzetéről, melynek főszerkesztője, Munk Veronika korábban már kinyilvánította, hogy megtartja főszerkesztői pozícióját, ám azt is mondta, szívesen látnák a csapatban a volt Index-főszerkesztőt. Megkérdeztük Dull Szabolcsot, nem főszerkesztőként is vállalna-e munkát a Telexnél.
A Media1 műsorának második felében Vince Mátyással, az MTI volt elnökével beszélgettünk egyrészt az új, nemrégiben megjelent, Minden megoldás érdekel– A XX. század Magyarországa apróhirdetések tükrében című sajtótörténeti kötetéről, mely a sajtóban megjelent apróhirdetések segítségével enged különleges visszatekintést a múlt századba, másrészt megkérdeztük azt is, mit gondol azokról a napokban megjelent cikkekről, amelyek részletesen bemutatták az MTI-nél az elmúlt években történt visszaéléseket.
Minden megoldás érdekel, A XX. század Magyarországa apróhirdetések tükrében – Vince Mátyás sajtótörténeti könyveVince Mátyás, az MTI volt elnöke, a könyv szerzője
A Media1 műsor 2020. december 7-i adása, benne Dull Szabolccsal, az Index nyáron menesztett főszerkesztőjével és az Index.hu Zrt. egykori igazgatósági tagjával és Vince Mátyással, az MTI volt elnökével, a Minden megoldás érdekel – A XX. század Magyarországa apróhirdetések tükrében című könyv szerzőjével az alábbi lejátszón lévő play ikonra kattintva visszahallgatható, illetve podcastként a lenti linkre kattintva le is tölthető. A lejátszás akár külön ablakban is lehetséges!
A Media12020. november 9-i rádió- és podcast műsorának vendége volt Dezső András, az ország egyik legismertebb oknyomozó újságírója, aki idén nyáron, a tömeges távozások során hagyta el az Index.hu szerkesztőségét, ahol előzőleg nem kevés nagy jelentőségű oknyomozó írás jelent meg tőle.
Dezső András az Indextől történő távozását követően nem sokkal a HVG-nél helyezkedett el újságíróként, de nevével egyre többször találkozhatunk könyvek (például Maffiózók mackónadrágban, Magyar kóla – A magyar kokain útja Magyarországon) szerzőjeként is.
Dezső Andrással a műsorbeli beszélgetést ezzel, a könyvkiadás terén szerzett tapasztalataival kezdtük, de szó esett a hazai tényfeltáró újságírás helyzetéről, az Indextől való távozásáról, és arról, ő hogyan látta a szerkesztőséggel történteket, de megtudtuk azt is, miért nem a volt indexesek által létrehozott Telex stábjához igazolt, és a cikkei elkészítésével összefüggésben ellene folyó bírósági ügyekről is beszélgettünk.
Dezső András író, újságíró
A Media1 műsor 2020. november 9-i adása és benne a Dezső Andrással készült interjú az alábbi lejátszón lévő play ikonra kattintva visszahallgatható, illetve podcastként a lenti linkre kattintva le is tölthető. A lejátszás akár külön ablakban is lehetséges!
A Media1 2020.10.12-i műsorának első vendége Pataki Gábor, a Klubrádió főszerkesztője volt, akit a 92,9 MHz-es frekvenciájuk jövő év február 14-i visszavétele kapcsán kérdeztünk a rádió jövőbeni kilátásairól, és arról, milyen „B” tervük vannak arra az esetre nézve, ha 2021. február 14. után nem tudják tovább használni a megszokott FM-frekvenciájukat. A főszerkesztő elmondta azt is, milyen hangulatban vannak a munkatársaik most, hogy újra a médiahatóság bizonytalan helyzetbe sodorta a munkahelyüket.
A Klubrádió 92,9 MHz-es frekvenciáját népszerűsítő tábla a Bokor utcában Budapesten Fotó: Ladányi András / Media1
Szóba került Köves Slomó (a Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség vezető rabbija) is, akiről azt mondta, az EMIH-hez közelálló Brit Media Kft. eddig is csak kisebbségi, körülbelül 14 százalékos tulajdonos volt, ezért nem volt érdemi befolyása a rádió működésére, de Pataki elismerte, hogy a Brit Media mentette meg a Klubrádiót, amikor pár éve a médiaszolgáltató már fizetést sem tudott adni a munkatársaknak. Winkler szavait a főszerkesztő érthetetlennek nevezte…
A műsor második részében felhívtuk Kárpáti Mártont, a Telex hírportál tulajdonosát és ügyvezetőjét, aki elárulta, hogy állnak 10 nappal az indulás után a látogatottság terén. Kiderült, hogy nem hivatalos mérési adataik szerint már napi 400 ezer egyedi látogató körül járnak. (Ezzel nagyjából a Freemail és 444 tegnapi látogatottsági adata körül voltak, lásd erről a Media1.hu különálló hírében.)
Kárpáti Márton, a Telex tulajdonosa
A műsor néhány percre felhívta Ecsenyi Áront, az LA75 Párt elnökét, aki pártelnöki funkciója ellenére (vagy talán épp azért?) jelentkezett az Indexbe újságírónak, majd minden további akadály nélkül, a külső szemlélőnek összeférhetetlenségnek tűnő helyzet ellenére felvették az internetes laphoz, és ott heteken át újságíró lehetett. Megkérdeztük, hogy ezt médiahacknek szánta-e, és elmondta azt is, mihez kezd most, hogy elbocsátották.
Ecsenyi Áron, az LA75 pártelnöke, az Index volt újságírója. Fotó: LA Párt / Facebook
A Media1 műsora az alábbi lejátszó segítségével visszahallgatható, illetve podcastként a lenti linkre kattintva le is tölthető. A lejátszás akár külön ablakban is lehetséges!
A Media12020.09.14-i adásának elején szó esett a Klubrádióval kapcsolatos médiatanácsi döntésről, majd Sztankóczy Andrást, az Index nemrég kinevezett vezető szerkesztőjét és az Index.hu Zrt. stratégiai igazgatóját, azután pedig Kárpáti Mártont, a Telex.hu néven tervezett új lapot kiadó Van Másik Kft. tulajdonosát és ügyvezetőjét, az Index volt főszerkesztő-helyettesét kérdeztem.
Az Index vezető szerkesztőjével szó esett arról, mit gondolt a távozó indexesek által készített korábbi Indexről, milyen Indexet képzel el a következő időszakra, reagált a személyét és munkáját ért bírálatokra, például arra, hogy az ő ügyeleti napján nemrég komoly szakértőként hivatkozott az Index arra a Nógrádi Györgyre, akiről az Index pár éve még szélhámosként hivatkozott. Szó esett Sztankóczy szakmai múltjáról, Bodolai Lászlóhoz (az Index.hu Zrt. elnöke) és Szombathy Pálhoz (az Index vezérigazgatója és főszerkesztője) fűződő viszonyáról, és arról is, hogy a lapnál dolgozik most Balogh Ákos Gergely, a Mandiner egykori alapító főszerkesztője, akinek cége üzemeltette az orbanviktor.hu-t. Sztankóczy elmondta, szerinte miért nem érdemes ebből még következtetéseket levonni az Index tartalmával kapcsolatban.
Az Index és az Indamedia budapesti irodájának homlokzata. Fotó: Ladányi András / Media1
Az Index vezető szerkesztője elmondta, hogyan akarnak egy nagyjából 60 fős tervezett stábbal olyan piacvezető pozíciót elérni, mint amit eddig egy több mint 90 fős stábbal tudott felmutatni az Index, de szó esett arról is, hogy milyen érzés volt beülni a távozó indexesek megüresedett székébe. Sztankóczy bírálta a sajtó baloldali szárnyát, amiért egyes tényeket elhallgatott a távozó indexesek kapcsán, például azt a fontos körülményt, amiről a Media1 számolt be a telex.hu domén kapcsán. (Lásd itt.) Szerinte ez az információ nem illett bele egyes lapok narratívájába, azért elhallgatták.
A műsor második felében Kárpáti Márton, a Telex.hu néven tervezett új lapot kiadó Van Másik Kft. tulajdonosa és ügyvezetője, az Index volt főszerkesztő-helyettese elmondta, hogy ő már Dull Szabolcs, az Index főszerkesztőjének elbocsátása előtt felmondott az Indexnél családi okokra hivatkozva. Szavaiból kiderült, hogy ő már ekkor úgy érezte, hogy az Index történetében hamarosan sötét időszak közeledik – elmondta, miből következtetett erre.
Szólt a telex.hu domén megszerzésének körülményeiről és a már júliusban, Dull Szabolcs elbocsátása előtt Kárpáti Márton testvére által megalapított Kárpátok Kommunikációs Ügynökség Kft.-ről, amely a domént először megszerezte a Van Másik Kft. számára. Kárpáti azt magyarázta, hogy a telex.hu domén már létezett, és azért nem a Van Másik Kft. vette meg azt augusztusban, a főszerkesztő elbocsátása után, amikor élesedett a helyzet, mert addigra már híre ment, hogy a Van Másik Kft. áll a távozó indexesek mögött, ami felhajthatta volna az árat a domén megvásárlásakor.
Kárpáti Márton elmondta, hogy a Telexet eddig több mint 30 ezren támogatták, és bár az így összejött pénz nagyságáról nem tudott felvilágosítást adni, szerinte ez néhány hónapnyi működést lehetővé tesz egy nagyjából 50 fős új szerkesztőség számára, a későbbi időszakra pedig előfizetéses modellben gondolkodnak. Hozzátette, hogy hamarosan el fogják árulni az összeg nagyságát és be fogják mutatni, pontosan mire költik a pénzt.
A Van Másik Kft. tulajdonosa szólt arról is, hogy hogyan lett ő a tervezett új lapot működtető vállalkozás egyedüli tulajdonosa, tervezik-e, hogy üzletrészt adnak az újságíróknak is, hogy az szerkesztőségi tulajdonba kerüljön, és hasonlóképp rákérdeztünk arra is, hogy a telex.hu főszerkesztője hogyan lett Munk Veronika, az Index volt főszerkesztő-helyettese. Egy hozzánk beérkezett olvasói levél tartalmára is rákérdeztünk, amelynek írója sérelmezte, hogy a távozó indexesek facebook-oldalát nevezték át Telexre, holott közel sem minden távozó indexes csatlakozott a Van Másik Kft. által tervezett új lap stábjához. Kárpáti Márton reagált az ezzel kapcsolatos kritikára a műsorban.
Kárpáti Márton elmesélte, mi alapján döntik el, hogy a távozó indexesek közül kiket vesz át a Van Másik Kft., és válaszolt arra is, miért költenek pénzt irodabérletre, amikor az Index a koronavírus alatt távmunkában is működni tudott. Elmesélte azt is, hogy milyen lesz a Telex, és bejelentette azt is hogy egy-két héten belül szeretnék is élesíteni az új médiumot.
A Media1 műsora az alábbi lejátszó segítségével visszahallgatható, illetve podcastként a lenti linkre kattintva le is tölthető. A lejátszás akár külön ablakban is lehetséges!
A Media1 2020. augusztus 31-i adásának egyik részében arról beszélgettünk, hogy szeptemberben megkezdi tevékenységét a Szabad Európa Magyarországon, ami nem egy rádió, hanem egy multimédiás oldal lesz, rádiós-videós bejegyzésekkel és cikkekkel, hírekkel. A műsorban Csák Gyulát, a Szabad Európa Magyarország igazgatóját kérdezgettük a részletekről. Szóba került, hogy miért nem rádióként tér vissza a Szabad Európa Magyarországra, elhangzott, hogy milyen módszerekkel dolgoznak majd, megkérdeztük, hogy milyen témákra fókuszálnak, és az is felmerült, vajon újabb 40 évig kell-e működniük, mint annak idején, amikor az 1950-es évektől az 1993-ig rádióként üzemeltek.
A Media1 műsorának vendége volt Fábián Tamás, az Index volt politikai újságírója, akinek épp a műsort megelőzően járt le a felmondási ideje, így mint volt munkatárs szabadon beszélhetett. Beszámolt a távozás körülményeiről, és elmondta, hogy milyen érzések vannak most benne, illetve szó esett a hogyan tovább?-ról is. Az Index volt munkatársa szólt arról a vádról is, amivel Bodolai László, az Index.hu Zrt. elnöke illette korábban Dull Szabolcsot, nevezetesen, hogy a volt főszerkesztő szivárogtathatta ki a versenytárs 24.hu-nak az Index igazgatósági ülésén elhangzott belső információkat. Fábián Tamás ennek kapcsán azt állította a hétfői műsorban, hogy mielőtt az információ kiszivárgott, Bodolai László maga is beszélt a Gerényi Gábor által javasolt kiszervezési ötletről a szerkesztőségnek, ezért az információ bárki mástól is kiszivároghatott a 24.hu-hoz, nem csak Dull Szabolcstól…
Készül a Media1 műsora 2020.08.31-én
A Media1 műsora az alábbi lejátszó segítségével visszahallgatható, illetve podcastként a lenti linkre kattintva le is tölthető. A lejátszás akár külön ablakban is lehetséges!