A Media1 Podcast e heti vendége volt Sipos Zoltán, az Átlátszó.ro (Átlátszó Erdély) és Bodoky Tamás, az Átlátszó.hu főszerkesztője, akikkel arról beszélgettünk, milyen a sajtóhelyzet jelenleg Erdélyben, mi történt voltaképpen a Transindexnél a tömeges távozás előtt (Sipos Zoltán néhány évvel korábban dolgozott is a lapnál), beszéltünk a Transtelex projekt (a Telex által tervezett erdélyi oldal) esélyeiről, de szó esett az Átlátszó Erdély tevékenységéről is.
Sipos Zoltán, az Átlátszó.ro főszerkesztője
A teljes beszélgetés meghallgatható az alábbi lejátszó segítségével.
Sok érdekesség derült ki a Telex kapcsán a Media1 legutóbbi, február 8-i műsorában, melynek vendége volt Munk Veronika és Dull Szabolcs, a Telex két főszerkesztője.
Szó esett többek között az új társfőszerkesztői konstrukcióról, a lapnál a háttérben jelenleg is zajló fejlesztésekről, a korábban belengetett fizetőkapus rendszerről, és egy vidéki tudósítói hálózatról, de kiderült az is, megérkezett-e már a cseh támogató által megígért 200 ezer euró, és hogy voltak, vannak, akik befektetőjelöltként érdeklődtek/érdeklődnek a lap iránt.
A Telex vezetői beszámoltak arról is, hogyan akadályozzák munkájukat a különféle minisztériumok és más hivatalok, vagy hogy sosem kapnak válaszokat például az Operatív Törzstől a koronavírus kapcsán.
A Media1 műsor 2021. február 8-i adása az alábbi lejátszón lévő play ikonra kattintva visszahallgatható, illetve podcastként a lenti linkre kattintva le is tölthető. A lejátszás akár külön ablakban is lehetséges!
Rég várt vendég, Dull Szabolcs érkezett a Media1 legutóbbi, 2020.12.07-i rádió- és podcast műsorának első részébe. Az Index viharos körülmények között július 22-én elbocsátott, és jelenleg is felmondási idejét töltő főszerkesztőjével beszélgettünk mintegy egy órán át.
Szóba került az is, mai fejjel visszanézve, elkerülhetők voltak-e a történtek, mit gondol Bodolai László, az Index.hu Zrt. őt elbocsátó igazgatósági elnökéről és az elbocsátása egyik indokaként felhozott, Bodolai által emlegetett szivárogtatás is.
Dull Szabolcs, az Index elbocsátott főszerkesztője még főszerkesztői kinevezése előtt nyilatkozik a Media1.hu-nak Fotó: Czémán Anna / Media1
A beszélgetést visszahallgatva azt is megtudhatják, mit mondott Dull Szabolcs arra a kérdésre, hogy sajtószabadság van-e még Magyarországon, és persze beszélgettünk a Telexről és arról a különleges helyzetről is, hogy noha az Indexnél a tömeges távozások Dull Szabolcs elbocsátása miatt történtek, de egyelőre mégis pont ő hiányzik az őszre létrejött Telex fedélzetéről, melynek főszerkesztője, Munk Veronika korábban már kinyilvánította, hogy megtartja főszerkesztői pozícióját, ám azt is mondta, szívesen látnák a csapatban a volt Index-főszerkesztőt. Megkérdeztük Dull Szabolcsot, nem főszerkesztőként is vállalna-e munkát a Telexnél.
A Media1 műsorának második felében Vince Mátyással, az MTI volt elnökével beszélgettünk egyrészt az új, nemrégiben megjelent, Minden megoldás érdekel– A XX. század Magyarországa apróhirdetések tükrében című sajtótörténeti kötetéről, mely a sajtóban megjelent apróhirdetések segítségével enged különleges visszatekintést a múlt századba, másrészt megkérdeztük azt is, mit gondol azokról a napokban megjelent cikkekről, amelyek részletesen bemutatták az MTI-nél az elmúlt években történt visszaéléseket.
Minden megoldás érdekel, A XX. század Magyarországa apróhirdetések tükrében – Vince Mátyás sajtótörténeti könyveVince Mátyás, az MTI volt elnöke, a könyv szerzője
A Media1 műsor 2020. december 7-i adása, benne Dull Szabolccsal, az Index nyáron menesztett főszerkesztőjével és az Index.hu Zrt. egykori igazgatósági tagjával és Vince Mátyással, az MTI volt elnökével, a Minden megoldás érdekel – A XX. század Magyarországa apróhirdetések tükrében című könyv szerzőjével az alábbi lejátszón lévő play ikonra kattintva visszahallgatható, illetve podcastként a lenti linkre kattintva le is tölthető. A lejátszás akár külön ablakban is lehetséges!
A Media12020. november 9-i rádió- és podcast műsorának vendége volt Dezső András, az ország egyik legismertebb oknyomozó újságírója, aki idén nyáron, a tömeges távozások során hagyta el az Index.hu szerkesztőségét, ahol előzőleg nem kevés nagy jelentőségű oknyomozó írás jelent meg tőle.
Dezső András az Indextől történő távozását követően nem sokkal a HVG-nél helyezkedett el újságíróként, de nevével egyre többször találkozhatunk könyvek (például Maffiózók mackónadrágban, Magyar kóla – A magyar kokain útja Magyarországon) szerzőjeként is.
Dezső Andrással a műsorbeli beszélgetést ezzel, a könyvkiadás terén szerzett tapasztalataival kezdtük, de szó esett a hazai tényfeltáró újságírás helyzetéről, az Indextől való távozásáról, és arról, ő hogyan látta a szerkesztőséggel történteket, de megtudtuk azt is, miért nem a volt indexesek által létrehozott Telex stábjához igazolt, és a cikkei elkészítésével összefüggésben ellene folyó bírósági ügyekről is beszélgettünk.
Dezső András író, újságíró
A Media1 műsor 2020. november 9-i adása és benne a Dezső Andrással készült interjú az alábbi lejátszón lévő play ikonra kattintva visszahallgatható, illetve podcastként a lenti linkre kattintva le is tölthető. A lejátszás akár külön ablakban is lehetséges!
A Media1 2020.10.12-i műsorának első vendége Pataki Gábor, a Klubrádió főszerkesztője volt, akit a 92,9 MHz-es frekvenciájuk jövő év február 14-i visszavétele kapcsán kérdeztünk a rádió jövőbeni kilátásairól, és arról, milyen „B” tervük vannak arra az esetre nézve, ha 2021. február 14. után nem tudják tovább használni a megszokott FM-frekvenciájukat. A főszerkesztő elmondta azt is, milyen hangulatban vannak a munkatársaik most, hogy újra a médiahatóság bizonytalan helyzetbe sodorta a munkahelyüket.
A Klubrádió 92,9 MHz-es frekvenciáját népszerűsítő tábla a Bokor utcában Budapesten Fotó: Ladányi András / Media1
Szóba került Köves Slomó (a Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség vezető rabbija) is, akiről azt mondta, az EMIH-hez közelálló Brit Media Kft. eddig is csak kisebbségi, körülbelül 14 százalékos tulajdonos volt, ezért nem volt érdemi befolyása a rádió működésére, de Pataki elismerte, hogy a Brit Media mentette meg a Klubrádiót, amikor pár éve a médiaszolgáltató már fizetést sem tudott adni a munkatársaknak. Winkler szavait a főszerkesztő érthetetlennek nevezte…
A műsor második részében felhívtuk Kárpáti Mártont, a Telex hírportál tulajdonosát és ügyvezetőjét, aki elárulta, hogy állnak 10 nappal az indulás után a látogatottság terén. Kiderült, hogy nem hivatalos mérési adataik szerint már napi 400 ezer egyedi látogató körül járnak. (Ezzel nagyjából a Freemail és 444 tegnapi látogatottsági adata körül voltak, lásd erről a Media1.hu különálló hírében.)
Kárpáti Márton, a Telex tulajdonosa
A műsor néhány percre felhívta Ecsenyi Áront, az LA75 Párt elnökét, aki pártelnöki funkciója ellenére (vagy talán épp azért?) jelentkezett az Indexbe újságírónak, majd minden további akadály nélkül, a külső szemlélőnek összeférhetetlenségnek tűnő helyzet ellenére felvették az internetes laphoz, és ott heteken át újságíró lehetett. Megkérdeztük, hogy ezt médiahacknek szánta-e, és elmondta azt is, mihez kezd most, hogy elbocsátották.
Ecsenyi Áron, az LA75 pártelnöke, az Index volt újságírója. Fotó: LA Párt / Facebook
A Media1 műsora az alábbi lejátszó segítségével visszahallgatható, illetve podcastként a lenti linkre kattintva le is tölthető. A lejátszás akár külön ablakban is lehetséges!