Guttengéber Csaba, az egyik legnagyobb hazai televíziós, rádiós és online reklámértékesítő ház, az Atmedia Kft. ügyvezető igazgatója a Media1 podcast e heti exkluzív vendége.
45 tévécsatorna tartozik hozzájuk, köztük olyanok mint például a TV2 Csoport valamint az MTVA csatornái, a Discovery Networks, a Disney, a Viasat World, de számos rádió és online portál reklámértékesítését is ők végzik. A cég éves árbevétele meghaladja a 40 milliárd forintot.
Guttengéber Csaba, az Atmedia Kft. ügyvezető igazgatója
Guttengéber Csabával sok mindenről beszéltünk, így a hazai tévés, a rádiós és online piac mellett beszélgettünk a podcastokról is, ugyanis egy ideje már podcastok reklámértékesítésével is foglalkoznak. Szó esett arról is, hogy az Atmedia épp külföldi terjeszkedésbe kezdett. (A beszélgetés felvétele után érkezett egy újabb hír is ezzel kapcsolatban, amiről a Media1 oldalán olvasatnak.)
A beszélgetés már meghallgatható a lenti lejátszó segítségével.
Azt elemezgettük, milyen helyzetben is van most a kommunikációs ipar, illetve azon belül a média számára bevételeket biztosító reklámipar, de szó esett a beszélgetésben az iparág előtt álló időszak komoly kihívásairól is.
A Media1 podcast- és rádióműsorának e heti vendége Incze Kinga, a Whitereport vezetője és a Mediaspace.global alapítója volt. A Whitereport rendszeres jelentéseiből sok érdekes adat kiderül a magyar médiapiac aktuális helyzetével kapcsolatban, amiből sok trendet lehet kiolvasni, és értékes adatai alapján sokszor jövőbeli prognózist is felállítanak.
Többek között e trendekről beszélgettünk vendégünkkel. Szó esett a rádiók, a tévék, a digitális médiumok, a nyomtatott sajtó és azon belül a helyi (megyei) lapok helyzetéről, de még a Népszabadság 5 évvel ezelőtti bezárása és a mozik helyzete is szóba került – utóbbi a koronavírus kapcsán különösen nagy ütést kapott. Beszélgettünk a COVID-19 a médiapiacra gyakorolt hatásairól és az úgynevezett K-alakú válságról is, a műsor végén emellett a podcastok helyzete is téma volt.
Incze Kinga, a Whitereport alapítója a Media1 műsorában Szalay Dániel vendégeként
A beszélgetés Incze Kingával az alábbi lejátszó segítségével meghallgatható, de akár le is tölthető.
A Media1 előző podcast epizódjának Pál Zsombor, a Kreatív volt főszerkesztője, a 24.hu új vezető szerkesztője volt a vendége. Az a beszélgetés itt érhető el. A következő adás vendége Horvát János televíziós műsorvezető, a Sport TV volt elnöke!
A Media1.hu podcastja már mintegy 10 rádióban is hallható! Hallható a Székesfehérvár FM 88,9 MHz-en az Alpha Rádióban; az Orosháza FM 90,2 MHz-en a Mega Rádióban, a Gyula FM 90,5 MHz-en a Gyula Rádióban, a Békéscsaba FM 88,9 MHz-en a Csaba Rádióban, a Békéscsaba FM 98,4 MHz-en a Mega Rádióban; a Budapest FM 92,9 MHz-en a Spirit FM-en és Gyöngyösön a Maxirádióban az FM 92,4-en, továbbá a Hobby Rádióban és a jelenleg csak neten elérhető Pannónia Rádióban is adásba kerül.
További, több évnyi podcast epizódot talál a vipcast.hu-n!
A Media1 tegnapi, április 26-i műsorának vendége volt Gulyás János, a Magyar Reklámszövetség (MRSZ) elnöke. Gulyás Jánossal átbeszéltük a nemrég megjelent médiatortával kapcsolatos adatokat. Kiderült, hogy a média egyes területeit hogyan érintette a világjárvány, hol voltak nagyobb és hol kisebb csökkenések.
Szó esett a tévés, a rádiós, a digitális, a nyomtatott médiapiacról, és több más területről is. Van-e már pénz a podcastokban? Ezt a kérdést is átbeszéltük az MRSZ elnökével, ahogy azt is, mire lehet számítani a következő időszakban.
A beszélgetés a fotó alatt lévő lejátszóval indítható.
A Media1 múlt heti, 2021. 03.29-i műsorának újból vendége volt Baka F. Zoltán, a Privátbankár lapcsalád főszerkesztője és Pásztor András, az Mfor ügyvezetője. Ezúttal arról beszélgettünk vendégeinkkel, hogy milyen is a Facebook és a Google, illetve a többi techóriás viszonya a magyar médiához, amit egyes cikkekben frenemy-ként jellemeznek. (A szó a friend, azaz barát és az ellenség, azaz az enemy összevonásából keletkezett.)
Mi a probléma és mi lenne a megoldás?
A Media1 műsora, benne az interjúval az alábbi linkre kattintva hallgatható vissza.
A Media1 legutóbbi, 2020. augusztus 17-i, mintegy 50 perces műsorában Baka F. Zoltánnal, az Mfor-Privátbankár lapcsoport nemrégiben kinevezett főszerkesztőjével, továbbá Pásztor Andrással, az Mfor ügyvezetőjével és Uj Péterrel, a 444.hu alapító-főszerkesztőjével beszélgetünk az Index körül kirobbant botrányról, illetve a lap jelenéről, jövőjéről, és a távozó indexesek tervezett lapjáról, de hosszan beszélgettünk az előfizetéses alapú tartalomszolgáltatás, a paywallok jövőjéről is.
Egy hónappal ezelőtt zajlottak ezek a forradalmi változások az Indexnél, arra számítottam, hogy ha tényleg olyan komolyan gondolták, hogy szakítani kell azzal a vezetéssel, akkor mostanra valamit látni fogunk abból, hogy mi a koncepció – mondta el a beszélgetésben Baka Zoltán, akit aggodalommal tölt el, hogy az új Index főnixmadárszerű újjáalakulása hosszú ideig tart.
Pásztor András szerint ebből az aspektusból nézve az idő egy kényszerítő tényező, mert ilyen esetekben – például a Népszabadság vagy a régi Origo esetében is – van egy olyan felfutó közhangulat, amit meg kell lovagolni.
„Ez a közhangulat egy idő után elapad vagy megváltozik. Vagy az olvasók kezdenek más témák iránt fogékonyak lenni, más kezdi el őket foglalkoztatni. Ilyen értelemben minden egyes hét egy elvesztegetett hét”
– mondta Pásztor András, aki ugyanakkor megértően hozzátette: tudja, hogy ilyenkor nem könnyű újraszerveződni és egy új projektbe belefogni. Baka Zoltán a korrektség kedvéért elismételte, hogy sok indexes még a felmondási idejét tölti, ami nagyban megnehezíti, hogy rögtön belevágjanak az új oldal létrehozásába.
Szeptemberben azonban mindenképpen történnie kell valaminek, ha át akarják menteni a tudást – tette hozzá.
A műsorban többször is szóba került a szlovák Dennik N, mely némiképp hasonló helyzetből jött létre mint amibe most a távozó indexesek kerültek. Az oldal fizetős tartalmakat kínál, és egyre nagyobb siker. Megbeszéltük azt is, milyen tanulságai vannak a szlovák példának és hogy az ő sikerük mennyiben lehet átültethető a magyar helyzetre.
A Media1 műsorának második felében Uj Péter, a 444 alapító-főszerkesztője megerősítette azt a hírt, hogy több a blog.hu-n publikáló szerző, szervezet is náluk folytatja. (A blog.hu az Indamediához tartozik, mely fele részben Vaszily Miklós kormányközeli médiavállalkozóé.) Mint Uj Péter elmondta: többen is megkeresték őket, de technikailag nincsenek felkészülve nagyon sok blog átvételére, egyelőre 3-4 blog landol náluk. A Helsinki Bizottság blogja pénteken már élesedett is.
Az utóbbi időben szóba került, hogy a 444 valamiféle együttműködést ajánlott fel az egykori indexeseknek. Uj Péter a mentőhajó méretével – azaz azzal kapcsolatban, hogy hány újságírót tudnának felvenni – elmondta: egyelőre nincsenek ilyen keretek, igyekeznek tojáshéjon járva kommunikálni, nehogy valaki túl offenzívnak érezze a kommunikációjukat. Együtt kellene kigyúrniuk a kereteket, de az egykori indexeseknek kell eldönteniük, merre szeretnének tartani – mondta a 444 főszerkesztője a Media1 műsorának kérdésére. Uj Péter szavai szerint ha van elvi nyitottság, akkor lehet azon elgondolkodni, milyen keretek között lehet elindítani egy új projektet.
„Egy ilyen projektet nem úgy kell felépíteni, hogy a most létező 444-be berakunk öt indexest vagy tízet vagy tizenötöt, mert ez nem bírna el nagyon sok embert a mai formájában. Akkor össze kell rakni egy nagyobb projektet, ami akár negyven embert is elbír. Annál nagyobbat szerintem nagyon nehéz lenne vagy szinte lehetetlen”
– fogalmazott Uj Péter, aki korábban hosszú éveken át volt az Index főszerkesztője. Hozzátette: egyelőre szigorúan elvi felvetésről van szó.
Megkérdeztük azt is, milyen helyzetben van most a 444, hiszen korábban úgy tűnt, ott sem túl jó a helyzet, komoly pénzügyi veszteségeik voltak. Uj Péter optimistán nyilatkozott. Hogy pontosan mit, az az a műsor hangfelvételéből szintén kiderül.
A Media1 korábbi műsorainak vendége volt Gerényi Gábor, a Gerényi-terv kidolgozója, Munk Veronika, az Index azóta távozó főszerkesztő-helyettese, valamint Bodolai László, az Index.hu Zrt. elnökének másfél órás interjúja is a Media1 műsorában került adásba. A Gerényi és a Munk interjúk ITT, a Bodolai-interjú ITT hallgatható vissza.
Sajnos Dull Szabolcsot, az elbocsátott főszerkesztőt egyelőre hiába próbáltuk többször is meginvitálni a műsorba, mert azzal hárította megkereséseinket, hogy jelenleg nem akar interjút adni.
A Media1 következő műsora augusztus 31-én, 19 órakor jelentkezik a Spirit FM frekvenciáján a budapesti 87,7 MHz-en, valamint a spiritfm.hu-n streaminggel, majd az adás felkerül a podcastra.
Az Amerikai Egyesült Államokban kipattant Facebook-ügynek hazánkban is van visszhangja. A Mark Zuckerberg meghallgatásáról szóló hírekből azt is tudjuk, hogy az április 8-i, magyarországi választások előtt például kamuprofilokat töröltek a Facebook rendszerben, hogy azokkal ne befolyásolhassák a voksolás eredményét. Az elmúlt időszakban legtöbbet emlegetett Facebook-problémák voltak az álhírek, a kamuprofilok és az adatok biztonsága. Vajon érzik-e a magyar netezők az ezekkel kapcsolatos veszélyeket? Kik osztják meg az álhíreket? Bevallják-e a magyar netezők, hogy álhíreket osztottak meg? Elolvassák-e a Facebookon megosztott híreket vagy csak a címek alapján vitatkoznak? Van-e felelőssége a Facebooknak e jelenségek kezelésében? Interjúnkban Kurucz Imre, az NRC kutatási igazgatója ismerteti a friss kutatás eredményeit.
Kurucz Imre, az NRC kutatási igazgatója
A podcast hangfelvétel lejátszása a „play” ikont ábrázoló ikonra kattintva indul, de a hangfájl akár le is tölthető. A lejátszó egy külön ablakban is elindítható.
Immár szaltózva is tud ugrálni a Boston Dynamics humanoid robotja. Politis.hu néven előfizetéses portált indítana Dudás Gergely, az Index ex-főszerkesztője. Creator néven új alkalmazást mutatott be a videós bloggereknek a Facebook.
Ezekkel a hírekkel indítottuk a DTM október 21-i adását, majd ki is tárgyaltuk azokat.
A híreket elmondják: SzilágyiÁrpád és Szalay Dániel.
Szilágyi Árpád műsorvezető. Fotó: Nemes IlonaSzalay Dániel újságíró. Fotó: Nemes Ilona
A podcast hangfelvétel lejátszása a „play” ikont ábrázoló ikonra kattintva indul, de a hangfájl akár le is tölthető. A lejátszó egy külön ablakban is elindítható.
Miért újdonság a hamis hírek jelensége? A nagyságrend vagy az internetes eszközök miatt? Az „alkotó-fogyasztó” (prosumer = producer+consumer) netezők miatt? Lehetséges-e visszarendeződés az ellenőrzött hírek világába, visszaveheti-e az újságírás a kapuőr szerepet? Mit tehetnek a közösségi oldalak? Ezekről a kérdésekről beszélgettünk dr. Fehér Katalin újmédia-kutatóval. Aztán Szalay Dániel médiapiaci újságíróval, a 24.hu média rovatának szerkesztőjével tekintjük át a magyarországi portálok világát: a sokáig változatlan élmezőnyben ugyanis igen komoly változások történtek az elmúlt időszakban.
Fehér Katalin újmédia- kutató Fotó: Nemes CillaSzalay Dániel, a 24.hu újságírója, a vipcast.hu alapítója. Fotó: Nemes Cilla
A podcast hangfelvétel lejátszása a „play” ikont ábrázoló ikonra kattintva indul, de a hangfájl akár le is tölthető. A lejátszó egy külön ablakban is elindítható.
Szerkesztő-műsorvezető: Szilágyi Árpád
Az asztaltársaság tagjai ezúttal: Herpai Gergely (BadSector) újságíró és Szalay Dániel újságíró, valamint Google Hangouts vonalon: dr. Fehér Katalin újmédia-kutató.
Hangtechnikus: Orsós József
Operatőr: Gál Marcell
Adásrendező: Jeney Erzsébet
Szignál: LukHash zenéje, www.lukhash.com
A műsor a Hyp-R stúdióban készült, a Lurdy Házban, Budapesten.
Erdélyi Fruzsinát a csapat nőnap alkalmából virtuális emotikon virágokkal köszöntötte. Ő egyébként szivecskés macikat küldött viszonzásul. Fotó: Justin Viktor
A tartalomból:
Úgy érzed, Facebook-függő vagy? Állandóan a YouTube-on lógsz? Annyit csetelsz, hogy már ínhüvely-gyulladást kaptál? Akkor fellélegezhetsz: az időkeretes blokkolót neked találták ki. Erről beszélgetett az asztaltársaság a műsor elején.
Mechanikus számítógépek kiállítása nyílik Szegeden – Képes Gábor muzeológus ajánlja a tárlatot.
Emlékeztek még a Különvélemény című filmre? Úgy néz ki, Kínában valósággá válik a fikció. Terroristák, rettegjetek! Kovács Tücsi Mihály beszámolója
Digitális mindennapjaink nélkülözhetetlen kellékei: a szmájlik és emotikonok. Már programozás közben sem kell hiányolnunk őket. Erdélyi Fruzsina kommentárja.
Digitális halhatatlanság? Avatar test? Áttöltött személyiség? A következő generációnak már teljesen természetes lesz? Kicsit ijesztő, de mindenképpen érdekes. Justin Viktor számol be a projektről.
Internetes reklámpiac. Fekete és fehér robotok. Bizonyos honlapok internetes látogatottságának akár 40-50 százalékát is előállíthatják a nem humán eredetű látogatások. Egy magyar startup kínál olyan megoldást, amivel a robotok által előállított forgalom kiszűrhető. Szalay Dánielegy részletes cikkben is foglalkozott a témával, és a podcast műsorban is megbeszéltük a legérdekesebbeket.
DTM – A digitális világ érdekes!
A DTM március 8-i felvétele. Fotó: Justin ViktorSzalay Dániel a DTM március 8-i felvételén épp a kattintórobotokról beszél. Fotó: Justin Viktor
A hangfelvétel lejátszása a “play” ikont ábrázoló ikonra kattintva indul, de a hangfájl akár le is tölthető. A lejátszó egy külön ablakban is elindítható.
Erdélyi Fruzsina – a digitális esélyegyenlőség lelkes támogatója Justin Viktor – innovátor és a technológiai fejlesztések megszállottja Képes Gábor – muzeológus és Lord Sinclair Facebook-helytartója Kovács Tücsi Mihály – író, újságíró és a Nagy Testvérünk Szalay Dániel – újságíró és applikáció-kutató
Konferálás és keverés: Czinege Levente
Szignál: LukHash zenéje, www.lukhash.com
Hangtechnikus: Orsós József és Kanalas Lajos
Utómunka: Kanalas Lajos, Orsós József és Szilágyi Árpád
Fotók: Justin Viktor
vipcast.hu és Facebook oldal frissítés: Szalay Dániel, Giró-Szász Roland