A napokban a Media1.hu is beszámolt arról, hogy a szlovák Denník N hírportál új projektbe vágott, és megkezdte az adománygyűjtést egy magyar nyelvű online tartalomszolgáltatás elindítására.
A Media1 Podcast ebből az alkalomból hívta fel telefonon a Szlovákiában élő Szalay Zoltán újságírót, a projekt vezetőjét, aki beszámolt az elképzeléseikről, és elmondta azt is, hogy halad a projekt előkészítése. Már szépen gyűlik az adományozói összeg, sőt a dolgok jelen állása alapján nagyon valószínűnek tűnik, hogy hamarosan elindulhat a magyar nyelvű tartalom-előállítás – mondta el Szalay Zoltán a vele csak névrokonságban lévő Szalay Dániel és a Media1 Podcast kérdésére.
A Denník N nyomatott újsággal is rendelkezik, de a hangsúly a fizetőkapus online portálon van
A beszélgetés során sok szó esett a magyar és a szlovák médiahelyzetről, beleértve a szlovákiai magyar sajtó aktuális állapotát is, de szóba került a néhány évvel ezelőtt az országot megrázó és komoly belpolitikai viharokat kiváltó Kuciak-gyilkosság is, amikor is Ján Kuciak fiatal újságírót és párját, Martina Kusnirovát Kuciak oknyomozó munkájával összefüggésben meggyilkolták, és az ügyben magas rangú vezetők érintettsége is kiderült.
Szalay Zoltán a Media1 podcastban beszámolt a Denník N tűzfalas, fizetőkapus tartalomszolgáltatással kapcsolatos tapasztalatairól is.
A beszélgetés az alábbi lejátszóval hallgatható meg. Érdemes feliratkozni a podcastra, hogy ne maradj le a következő epizódról sem! Elérhető a podcast a Spotify-on, az Apple iTunes-ban és RSS segítségével is. Érdemes feliratkozni a Media1 hírportál napi hírlevelére is! A Media1.hu podcastja jelenleg 10 rádióban is hallható hétről-hétre.
A Media1 legújabb podcastjában és 10 rádióban sugárzott rádióműsorában ezúttal két vendégünk is volt.
A műsor első, nagyobbik részében Nemes Dániel internetbiztonsági szakértővel az elmúlt hetekben számos hazai weboldalt megbénító túlterheléses (DDoS) támadások tanulságairól beszélgettünk. Megbeszéltük, hogyan védekezhetnének a tartalomszolgáltatók, mennyire sebezhető egyáltalán manapság az internet, milyenek az esélyek a felderítésre, és a túlterheléses támadás mellett még szóba került az is, amikor Nemes Dániel egykori cége pénzdíjas hackerversenyt hirdetett, ahol milliós összeget ajánlottak fel annak, aki fel tudja törni a biztonságossá tett weboldalukat… de szóba került az iparági összefogás is, amelyet a Central Médiacsoport (a 24.hu és a Hírstart tulajdonosa) hirdetett meg, amikor újabb támadás érte a cég egyes netes szolgáltatásait.
Nemes Dániel internetbiztonsági szakértő
A műsor második felében felhívtuk telefonon Pásztor Andrást, aki korábban még az Mfor ügyvezetőjeként volt a Media1 műsorainak a vendége, most viszont éppen a felvétel előtt pár órával nevezték ki a HVG online divíziójának élére. Pásztor Andrást a váltás okairól és terveiről kérdeztük.
Pásztor András, a HVG új online divízióvezetője. Fotó: Fazekas István / HVG
A Media1.hu podcastja már mintegy 10 rádióban is hallható! Hallható a Székesfehérvár FM 88,9 MHz-en az Alpha Rádióban; az Orosháza FM 90,2 MHz-en a Mega Rádióban, a Gyula FM 90,5 MHz-en a Gyula Rádióban, a Békéscsaba FM 88,9 MHz-en a Csaba Rádióban, a Békéscsaba FM 98,4 MHz-en a Mega Rádióban; a Budapest FM 92,9 MHz-en a Spirit FM-en, Gyöngyösön a Maxirádióban az FM 92,4-en, továbbá a Hobby Rádióban és a jelenleg csak neten elérhető Pannónia Rádióban is adásba kerül.
További, több évnyi podcast epizód található a vipcast.hu-n!
A Media1 legutóbbi, 2021. január 18-i műsorának vendége volt Keller-Alánt Ákos, a Szabad Európa újságírója, aki nemrégiben cikksorozatot közölt (lásd például itt, itt és itt a Media1 kapcsolódó összefoglalóját) a közmédiában lévő durva cenzúrákról és hírmanipulációkról.
A műsor másik felében Pásztor Andrással, az Mfor.hu ügyvezetőjével és Baka F. Zoltánnal, a Privátbankár lapcsalád főszerkesztőjével a nemrég bevezetett fizetőkapujuk kapcsán a paywallokról, azaz a fizetős tartalmakról beszélgettünk. Átbeszéltük az első tapasztalatokat és azt, hogy miért gondolják, hogy ebben van a jövő.
A Media1 műsor 2021. január 18-i adása az alábbi lejátszón lévő play ikonra kattintva visszahallgatható, illetve podcastként a lenti linkre kattintva le is tölthető. A lejátszás akár külön ablakban is lehetséges!
A Media1 legutóbbi, 2020. augusztus 17-i, mintegy 50 perces műsorában Baka F. Zoltánnal, az Mfor-Privátbankár lapcsoport nemrégiben kinevezett főszerkesztőjével, továbbá Pásztor Andrással, az Mfor ügyvezetőjével és Uj Péterrel, a 444.hu alapító-főszerkesztőjével beszélgetünk az Index körül kirobbant botrányról, illetve a lap jelenéről, jövőjéről, és a távozó indexesek tervezett lapjáról, de hosszan beszélgettünk az előfizetéses alapú tartalomszolgáltatás, a paywallok jövőjéről is.
Egy hónappal ezelőtt zajlottak ezek a forradalmi változások az Indexnél, arra számítottam, hogy ha tényleg olyan komolyan gondolták, hogy szakítani kell azzal a vezetéssel, akkor mostanra valamit látni fogunk abból, hogy mi a koncepció – mondta el a beszélgetésben Baka Zoltán, akit aggodalommal tölt el, hogy az új Index főnixmadárszerű újjáalakulása hosszú ideig tart.
Pásztor András szerint ebből az aspektusból nézve az idő egy kényszerítő tényező, mert ilyen esetekben – például a Népszabadság vagy a régi Origo esetében is – van egy olyan felfutó közhangulat, amit meg kell lovagolni.
„Ez a közhangulat egy idő után elapad vagy megváltozik. Vagy az olvasók kezdenek más témák iránt fogékonyak lenni, más kezdi el őket foglalkoztatni. Ilyen értelemben minden egyes hét egy elvesztegetett hét”
– mondta Pásztor András, aki ugyanakkor megértően hozzátette: tudja, hogy ilyenkor nem könnyű újraszerveződni és egy új projektbe belefogni. Baka Zoltán a korrektség kedvéért elismételte, hogy sok indexes még a felmondási idejét tölti, ami nagyban megnehezíti, hogy rögtön belevágjanak az új oldal létrehozásába.
Szeptemberben azonban mindenképpen történnie kell valaminek, ha át akarják menteni a tudást – tette hozzá.
A műsorban többször is szóba került a szlovák Dennik N, mely némiképp hasonló helyzetből jött létre mint amibe most a távozó indexesek kerültek. Az oldal fizetős tartalmakat kínál, és egyre nagyobb siker. Megbeszéltük azt is, milyen tanulságai vannak a szlovák példának és hogy az ő sikerük mennyiben lehet átültethető a magyar helyzetre.
A Media1 műsorának második felében Uj Péter, a 444 alapító-főszerkesztője megerősítette azt a hírt, hogy több a blog.hu-n publikáló szerző, szervezet is náluk folytatja. (A blog.hu az Indamediához tartozik, mely fele részben Vaszily Miklós kormányközeli médiavállalkozóé.) Mint Uj Péter elmondta: többen is megkeresték őket, de technikailag nincsenek felkészülve nagyon sok blog átvételére, egyelőre 3-4 blog landol náluk. A Helsinki Bizottság blogja pénteken már élesedett is.
Az utóbbi időben szóba került, hogy a 444 valamiféle együttműködést ajánlott fel az egykori indexeseknek. Uj Péter a mentőhajó méretével – azaz azzal kapcsolatban, hogy hány újságírót tudnának felvenni – elmondta: egyelőre nincsenek ilyen keretek, igyekeznek tojáshéjon járva kommunikálni, nehogy valaki túl offenzívnak érezze a kommunikációjukat. Együtt kellene kigyúrniuk a kereteket, de az egykori indexeseknek kell eldönteniük, merre szeretnének tartani – mondta a 444 főszerkesztője a Media1 műsorának kérdésére. Uj Péter szavai szerint ha van elvi nyitottság, akkor lehet azon elgondolkodni, milyen keretek között lehet elindítani egy új projektet.
„Egy ilyen projektet nem úgy kell felépíteni, hogy a most létező 444-be berakunk öt indexest vagy tízet vagy tizenötöt, mert ez nem bírna el nagyon sok embert a mai formájában. Akkor össze kell rakni egy nagyobb projektet, ami akár negyven embert is elbír. Annál nagyobbat szerintem nagyon nehéz lenne vagy szinte lehetetlen”
– fogalmazott Uj Péter, aki korábban hosszú éveken át volt az Index főszerkesztője. Hozzátette: egyelőre szigorúan elvi felvetésről van szó.
Megkérdeztük azt is, milyen helyzetben van most a 444, hiszen korábban úgy tűnt, ott sem túl jó a helyzet, komoly pénzügyi veszteségeik voltak. Uj Péter optimistán nyilatkozott. Hogy pontosan mit, az az a műsor hangfelvételéből szintén kiderül.
A Media1 korábbi műsorainak vendége volt Gerényi Gábor, a Gerényi-terv kidolgozója, Munk Veronika, az Index azóta távozó főszerkesztő-helyettese, valamint Bodolai László, az Index.hu Zrt. elnökének másfél órás interjúja is a Media1 műsorában került adásba. A Gerényi és a Munk interjúk ITT, a Bodolai-interjú ITT hallgatható vissza.
Sajnos Dull Szabolcsot, az elbocsátott főszerkesztőt egyelőre hiába próbáltuk többször is meginvitálni a műsorba, mert azzal hárította megkereséseinket, hogy jelenleg nem akar interjút adni.
A Media1 következő műsora augusztus 31-én, 19 órakor jelentkezik a Spirit FM frekvenciáján a budapesti 87,7 MHz-en, valamint a spiritfm.hu-n streaminggel, majd az adás felkerül a podcastra.
Több mint 500 előadás, közel 10 ezer résztvevő – ez a mérlege az elmúlt tíz év Internet Hungary-jainak számokban. Merthogy kedden és szerdán rendezték Tihanyban az ideit, méghozzá már a tizediket. Csermely Ákos főszervezőt a konferencia aktuális témái mellett arról kérdeztem, hogy hogyan változott meg az elmúlt években a rendezvény. Szó esett arról is, hogy keresik Magyarország első netminiszterelnökét.
Néhány napja Rupert Murdoch ausztrál médiamágnás (többek között a „The Times”, a „Fox News” és a „The Sun” tulajdonosa) bejelentette, fizetőssé tenné a cége tulajdonában lévő jelentősebb internetes portálok tartalomszolgáltatását. Nemrég hasonló hírek érkeztek az Axel Springer médiakonszern háza tájáról is, vagyis ők is lelakatolnak néhány webes szolgáltatást, amit ezután csak fizetétség ellenében lehet elérni. Lehet, hogy mégsem lefutott meccs, hogy az internetes tartalmakhoz ingyen juthatunk hozzá, cserébe a néhány reklámbanner elviselésért?
Egy új trend hajnalán vagyunk, vagy csak a válság miatt nehéz helyzetbe került médiatulajdonosok elkeseredett és sikertelenségre ítélt próbálkozásáról van szó? Többek között erről, valamint a bannerek tiltásáról, az Adverticum hirdetéskiszolgáló nemrég publikált átkattintási statisztikáiról és a globális válság online reklámpiacra gyakorolt hatásairól beszélgettem Vértes Jánossal, az Adverticum elnökével, aki tapasztalatairól nem csak e minőségében, de mint tartalomszolgáltató (a Prim.hu főszerkesztője) is be tudott számolni.