Figyelő szemetek a Figyelőre vessétek!

Meglehetősen sok mostanában a rossz hír a hazai médiapiacon,  fizetésmegvonások, létszámleépítések, megszűnő régi kedvelt márkák, elhallgató rádió(k), végelszámolás alá került üzleti alapon működő hírügynökség…

Talán ezért is ijedtek meg sokan, és az említett trendbe illeszkedőnek vélték, amikor a Sanoma bejelentette, hogy megválik magas szakmai presztízzsel rendelkező szeriőz lapjától, a Figyelőtől.

Az új tulajdonos, az IPM és a Családi lap kiadójaként ismert Word Communications a Sanomától még tavaly nyáron távozó Ruszkai Nóra vezérigazgató-helyettest kérte fel szakmai tanácsadóként, hogy menedzselje a Figyelő lapcsaládot. Szerinte az aggályok alaptalanok voltak, a Figyelő nyereséges az új működés mellett, és vannak jelek, hogy a példányszám növelésére tett kísérletek is sikeresek lehetnek.

Ruszkai Nórával a hazai médiapiaci helyzet mellett természetesen a Figyelő jövőjéről beszélgettünk.

Klikk a lejátszó gombra, és már indul is a hanganyag!

 

A hanganyag letöltése | Lejátszó megnyitása új ablakban

Természetesen várjuk a véleményeket, kommenteket, alább erre most is lehetőség van.

Válságban a tőzsdére?

Már két cég jelent meg idén eddig a Budapesti Értéktőzsdén: néhány hónapja a KEG, vagyis a Közép-európai Gázterminál, a múlt héten pedig egy számítástechnikai szoftvercég, a Kulcs-Soft. De már egy biztosítótársaság, a volt jegybankelnök Járai Zsigmond felügyelte CIG Pannónia is jelezte tőzsdére lépési szándékát. És bár ez utóbbi, a CIG csak 2010-re időzíti a lépést, az első kettő vállalkozás bizony a globális gazdasági recesszió közepette jelent meg a börzén.

Kulcsár Tibor a tőzsdei bevezetés ünnepélyes pillanatábanA 20 évvel ezelőtt, egy újpesti lakás 6 négyzetméteres szobájában, 50 ezer forint alaptőkével megalapított betéti társaság, a Kulcs-Soft alapító elnök-vezérigazgatóját, Kulcsár Tibort többek között arról faggattam, nem őrültség-e a válság idején lépni a tőzsdeparkettre és egyáltalán mi vele a szándékuk. Nem volt-e visszatartó erő, ami a KEG papírjaival történt, vagyis hogy a gázcég néhány hónappal ezelőtti bevezetéskori árfolyama mostanra a töredékére esett a BÉT-en?

A Kulcsár Tibor vezérigazgatóval készült beszélgetés ez alkalommal nem csak meghallgatható, de írásban is megjelenik a Computerworld Hetilap jövő heti számában, valamint már most elolvasható a Computerworld Online-on.

 

A hanganyag letöltése | Lejátszó megnyitása új ablakban

Egyesülők

dr. Vass László, a BKF rektoraEgyesül két magánkézben lévő felsőoktatási intézmény, a Budapesti Kommunikációs és Üzleti Főiskola valamint a Heller Farkas Turisztikai Szolgáltatások Főiskolája. Mindez túl azon, hogy ezzel az ország legnagyobb magánfőiskolája jön létre, azért is érdekes lehet, mert a következő időszakban várhatóan több más magyarországi oktatási intézmény is követi az egyesülés után 6200 fősre duzzadó BKF példáját. Erről a várható trendről beszélgettem dr. Vass Lászlóval, a BKF rektorával nem sokkal a hivatalos bejelentés után.

 

A hanganyag letöltése | Lejátszó megnyitása új ablakban

Éhen halhatnak a site-ok?

Vértes JánosNéhány napja Rupert Murdoch ausztrál médiamágnás (többek között a „The Times”, a „Fox News” és a „The Sun” tulajdonosa) bejelentette, fizetőssé tenné a cége tulajdonában lévő jelentősebb internetes portálok tartalomszolgáltatását. Nemrég hasonló hírek érkeztek az Axel Springer médiakonszern háza tájáról is, vagyis ők is lelakatolnak néhány webes szolgáltatást, amit ezután csak fizetétség ellenében lehet elérni. Lehet, hogy mégsem lefutott meccs, hogy az internetes tartalmakhoz ingyen juthatunk hozzá, cserébe a néhány reklámbanner elviselésért?

Egy új trend hajnalán vagyunk, vagy csak a válság miatt nehéz helyzetbe került médiatulajdonosok elkeseredett és sikertelenségre ítélt próbálkozásáról van szó? Többek között erről, valamint a bannerek tiltásáról, az Adverticum hirdetéskiszolgáló nemrég publikált átkattintási statisztikáiról és a globális válság online reklámpiacra gyakorolt hatásairól beszélgettem Vértes Jánossal, az Adverticum elnökével, aki tapasztalatairól nem csak e minőségében, de mint tartalomszolgáltató (a Prim.hu főszerkesztője) is be tudott számolni.

 

A hanganyag letöltése | Lejátszó megnyitása új ablakban

Szerelme a tőzsde

exchangeHogyan él egy profi tőzsdei elemző és mennyire ingatta meg az elemzőkbe vetett hitet az Egyesült Államokból kibontakozott globális pénzügyi válság, amelynek következtében dollármilliárdok váltak köddé? Vége van-e már a krízis időszaknak, vagy jön-e még újabb mélypont? Hogyan határoznak meg célárat az elemzők? Mennyire tekinthető fejlettnek a hazai tőkepiac? Reális-e az OTP jelenlegi árfolyama, vagy ismét kidurranhat egy lufi? Csak néhány téma abból a beszélgetésből, amelyet az egyik ismert brókercég, a Cashline Értékpapír Zrt. vezető elemzőjével, Sarkadi Szabó Kornéllal készítettem.

 

A hanganyag letöltése | Lejátszó megnyitása új ablakban