Guttengéber Csaba, az egyik legnagyobb hazai televíziós, rádiós és online reklámértékesítő ház, az Atmedia Kft. ügyvezető igazgatója a Media1 podcast e heti exkluzív vendége.
45 tévécsatorna tartozik hozzájuk, köztük olyanok mint például a TV2 Csoport valamint az MTVA csatornái, a Discovery Networks, a Disney, a Viasat World, de számos rádió és online portál reklámértékesítését is ők végzik. A cég éves árbevétele meghaladja a 40 milliárd forintot.
Guttengéber Csaba, az Atmedia Kft. ügyvezető igazgatója
Guttengéber Csabával sok mindenről beszéltünk, így a hazai tévés, a rádiós és online piac mellett beszélgettünk a podcastokról is, ugyanis egy ideje már podcastok reklámértékesítésével is foglalkoznak. Szó esett arról is, hogy az Atmedia épp külföldi terjeszkedésbe kezdett. (A beszélgetés felvétele után érkezett egy újabb hír is ezzel kapcsolatban, amiről a Media1 oldalán olvasatnak.)
A beszélgetés már meghallgatható a lenti lejátszó segítségével.
Csabai Gábor Papó, a Tilos Rádió ügyvezető igazgatója és Pataki Gábor, a Klubrádióidén év elején távozó főszerkesztője a Media1 podcast- és rádióműsorának e heti vendége. A két rádióban van valami közös: a Tilos Rádióról épp a napokban derült ki hivatalosan, hogy nem hosszabbítja meg a lejárófélben lévő médiaszolgáltatási jogosultságát a Médiatanács a rádió működése során elkövetett korábbi szabálytalanságokra hivatkozva, a Klubrádió pedig tavaly februárban vesztette el a jogosultságát hasonló indokkal.
Tényleg ennyire betarthatatlanok a rádiózással kapcsolatos magyarországi médiaszabályok? Van-e értelme a kvótarendszernek, vagyis annak az előírásnak, hogy a műsoridő hány százalékában kell szólnia például magyar zenének, vagy hogy hány százalék lehet a beszéd és a zene aránya? Ha viszont nincs, miért nem megy mindenki inkább az internetre? Mik a tervei a Tilos Rádiónak a mostani helyzetben? Többek között ezekről is szó esett a beszélgetésben Csabai Gábor Papóval és Pataki Gáborral.
A beszélgetés már meghallgatható a lenti lejátszó segítségével.
Azt elemezgettük, milyen helyzetben is van most a kommunikációs ipar, illetve azon belül a média számára bevételeket biztosító reklámipar, de szó esett a beszélgetésben az iparág előtt álló időszak komoly kihívásairól is.
A Media1 podcast- és rádióműsorának e heti vendége Incze Kinga, a Whitereport vezetője és a Mediaspace.global alapítója volt. A Whitereport rendszeres jelentéseiből sok érdekes adat kiderül a magyar médiapiac aktuális helyzetével kapcsolatban, amiből sok trendet lehet kiolvasni, és értékes adatai alapján sokszor jövőbeli prognózist is felállítanak.
Többek között e trendekről beszélgettünk vendégünkkel. Szó esett a rádiók, a tévék, a digitális médiumok, a nyomtatott sajtó és azon belül a helyi (megyei) lapok helyzetéről, de még a Népszabadság 5 évvel ezelőtti bezárása és a mozik helyzete is szóba került – utóbbi a koronavírus kapcsán különösen nagy ütést kapott. Beszélgettünk a COVID-19 a médiapiacra gyakorolt hatásairól és az úgynevezett K-alakú válságról is, a műsor végén emellett a podcastok helyzete is téma volt.
Incze Kinga, a Whitereport alapítója a Media1 műsorában Szalay Dániel vendégeként
A beszélgetés Incze Kingával az alábbi lejátszó segítségével meghallgatható, de akár le is tölthető.
A Media1 előző podcast epizódjának Pál Zsombor, a Kreatív volt főszerkesztője, a 24.hu új vezető szerkesztője volt a vendége. Az a beszélgetés itt érhető el. A következő adás vendége Horvát János televíziós műsorvezető, a Sport TV volt elnöke!
A Media1.hu podcastja már mintegy 10 rádióban is hallható! Hallható a Székesfehérvár FM 88,9 MHz-en az Alpha Rádióban; az Orosháza FM 90,2 MHz-en a Mega Rádióban, a Gyula FM 90,5 MHz-en a Gyula Rádióban, a Békéscsaba FM 88,9 MHz-en a Csaba Rádióban, a Békéscsaba FM 98,4 MHz-en a Mega Rádióban; a Budapest FM 92,9 MHz-en a Spirit FM-en és Gyöngyösön a Maxirádióban az FM 92,4-en, továbbá a Hobby Rádióban és a jelenleg csak neten elérhető Pannónia Rádióban is adásba kerül.
További, több évnyi podcast epizódot talál a vipcast.hu-n!
A Media1 tegnapi, április 26-i műsorának vendége volt Gulyás János, a Magyar Reklámszövetség (MRSZ) elnöke. Gulyás Jánossal átbeszéltük a nemrég megjelent médiatortával kapcsolatos adatokat. Kiderült, hogy a média egyes területeit hogyan érintette a világjárvány, hol voltak nagyobb és hol kisebb csökkenések.
Szó esett a tévés, a rádiós, a digitális, a nyomtatott médiapiacról, és több más területről is. Van-e már pénz a podcastokban? Ezt a kérdést is átbeszéltük az MRSZ elnökével, ahogy azt is, mire lehet számítani a következő időszakban.
A beszélgetés a fotó alatt lévő lejátszóval indítható.
Rozgonyi Krisztina, a Nemzeti Hírközlési Hatóság (NHH) 2010-ben, a kormányváltáskor lemondó elnöke a Media12021. február 15-i műsorában, 19 órával a Klubrádiómegmaradt egyetlen FM-frekvenciájának lekapcsolása és internetre való kényszerű átköltöztetése után a Klubrádió ügyéről és a magyar médiaszabályozásról nyilatkozott.
Rogonyi Krisztina, az NHH egykori elnöke. fotó: Rozgonyi Krisztina / Facebook
A Klubrádió FM adásának lekapcsolásáról azt mondta, ez óriási veszteség a magyar nyilvánosság sokszínűsége szempontjából, ugyanis a Klubrádió fontos terepe az ellentétes vélemények bemutatásának.
A műsorban szó esett arról, hogy tudja-e pótolni az internetes rádiózás az FM-rádiózást. Rozgonyi a mintegy félórás interjúban bírálta a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóságot, amiért az NMHH az elmúlt években mindent megtett a digitális rádiózás népszerűvé válása ellen, sőt Európával ellentétesen még a kísérleti DAB+ adást is megszüntette. Rozgonyi úgy vélte, a DAB+ technológia lehetővé tette volna, hogy a rádiós piacon több rádió jól megférjen egymás mellett, vagyis megszűnjön a frekvenciaszűkösség.
A hírközlési hatóság volt elnöke szerint a DAB+ kísérleti sugárzás lekapcsolásával a magyar rádiózás perspektíváját gyilkolta le az NMHH.
Rozgonyi a műsor során arról is beszélt, hogy az elmúlt években a Klubrádió mellett más rádiókkal is súlyos dolgok történtek, alig maradtak független rádiók, és jelentősen romlott a médiapluralizmus Magyarországon.
Az NHH volt elnöke elmondta a véleményét arról is, milyen médiaszabályozási modellt tartana kívánatosnak, illetve Európa más országaiban hogyan működik a frekvenciák elosztása. Jó példaként említette a brit médiahatóság működését, ahol a folyamatok átláthatóan zajlanak, a tagok függetlenek és elszámoltathatók.
Azt is mondta, az a kérdés, hogy a Klubrádiónak volt-e esélye tisztességes versenyben megmérettetni, illetve tisztességes módon született-e meg az, hogy nem kapott jogosultságot.
Rozgonyi azt mondta, 2010 óta Európa jelentősnek mondható része nem nézi jó szemmel, ami a magyar médiapiaccal történik, de kár lenne abban bízni, hogy ezt a folyamatot majd az Európai Unió fogja megállítani, mert a magyar állampolgároknak kell közvetlenül cselekednie, a zsebébe nyúlnia, támogatnia a médiumokat, vagy más módon kiállni a médiaszabadságért.
A Media1 műsor 2021. február 15-i adása, benne a Rozgonyi Krisztinával készült teljes interjúval az alábbi lejátszón lévő play ikonra kattintva visszahallgatható, illetve podcastként a lenti linkre kattintva le is tölthető. A lejátszás akár külön ablakban is lehetséges!
Kísérletképpen az MTI munkatársai helyett egy mesterséges intelligenciával felvértezett női robot válogatta össze és olvasta fel az aktuális híreket június 22-én (hétfőn) este az FM 87,6 MHz-en, a Spirit FM-en a Media1 műsora előtt. Magyarországon most először szerkesztette és olvasta fel a híreket egy hírszerkesztő-robot FM-rádióban.
Ezután Virág Attilával, a Hírstart munkatársával, a robot „szülőapjával” ezután átbeszéltük, mit tud a Media1.hu hírportálon korábban már korábban megemlített robot, és milyen lehetőségek vannak ebben.
A műsor második felében pedig Hargitai Miklós, a Magyar Újságírók Országos Szövetsége (MÚOSZ) elnöke volt a Media1 vendége. A műsor ezúttal is teljes egészében visszahallgatható podcastként a folytatásban.
Magyarországon a média fejlődése más utat jár be, mint a nyugati országokban. A rádiózásban például valójában eddig valójában nem valósult meg a digitális átállás, pedig a DAB (Digital Audio Broadcast) nevű digitális rádiórendszerrel már több mint 22 éve fogható a kísérleti adás hazánkban, ráadásul a DAB-nak is megvannak a maga korlátai. Szalay Dániel a műsorban bemutatott egy olyan okostelefonos rádiós alkalmazást, amihez nem kell sem analóg FM-hálózat, sem pedig DAB adórendszer és vevőkészülék, csak internetelérés , sőt az sem folyamatosan, és több különleges képessége is van a megoldásnak.
Szalay Dániel újságíró okostelefonján mutatja be a digitális rádiózás applikációt (fotó: Nemes Ilona)
A podcast hangfelvétel lejátszása a „play” ikont ábrázoló ikonra kattintva indul, de a hangfájl akár le is tölthető. A lejátszó egy külön ablakban is elindítható.
A rádiós digitális át nem állás problematikájával egyébként már 2010-ben is foglalkoztunk a vipcasten. Akkor a hírközlési hatóság, az NHH (a mai NMHH egyik elődjének) akkori elnöke, Rozgonyi Krisztina számolt be az ezzel kapcsolatos helyzetről Szalay Dániel interjújában.
A rádiózás napja valamint a Magyar Rádió 90. születésnapja alkalmából, a műsorban a rádiózáshoz lazábban és szorosabban kapcsolódó témákkal foglalkozunk.
Vendégünk Czinege Levente, műsorunk új hangja, rádiós szaknyelven mondva „station voice”-a (ami nem pontos, mert a DTM csak egy műsor, és nem önálló rádióállomás – de tény, hogy Levente hangja hallható a szignáljainkban, a be- és elköszönésben és egyéb összekötő szövegekben), illetve egyúttal régi-régi hallgatónk. Levente ma már a Debrecen Rádió műsorvezetője – a műsor elején Szilágyi Árpád kérdéseire válaszol.
Aztán Levente átveszi a szót, és internetes interjút készít a Svédországban élő Matolcsi Ferkóval, aki minden bizonnyal sok hallgatónk számára lesz régi ismerős.
A kép középen Erdélyi Fruzsina vizsgálja a CB rádiót, balra Czinege Levente, jobbra Képes Gábor figyeli mindezt
Mai műtárgyunk a CB rádió. Egy kis Időutazás következik a 70-es – 80-as évekbe, az internet nélküli viág máig megmaradt közösségi rejtelmeibe. Justin Viktor idézi fel saját élményeit.
Rádiós hallgatottságmérés okostelefonnal és okosórával? Ezek az eszközök képesek detektálni, hogy éppen rádiót hallgatunk. Hazánkban egyelőre ez elérhetetlen – tudjuk meg Pintér Róberttől.
Sir Clive Sinclair. Kinek ne lenne ismerős ez a név, azok közül, akik egy kicsit is érdeklődnek az informatika iránt? De tudtátok-e a ZX SPECTRUM atyjáról, hogy kezdetben rádiókészülékek fejlesztésével foglalkozott?Képes Gábor magával hozott egy fülbe dugható mütyür-kütyüt, amiről kiderült, hogy Sinclair rádiója.
Hifi, Wifi és Lifi – Infoszótár a rádiós adatátviteli módszerekről. Bódi Zoltán összefoglalja nekünk a hétköznapi rádiós adatátvitel lehetőségeit és szóba kerül a másik rádiós adatátviteli módozat, a Bluetooth is.
Látható rádió? Az meg mi? A látható rádió nem a tévét jelenti. Kurucz Imre ismerteti az NRC kutatásának eredményeit arról, hogy manapság mit gondolnak a magyar netezők a látható rádióról.
DTM – A digitális világ érdekes!
A hangfelvétel lejátszása a “play” ikont ábrázoló ikonra kattintva indul, de a hangfájl akár le is tölthető. A lejátszó egy külön ablakban is elindítható.
Vendégeink: Czinege Levente – a Debrecen Rádió műsorvezetője valamint Matolcsi Ferkó őshallgatónk Svédországból, egyben színész, informatikus és civil tudósítónk Uppsala-ból.
Bódi Zoltán – netnyelvész, az Infoszótár atyja Erdélyi Fruzsina – csapatunk új tagja, a digitális esélyegyenlőség lelkes híve Justin Viktor – innovátor és a technológiai fejlesztések megszállottja Keleti Arthur – az ITBN főszervezője és flippertudós Képes Gábor – muzeológus és a háziszámítógépek megszállottja Kovács Tücsi Mihály – író, újságíró és a Nagy Testvérünk Kurucz Imre – az NRC kutatási igazgatója, a netes kutatások megmondója
A vipcast.hu témája ezúttal egy rádióműsor, mely 1995-ben – akkor még MODEM IDŐK néven indult el a Petőfi Adón, és a mai napig hallható Netidők címmel. Szilágyi Árpád csapatának tagjaként 2001-től körülbelül 6 éven át különböző szerepkörökben magam is részt vehettem a produkció készítésében, mégsem személyes érintettségem miatt kerestem fel őt. Arra voltam kíváncsi, hogyan lehetséges túlélni ennyi változást, ami az elmúlt 16 évben is jellemezte a média világát. Hisz a produkció mostanra a legendás Szabó Család 48 éves életciklusának harmadán is túl van.
Árpáddal egy budapesti étterem teraszán beszélgettünk a műsor múltjáról, jelenéről és jövőjéről, de mivel kollégám a Petőfi Rádió programszerkesztőjeként is tevékenykedik egy ideje, az adó átalakításáról is kérdezősködtem nála, ő pedig tényleg mindenre válaszolt. Elárulta azt is, hogy hamarosan ismét lesz élő műsor a Petőfi Rádióban.
Az Árpáddal készült interjú szerkesztett változata a Médiapiac című havilap következő számában, valamint a mediapiac.com oldalon hamarosan írásban is megjelenik, de most akkor következzék egy sztorizgatósabb hanganyag.
Klikk a nyilacskás gombra, és már indul is a lejátszás.