Exkluzív interjút készített Gundel Takács Gáborral, az ATVGéniusz című műsorának műsorvezetőjével a Media1. A beszélgetésben Gundel Takács Gábor több érdekességet, kulisszatitkot is elárult a műsorral és saját magával kapcsolatban, és a Media1-nek árulta el elsőként, hogy milyen lesz az év végi, szilveszteri különleges vetélkedő.
A műsorvezető beszélt saját pályájáról és arról is, milyennek látja a televíziózás jövőjét, valamint beszélt arról is, mi az, ami még ennyi idő után is hajtja őt.
Gundel Takács Gábor, az ATV Géniusz című műsorának műsorvezetőjeként
Szóba került beszélgetésünkben a rádiózás is, ami korábban Gundel Takács Gábor életében is hosszú időn át meghatározó volt, hiszen a Danubius Rádió reggeli rádióműsorának volt az egyik műsorvezetője. Gundel Takács Gábor elárulta, hogy a nyáron megkeresték őt egy rádiótól műsorötlettel, de ebből úgy néz ki, ezúttal nem lesz semmi.
A sokak által csak Gundiként emlegetett műsorvezetővel végül beszélgettünk arról is, hogy a sok feladatát hogyan tudja összeegyeztetni a magánéletével, de beszélgettünk a médiahasználati szokásairól is, és az is szóba került, hogy nemrég elvitték a Géniusz 10 milliós fődíját.
Interjúnk után nem sokkal jelentette be az ATV a Big Picture tévés konferencián, hogy újabb évfolyamot rendelt a Géniusz című műsorból – erről szóló hírünket ITT találja.
Csabai Gábor Papó, a Tilos Rádió ügyvezető igazgatója és Pataki Gábor, a Klubrádióidén év elején távozó főszerkesztője a Media1 podcast- és rádióműsorának e heti vendége. A két rádióban van valami közös: a Tilos Rádióról épp a napokban derült ki hivatalosan, hogy nem hosszabbítja meg a lejárófélben lévő médiaszolgáltatási jogosultságát a Médiatanács a rádió működése során elkövetett korábbi szabálytalanságokra hivatkozva, a Klubrádió pedig tavaly februárban vesztette el a jogosultságát hasonló indokkal.
Tényleg ennyire betarthatatlanok a rádiózással kapcsolatos magyarországi médiaszabályok? Van-e értelme a kvótarendszernek, vagyis annak az előírásnak, hogy a műsoridő hány százalékában kell szólnia például magyar zenének, vagy hogy hány százalék lehet a beszéd és a zene aránya? Ha viszont nincs, miért nem megy mindenki inkább az internetre? Mik a tervei a Tilos Rádiónak a mostani helyzetben? Többek között ezekről is szó esett a beszélgetésben Csabai Gábor Papóval és Pataki Gáborral.
A beszélgetés már meghallgatható a lenti lejátszó segítségével.
A Media1 Podcast- és rádióműsor október 18-i adásának ezúttal két vendége volt: a műsor első felében Palocsay Géza, a Jófogást és a Használtautó.hu-t működtető Adevinta Classified Media Hungary Kft. ügyvezetője, míg a műsor utolsó részében Karakas Róbert, a nemrég elindult újabb budapesti DAB+ kísérlet megvalósítója.
A Karas Róbert nevével fémjelezett teszt nagyjából egy évvel az állami Antenna Hungária DAB+ sugárzásának leállítása után indult el. Mi a célja Karakas Róbertnek, és mennyire volt nehéz megvalósítani a tesztet? Ez is kiderül a beszélgetésből, ami a lejátszóval indítható.
A műsor első felében Palocsay Gézával arról beszélgettünk, hogy a rendőrség nem volt hajlandó nyomozni az adathalászat (phishing) kapcsán, amikor is az eredeti oldalakat lemásolva próbálnak meg bankkártya- és egyéb adatokhoz hozzájutni csalók. Idén is már számos oldalt támadtak így csalók, és a rendőrség nem egy esetben tagadta meg a nyomozást. A jelenség egyre komolyabb károkat okoz a felhasználóknak és az iparág szereplőinek egyaránt, illetve alkalmas az e-kereskedelem, az online vásárlás iránti bizalom aláásására, a rendőrség mégsem tartja ezt bűncselekménynek. Emiatt az iparág szereplői összefogtak, közös ajánlást készítettek és az illetékes minisztériumokhoz fordultak.
A Media1.hu podcastja már mintegy 10 rádióban is hallható! Hallható a Székesfehérvár FM 88,9 MHz-en az Alpha Rádióban; az Orosháza FM 90,2 MHz-en a Mega Rádióban, a Gyula FM 90,5 MHz-en a Gyula Rádióban, a Békéscsaba FM 88,9 MHz-en a Csaba Rádióban, a Békéscsaba FM 98,4 MHz-en a Mega Rádióban; a Budapest FM 92,9 MHz-en a Spirit FM-en és Gyöngyösön a Maxirádióban az FM 92,4-en, továbbá a Hobby Rádióban és a jelenleg csak neten elérhető Pannónia Rádióban is adásba kerül.
További, több évnyi podcast epizód található a vipcast.hu-n!
Rozgonyi Krisztina, a Nemzeti Hírközlési Hatóság (NHH) 2010-ben, a kormányváltáskor lemondó elnöke a Media12021. február 15-i műsorában, 19 órával a Klubrádiómegmaradt egyetlen FM-frekvenciájának lekapcsolása és internetre való kényszerű átköltöztetése után a Klubrádió ügyéről és a magyar médiaszabályozásról nyilatkozott.
Rogonyi Krisztina, az NHH egykori elnöke. fotó: Rozgonyi Krisztina / Facebook
A Klubrádió FM adásának lekapcsolásáról azt mondta, ez óriási veszteség a magyar nyilvánosság sokszínűsége szempontjából, ugyanis a Klubrádió fontos terepe az ellentétes vélemények bemutatásának.
A műsorban szó esett arról, hogy tudja-e pótolni az internetes rádiózás az FM-rádiózást. Rozgonyi a mintegy félórás interjúban bírálta a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóságot, amiért az NMHH az elmúlt években mindent megtett a digitális rádiózás népszerűvé válása ellen, sőt Európával ellentétesen még a kísérleti DAB+ adást is megszüntette. Rozgonyi úgy vélte, a DAB+ technológia lehetővé tette volna, hogy a rádiós piacon több rádió jól megférjen egymás mellett, vagyis megszűnjön a frekvenciaszűkösség.
A hírközlési hatóság volt elnöke szerint a DAB+ kísérleti sugárzás lekapcsolásával a magyar rádiózás perspektíváját gyilkolta le az NMHH.
Rozgonyi a műsor során arról is beszélt, hogy az elmúlt években a Klubrádió mellett más rádiókkal is súlyos dolgok történtek, alig maradtak független rádiók, és jelentősen romlott a médiapluralizmus Magyarországon.
Az NHH volt elnöke elmondta a véleményét arról is, milyen médiaszabályozási modellt tartana kívánatosnak, illetve Európa más országaiban hogyan működik a frekvenciák elosztása. Jó példaként említette a brit médiahatóság működését, ahol a folyamatok átláthatóan zajlanak, a tagok függetlenek és elszámoltathatók.
Azt is mondta, az a kérdés, hogy a Klubrádiónak volt-e esélye tisztességes versenyben megmérettetni, illetve tisztességes módon született-e meg az, hogy nem kapott jogosultságot.
Rozgonyi azt mondta, 2010 óta Európa jelentősnek mondható része nem nézi jó szemmel, ami a magyar médiapiaccal történik, de kár lenne abban bízni, hogy ezt a folyamatot majd az Európai Unió fogja megállítani, mert a magyar állampolgároknak kell közvetlenül cselekednie, a zsebébe nyúlnia, támogatnia a médiumokat, vagy más módon kiállni a médiaszabadságért.
A Media1 műsor 2021. február 15-i adása, benne a Rozgonyi Krisztinával készült teljes interjúval az alábbi lejátszón lévő play ikonra kattintva visszahallgatható, illetve podcastként a lenti linkre kattintva le is tölthető. A lejátszás akár külön ablakban is lehetséges!
A Media1 műsorában az összekapcsolódáskor Tóth Mónika, a Civil Rádió műsorvezetője és szerkesztőbizottsági tagját kérdeztük.
A műsor további részében bemutattunk egy 14 éves rádiós műsorvezetőt, Kenéz Kolost is is, aki iskolai tanulmányai mellett egyre több helyen hallható saját műsorával, és médiás karrierjét már 8 évesen elkezdte. Elmesélte, hogyan tudott ilyen fiatalon bekapcsolódni a média világába, majd szólt az internetes rádiózás technikai és egyéb feltételeiről is.
A Media1 műsor harmadik vendége Dojcsák Dalma, a Társaság a Szabadságjogokért, a TASZ Politikai Szabadságjogi Projekt vezetője mondta el, mi a baj a fideszes médiaholdinggal, a KESMA-val, miért perelte a Szabad Pécs a TASZ segítségével a Gazdasági Versenyhivatalt, és mi lesz most, hogy a TASZ és a Szabad Pécs által közösen indított és megnyert per után a GVH ismét szabad utat biztosított a fideszes médiaholding számára. Megkérdeztük azt is, széteshet-e a KESMA, ha a kilátásba helyezett újabb per és a többi lépésük eredményre vezet.
A Media1 műsor az alábbi lejátszón lévő play ikonra kattintva visszahallgatható, illetve podcastként a lenti linkre kattintva le is tölthető. A lejátszás akár külön ablakban is lehetséges.
Media1 néven rádióműsort indított a Media1.hu hírportál, a kéthetente hétfőnként 19 órakor és szombat délelőttönként 11 órakor a Spirit FM frekvenciáján az FM 87,6 MHz-en Budapesten és a spiritfm.hu-n élő streaming formájában hallgatható műsorban főleg a média aktuális világáról esik szó, kiegészítve ezzel a Media1.hu tartalmait. A műsorok ezenkívül podcast formájában, néhány nappal az adást követően visszahallgathatóvá válnak, méghozzá a vipcast.hu-ról, annak podcastjáról és a media1.hu hírportálon keresztül is.
A következő friss műsor február 17-án, 19 órakor kezdődik. A mostani adás ismétlése a 87,6 MHz-en február 8-án lesz.
Magyarországon a média fejlődése más utat jár be, mint a nyugati országokban. A rádiózásban például valójában eddig valójában nem valósult meg a digitális átállás, pedig a DAB (Digital Audio Broadcast) nevű digitális rádiórendszerrel már több mint 22 éve fogható a kísérleti adás hazánkban, ráadásul a DAB-nak is megvannak a maga korlátai. Szalay Dániel a műsorban bemutatott egy olyan okostelefonos rádiós alkalmazást, amihez nem kell sem analóg FM-hálózat, sem pedig DAB adórendszer és vevőkészülék, csak internetelérés , sőt az sem folyamatosan, és több különleges képessége is van a megoldásnak.
Szalay Dániel újságíró okostelefonján mutatja be a digitális rádiózás applikációt (fotó: Nemes Ilona)
A podcast hangfelvétel lejátszása a „play” ikont ábrázoló ikonra kattintva indul, de a hangfájl akár le is tölthető. A lejátszó egy külön ablakban is elindítható.
A rádiós digitális át nem állás problematikájával egyébként már 2010-ben is foglalkoztunk a vipcasten. Akkor a hírközlési hatóság, az NHH (a mai NMHH egyik elődjének) akkori elnöke, Rozgonyi Krisztina számolt be az ezzel kapcsolatos helyzetről Szalay Dániel interjújában.