Betarthatatlan szabályok nyomasztják a rádiósokat! Csabai Gábor Papó, a Tilos Rádió ügyvezetője és Pataki Gábor, a Klubrádió volt főszerkesztője a Media1-ben (2022.04.25)

Csabai Gábor Papó, a Tilos Rádió ügyvezető igazgatója és Pataki Gábor, a Klubrádió idén év elején távozó főszerkesztője a Media1 podcast- és rádióműsorának e heti vendége. A két rádióban van valami közös: a Tilos Rádióról épp a napokban derült ki hivatalosan, hogy nem hosszabbítja meg a lejárófélben lévő médiaszolgáltatási jogosultságát a Médiatanács a rádió működése során elkövetett korábbi szabálytalanságokra hivatkozva, a Klubrádió pedig tavaly februárban vesztette el a jogosultságát hasonló indokkal.

Tényleg ennyire betarthatatlanok a rádiózással kapcsolatos magyarországi médiaszabályok? Van-e értelme a kvótarendszernek, vagyis annak az előírásnak, hogy a műsoridő hány százalékában kell szólnia például magyar zenének, vagy hogy hány százalék lehet a beszéd és a zene aránya? Ha viszont nincs, miért nem megy mindenki inkább az internetre? Mik a tervei a Tilos Rádiónak a mostani helyzetben? Többek között ezekről is szó esett a beszélgetésben Csabai Gábor Papóval és Pataki Gáborral.

A beszélgetés már meghallgatható a lenti lejátszó segítségével.

Ha még nem tetted, érdemes feliratkozni a podcastra, hogy ne maradj le a következő epizódról sem!  Elérhető a podcast a Spotify-on, az Apple iTunes-ban és RSS segítségével is. Érdemes feliratkozni a Media1 hírportál napi hírlevelére is! A Media1.hu podcastja jelenleg már 11 rádióban is hallható hétről-hétre.

 

A hanganyag letöltése | Lejátszó megnyitása új ablakban

 

Pápai Gábor karikaturista és Kocsi Ilona, a MÚOSZ új elnöke a Media1 műsorában (Media1, 2021.06.28.)

A Media1-nek adta megválasztása utáni első nagyobb interjúját Kocsi Ilona, a MÚOSZ (Magyar Újságírók Országos Szövetsége) új elnöke.

Kocsi Ilona, a MÚOSZ új elnöke
Kocsi Ilona, a MÚOSZ új elnöke

A 2021. június 28-i műsor vendége volt ezenkívül Pápai Gábor, a Népszava karikaturistája.

Pápai Gábor karikaturista önportréja
Pápai Gábor karikaturista önportréja

A műsor elején Pápai Gábor elmondta, mit gondol arról, hogy egy, az Operatív Törzs kommunikációját gúnyoló karikatúrája miatt Jézus nevében, a kereszténység részeként személyiségi jogi pert indított a lap ellen egy KDNP-s politikus, Vejkey Imre, aki belelátta magát a képbe… Első fokon ugyan még vesztett a kormánypárti politikus, másodfokon viszont nyerni tudott a Fővárosi Ítélőtáblán, mondván a karikatúra mégis megsértette a személyiségi jogait. A Népszava ezek után egy, Pápai Gábor által kézzel rajzolt helyreigazításban ugyan elnézést kért, eleget téve a jogerős ítéletnek, és kifizették a sérelemdíjat is Vejkey-nek, de elképzelhetőnek tűnik, hogy tovább viszi a Népszava az ügyet harmadfokra, mivel nem értenek egyet az első fokú, még a karikatúra szabadságát védő ítéletet megváltoztató másodfokú ítélettel.

Pápai Gábor, elmondta, mit gondol most és megdermeszti-e őt az ítélet abban, hogy a jövőben is bevállalós karikatúrákat közöljön, tartva attól, hogy esetleg valakinek megint pereskednie támad kedve, illetve mi számára az egész ügy tanulsága.

Ezt követően Kocsi Ilona, a MÚOSZ elnöke is elmondta, mi a legnagyobb hazai újságíró-szövetség véleménye az ügyről, majd az újságíró-szövetség élén történt változásokról és az új vezetőség terveiről kérdezte őt a Media1. Kocsi Ilonával beszélgetve természetesen szóba került az újságíró-üdülő nemrégiben, még az előző vezetés idején, a küldöttgyűlés jóváhagyásával történt eladása, melyet Kocsi Ilona nem tartott szerencsésnek, azt is elmondta, miért, és hogy mi lesz most az ingatlanért kapott pénzzel.

Arról is szó esett, mit tud tenni az újságíró-szövetség az érdekvédelem terén, hogy komolyan vegyék a döntéshozók, odafigyeljenek a tiltakozásaikra, javaslataikra.

Nemrég sok más szakmai szervezet és médiavállalat mellett a MÚOSZ is tiltakozott az ellen az új jogszabály ellen, mely az éjszakába száműzi a médiában a homoszexuális, illetve LMBT+ embereket. Erről Kocsi Ilona azt mondta, ez súlyosan sérti az alapvető szólásszabadsághoz fűződő jogokat és emberi jogokat.

A beszélgetésből kiderült az is, milyen volt a Világgazdaság és a Magyar Hírlap főszerkesztőjének lenni egykoron, és egy szomorú hír is elhangzott a Boom magazinnal kapcsolatban, melynek Kocsi Ilona volt az alapítója és tulajdonosa. A beszélgetésben a Nemzeti Médiaszövetség, azaz a részben ellen-MÚOSZ-ként viselkedő szervezet is szóba került.

A Media1 műsora az alábbi lejátszó segítségével hallgatható vissza, valamint le is tölthető.

 

A hanganyag letöltése | Lejátszó megnyitása új ablakban

Ezekben a rádiókban és podcast felületeken hallható a Media1 műsora

A Media1 hírportál háttérműsora, mely a Székesfehérvár FM 88,9 MHz-en az Alpha Rádióban; az Orosháza FM 90,2 MHz-en a Mega Rádióban, a Gyula FM 90,5 MHz-en a Gyula Rádióban, a Békéscsaba FM 88,9 MHz-en a Csaba Rádióban, a Békéscsaba FM 98,4 MHz-en a Mega Rádióban; a Budapest FM 92,9 MHz-en a Spirit FM-en és Gyöngyösön a Maxirádióban az FM 92,4-en, továbbá a Hobby Rádióban és a jelenleg csak neten elérhető Pannónia Rádióban is adásba kerül, elérhető a Spotify-on, az iTunes-on, és több más platformon.

Lájkold a vipcast.hu Facebook-oldalát és iratkozz fel teljesen ingyenesen a podcastra is, hogy ne maradj le a következő hanganyagokról! Feliratkozhatsz a podcastra a Spotify-on és az Apple iTunes-on is, de megtalálod a főbb podcast programokban, például a Google Podcastsban vagy a TuneIn-en is.

Iratkozz fel a Media1.hu hírlevelére, és lájkold vagy kövesd a Media1 Facebook-oldalát is.

Ellenség vagy barát? A Google és a Facebook viszonya a médiához újságírói szemmel – interjú Baka F. Zoltánnal és Pásztor Andrással (Media1 2021.03.29)

A Media1 múlt heti, 2021. 03.29-i műsorának újból vendége volt Baka F. Zoltán, a Privátbankár lapcsalád főszerkesztője és Pásztor András, az Mfor ügyvezetője. Ezúttal arról beszélgettünk vendégeinkkel, hogy milyen is a Facebook és a Google, illetve a többi techóriás viszonya a magyar médiához, amit egyes cikkekben frenemy-ként jellemeznek. (A szó a friend, azaz barát és az ellenség, azaz az enemy összevonásából keletkezett.)

Mi a probléma és mi lenne a megoldás?

A Media1 műsora, benne az interjúval az alábbi linkre kattintva hallgatható vissza.

 

A hanganyag letöltése | Lejátszó megnyitása új ablakban

Lájkold a vipcast.hu Facebook-oldalát és iratkozz fel teljesen ingyenesen a podcastra is, hogy ne maradj le a következő hanganyagokról! Feliratkozhatsz a podcastra a Spotify-on és az Apple iTunes-on is, de megtalálod a főbb podcast programokban, például a Google Podcastsban vagy a TuneIn-en is.

Iratkozz fel a Media1.hu hírlevelére a hírportál főoldalán, és lájkold vagy kövesd a Media1 Facebook-oldalát is.

Media1 2021.03.15.: Szabad Sajtó Napja? Vendégünk volt Hargitai Miklós, a MÚOSZ elnöke

2021. március 15-én, az 1848-49-es szabadságharc és forradalom ünnepén (ami egyben a Szabad Sajtó Napja) is jelentkezett a Media1 műsora.

A sajtóünnep jó apropó volt arra, hogy felhívjuk Hargitai Miklóst, a Magyar Újságírók Országos Szövetsége (MÚOSZ) elnökét, hogy a médiaszabadság aktuális helyzetéről beszélgessünk.

Hargitai Miklós, a MÚOSZ elnöke egy Media1 által támogatott rendezvényen korábban
Hargitai Miklós, a MÚOSZ elnöke egy Media1 által támogatott rendezvényen korábban

A beszélgetésben szóba került az Európai Parlamentben a napokban lezajlott plenáris vita a médiaszabadság helyzetéről, és természetesen a beszélgetés előtt épp egy hónappal elnémított az FM 92,9 MHz, azaz a Klubrádió ügye is.

Az egy hónappal ezelőtt frekvencia nélkül maradt és jelenleg internetre szorított rádió kapcsán szóba került, milyen lenne az ideális médiaszabályozás Magyarországon. A Klubrádió mellett persze más médiás ügyek is előkerültek, és eljutottunk oda, hogy vajon mi lehet az oka, hogy az Európai Bizottság évek óta csak aggodalmát fejezi ki a magyar médiahelyzet kapcsán, mégsem cselekszik érdemben, és nem foglalkozik az előtte fekvő beadványokkal érdemben, amelyek az állami reklámköltéseken keresztül megvalósuló piactorzítást, vagy épp a KESMA túlzott piaci koncentrációját kifogásolták.

Hargitai Miklós elmondta azt is, mit gondol Karas Monikáról, az NMHH Médiatanács elnökéről és az egész grémiumról. A MÚOSZ elnöke ismertette továbbá a Szabad Sajtó Napján a legnagyobb újságíró-szervezet által kitüntettek névsorát és elmondta azt is, mit gondol az állami Táncsics-díjról.

A Media1 2021.03.15-i adása, benne a Hargitai Miklóssal készült közel egyórás beszélgetés a lejátszóval meghallgatható, vagy akár le is tölthető!

 

A hanganyag letöltése | Lejátszó megnyitása új ablakban

Lájkold a vipcast.hu Facebook-oldalát és iratkozz fel teljesen ingyenesen a podcastra is, hogy ne maradj le a következő hanganyagokról! Feliratkozhatsz a podcastra a Spotify-on és az Apple iTunes-on is, de megtalálod a főbb podcast programokban, például a Google Podcastsban is.

Iratkozz fel a Media1.hu hírlevelére a hírportál főoldalán, és lájkold vagy kövesd a Media1 Facebook-oldalát is.

Media1 2021.02.15: Rozgonyi Krisztina, az NHH egykori elnöke a Klubrádió lekapcsolásáról és a magyar médiaszabályozásról

Rozgonyi Krisztina, a Nemzeti Hírközlési Hatóság (NHH) 2010-ben, a kormányváltáskor lemondó elnöke a Media1 2021. február 15-i műsorában, 19 órával a Klubrádió megmaradt egyetlen FM-frekvenciájának lekapcsolása és internetre való kényszerű átköltöztetése után a Klubrádió ügyéről és a magyar médiaszabályozásról nyilatkozott.

Rogonyi Krisztina, az NHH egykori elnöke
Rogonyi Krisztina, az NHH egykori elnöke. fotó: Rozgonyi Krisztina / Facebook

A Klubrádió FM adásának lekapcsolásáról azt mondta, ez óriási veszteség a magyar nyilvánosság sokszínűsége szempontjából, ugyanis a Klubrádió fontos terepe az ellentétes vélemények bemutatásának.

A műsorban szó esett arról, hogy tudja-e pótolni az internetes rádiózás az FM-rádiózást. Rozgonyi a mintegy félórás interjúban bírálta a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóságot, amiért az NMHH az elmúlt években mindent megtett a digitális rádiózás népszerűvé válása ellen, sőt Európával ellentétesen még a kísérleti DAB+ adást is megszüntette. Rozgonyi úgy vélte, a DAB+ technológia lehetővé tette volna, hogy a rádiós piacon több rádió jól megférjen egymás mellett, vagyis megszűnjön a frekvenciaszűkösség.

A hírközlési hatóság volt elnöke szerint a DAB+ kísérleti sugárzás lekapcsolásával a magyar rádiózás perspektíváját gyilkolta le az NMHH.

Rozgonyi a műsor során arról is beszélt, hogy az elmúlt években a Klubrádió mellett más rádiókkal is súlyos dolgok történtek, alig maradtak független rádiók, és jelentősen romlott a médiapluralizmus Magyarországon.

Az NHH volt elnöke elmondta a véleményét arról is, milyen médiaszabályozási modellt tartana kívánatosnak, illetve Európa más országaiban hogyan működik a frekvenciák elosztása. Jó példaként említette a brit médiahatóság működését, ahol a folyamatok átláthatóan zajlanak, a tagok függetlenek és elszámoltathatók.

Azt is mondta, az a kérdés, hogy a Klubrádiónak volt-e esélye tisztességes versenyben megmérettetni, illetve tisztességes módon született-e meg az, hogy nem kapott jogosultságot.

Rozgonyi azt mondta, 2010 óta Európa jelentősnek mondható része nem nézi jó szemmel, ami a magyar médiapiaccal történik, de kár lenne abban bízni, hogy ezt a folyamatot majd az Európai Unió fogja megállítani, mert a magyar állampolgároknak kell közvetlenül cselekednie, a zsebébe nyúlnia, támogatnia a médiumokat, vagy más módon kiállni a médiaszabadságért.

A Media1 műsor 2021. február 15-i adása, benne a Rozgonyi Krisztinával készült teljes interjúval az alábbi lejátszón lévő play ikonra kattintva visszahallgatható, illetve podcastként a lenti linkre kattintva le is tölthető. A lejátszás akár külön ablakban is lehetséges!

 

A hanganyag letöltése | Lejátszó megnyitása új ablakban

Lájkold a vipcast.hu Facebook-oldalát és iratkozz fel teljesen ingyenesen a podcastra is, hogy ne maradj le a következő hanganyagokról! Feliratkozhatsz a podcastra a Spotify-on és az Apple iTunes-on is, de megtalálod a főbb podcast programokban, például a Google Podcastsban is. Iratkozz fel a Media1.hu hírlevelére a hírportál főoldalán, és lájkold vagy kövesd a Media1 Facebook-oldalát is.