A DTM 2017. június 13-i adásának harmadik részében ezekről a témákról beszélgettek a Digitális Talkshow Mindenkinek asztaltársaságának tagjai:
Először egy tudományos kutatásról, a svájci The Blue Brain Projectről számol be Justin Viktor. A projekt lényege, hogy az emberi agy virtuális modelljét készítették el és egy új működési mechanizmust találtak. Hogyan hozza létre az agy a tudatunkat és a gondolkodásunkat?
Aztán uppsalai színész-informatikus barátunk, Matolcsi Ferkó mesélte el egy TED előadáson hallott élményét a bonobó majmokról, közülük egy ugyanis megtanulta a Pac-Man videojáték kezelését…
A podcast hangfelvétel lejátszása a “play” ikont ábrázoló ikonra kattintva indul, de a hangfájl akár le is tölthető. A lejátszó egy külön ablakban is elindítható.
Ezek történtek a 2017. június 13-i Digitális Talkshow Mindenkinek adás első részében:
Az asztaltársaság negyedik tagja ezúttal régi barátunk, Matolcsi Ferkó volt, aki Svédországból csatlakozott hozzánk Skype-hívással képben és hangban.
Justin Viktor bemutatta az internetes varázsceruzát, mely mórickarajzból fotószerű portrét készít.
Majd következett a PC World magazin videoszemléje: Budapesten járt Satya Nadella, a Microsoft vezérigazgatója – tesztelés alatt az Alcatel gyerekeknek szánt okosórája – és ipari robotok az Ipar 4.0 kiállításon.
A podcast hangfelvétel lejátszása a “play” ikont ábrázoló ikonra kattintva indul, de a hangfájl akár le is tölthető. A lejátszó egy külön ablakban is elindítható.
A rádiózás napja valamint a Magyar Rádió 90. születésnapja alkalmából, a műsorban a rádiózáshoz lazábban és szorosabban kapcsolódó témákkal foglalkozunk.
Vendégünk Czinege Levente, műsorunk új hangja, rádiós szaknyelven mondva „station voice”-a (ami nem pontos, mert a DTM csak egy műsor, és nem önálló rádióállomás – de tény, hogy Levente hangja hallható a szignáljainkban, a be- és elköszönésben és egyéb összekötő szövegekben), illetve egyúttal régi-régi hallgatónk. Levente ma már a Debrecen Rádió műsorvezetője – a műsor elején Szilágyi Árpád kérdéseire válaszol.
Aztán Levente átveszi a szót, és internetes interjút készít a Svédországban élő Matolcsi Ferkóval, aki minden bizonnyal sok hallgatónk számára lesz régi ismerős.
A kép középen Erdélyi Fruzsina vizsgálja a CB rádiót, balra Czinege Levente, jobbra Képes Gábor figyeli mindezt
Mai műtárgyunk a CB rádió. Egy kis Időutazás következik a 70-es – 80-as évekbe, az internet nélküli viág máig megmaradt közösségi rejtelmeibe. Justin Viktor idézi fel saját élményeit.
Rádiós hallgatottságmérés okostelefonnal és okosórával? Ezek az eszközök képesek detektálni, hogy éppen rádiót hallgatunk. Hazánkban egyelőre ez elérhetetlen – tudjuk meg Pintér Róberttől.
Sir Clive Sinclair. Kinek ne lenne ismerős ez a név, azok közül, akik egy kicsit is érdeklődnek az informatika iránt? De tudtátok-e a ZX SPECTRUM atyjáról, hogy kezdetben rádiókészülékek fejlesztésével foglalkozott?Képes Gábor magával hozott egy fülbe dugható mütyür-kütyüt, amiről kiderült, hogy Sinclair rádiója.
Hifi, Wifi és Lifi – Infoszótár a rádiós adatátviteli módszerekről. Bódi Zoltán összefoglalja nekünk a hétköznapi rádiós adatátvitel lehetőségeit és szóba kerül a másik rádiós adatátviteli módozat, a Bluetooth is.
Látható rádió? Az meg mi? A látható rádió nem a tévét jelenti. Kurucz Imre ismerteti az NRC kutatásának eredményeit arról, hogy manapság mit gondolnak a magyar netezők a látható rádióról.
DTM – A digitális világ érdekes!
A hangfelvétel lejátszása a “play” ikont ábrázoló ikonra kattintva indul, de a hangfájl akár le is tölthető. A lejátszó egy külön ablakban is elindítható.
Vendégeink: Czinege Levente – a Debrecen Rádió műsorvezetője valamint Matolcsi Ferkó őshallgatónk Svédországból, egyben színész, informatikus és civil tudósítónk Uppsala-ból.
Bódi Zoltán – netnyelvész, az Infoszótár atyja Erdélyi Fruzsina – csapatunk új tagja, a digitális esélyegyenlőség lelkes híve Justin Viktor – innovátor és a technológiai fejlesztések megszállottja Keleti Arthur – az ITBN főszervezője és flippertudós Képes Gábor – muzeológus és a háziszámítógépek megszállottja Kovács Tücsi Mihály – író, újságíró és a Nagy Testvérünk Kurucz Imre – az NRC kutatási igazgatója, a netes kutatások megmondója
Még decemberben elkészült a Digitális Talkshow című podcast műsor második összeállítása, de eddig nem került a közönségünk elé. Ezt most pótoljuk.
Az elején a hirado.hu portál hírét beszéli meg az asztaltársaság, miszerint “a Kínai Népköztársaság kulturális minisztériuma bejelentette, hogy feketelistára tette azokat a cégeket, amelyek internetes pornográfiával vagy szerencsejátékkal foglalkoznak.”
Kovács Tücsi Mihály egy 21 éves rádiós újságíró hölgy sztoriját meséli el, aki nagyon érdekesen köti össze a netes zaklatást a szülői értekezlettel. Történetesen a fiatal hölgy csinos, vonzó és szeret szerepelni – innen jönnek a problémák…
Keleti Arthur idézi a világhírű tudós, Stephen Hawking mondását arról, hogy a mesterséges intelligenciával nagyon kell vigyáznunk, mert pillanatok alatt a fejünkre nő majd. Érdekes gondolatokat hallhatunk arról, hogy úgy tűnik, sokkal hamarabb jutunk majd el a valódi ember vs. gép dilemmához, mint képzeltük.
Kurucz Imre arról számol be, hogy az NRC Piackutató még november végén gyors, előzetes kutatást végzett a netezők körében a karácsonyi netes vásárlásról. Ennek eredményeit mondja el. (A kutatás egyébként folytatódott a decemberi hónapban, erről később beszámolunk.)
Aztán sikerült kapcsolnunk svédországi hallgatónkat-barátunkat, Matolcsi Ferkót, aki arról beszél (egyébként egy internetes Viber telefonhívás segítségével), hogy milyen kamerákkal és miért szerelte fel saját, uppsalai lakását.