A Media1 heti podcastjának ezúttal Starcz Ákos, az Index.hu vezérigazgatója, az Indamedia igazgatósági tagja volt a vendége. Starczot egy évvel ezelőtt nevezték ki, miután a (korábban a Mészáros Lőrinc tulajdonában lévő Echo TV és az MTVA vezérigazgatójaként is tevékenykedő) Vaszily Miklós és Ziegler Gábor érdekeltségében lévő Indamedia lett az Index.hu közvetlen tulajdonosa a Magyar Fejlődésért Alapítvány (MFA) helyett, és a tömeges távozások, illetve Dull Szabolcs főszerkesztő elbocsátása után kinevezett Szombathy Pál vezérigazgató távozott.
Starcz Ákos, az Index.hu vezérigazgatója, az Indamedia igazgatósági tagja (archív)
A beszélgetésben átbeszéltük a tulajdonosváltás és a tömeges távozások óta történteket, illetve a vezérigazgatóval készült tavalyi interjúnk óta eltelt egy évet. Starcz a beszélgetés elején beszélt az Index egy éves látogatottságáról, de szóba hoztuk azt is, hogy novemberben a Blikk mennyire előretört – a vezérigazgató elmondta erre, hogy minek tulajdonítja ezt.
A teljes interjú az alábbi lejátszógomb segítségével azonnal elindítható. Érdemes feliratkozni a podcastra, hogy ne maradj le a következő epizódról sem! Elérhető a podcastunk a Spotify-on, az Apple iTunes-ban és RSS segítségével is. Érdemes feliratkozni a Media1 napi hírlevelére is! A Media1.hu podcastja mintegy 10 rádióban is hallható hétről-hétre.
Rég várt vendég, Dull Szabolcs érkezett a Media1 legutóbbi, 2020.12.07-i rádió- és podcast műsorának első részébe. Az Index viharos körülmények között július 22-én elbocsátott, és jelenleg is felmondási idejét töltő főszerkesztőjével beszélgettünk mintegy egy órán át.
Szóba került az is, mai fejjel visszanézve, elkerülhetők voltak-e a történtek, mit gondol Bodolai László, az Index.hu Zrt. őt elbocsátó igazgatósági elnökéről és az elbocsátása egyik indokaként felhozott, Bodolai által emlegetett szivárogtatás is.
Dull Szabolcs, az Index elbocsátott főszerkesztője még főszerkesztői kinevezése előtt nyilatkozik a Media1.hu-nak Fotó: Czémán Anna / Media1
A beszélgetést visszahallgatva azt is megtudhatják, mit mondott Dull Szabolcs arra a kérdésre, hogy sajtószabadság van-e még Magyarországon, és persze beszélgettünk a Telexről és arról a különleges helyzetről is, hogy noha az Indexnél a tömeges távozások Dull Szabolcs elbocsátása miatt történtek, de egyelőre mégis pont ő hiányzik az őszre létrejött Telex fedélzetéről, melynek főszerkesztője, Munk Veronika korábban már kinyilvánította, hogy megtartja főszerkesztői pozícióját, ám azt is mondta, szívesen látnák a csapatban a volt Index-főszerkesztőt. Megkérdeztük Dull Szabolcsot, nem főszerkesztőként is vállalna-e munkát a Telexnél.
A Media1 műsorának második felében Vince Mátyással, az MTI volt elnökével beszélgettünk egyrészt az új, nemrégiben megjelent, Minden megoldás érdekel– A XX. század Magyarországa apróhirdetések tükrében című sajtótörténeti kötetéről, mely a sajtóban megjelent apróhirdetések segítségével enged különleges visszatekintést a múlt századba, másrészt megkérdeztük azt is, mit gondol azokról a napokban megjelent cikkekről, amelyek részletesen bemutatták az MTI-nél az elmúlt években történt visszaéléseket.
Minden megoldás érdekel, A XX. század Magyarországa apróhirdetések tükrében – Vince Mátyás sajtótörténeti könyveVince Mátyás, az MTI volt elnöke, a könyv szerzője
A Media1 műsor 2020. december 7-i adása, benne Dull Szabolccsal, az Index nyáron menesztett főszerkesztőjével és az Index.hu Zrt. egykori igazgatósági tagjával és Vince Mátyással, az MTI volt elnökével, a Minden megoldás érdekel – A XX. század Magyarországa apróhirdetések tükrében című könyv szerzőjével az alábbi lejátszón lévő play ikonra kattintva visszahallgatható, illetve podcastként a lenti linkre kattintva le is tölthető. A lejátszás akár külön ablakban is lehetséges!
A Media12020. november 9-i rádió- és podcast műsorának vendége volt Dezső András, az ország egyik legismertebb oknyomozó újságírója, aki idén nyáron, a tömeges távozások során hagyta el az Index.hu szerkesztőségét, ahol előzőleg nem kevés nagy jelentőségű oknyomozó írás jelent meg tőle.
Dezső András az Indextől történő távozását követően nem sokkal a HVG-nél helyezkedett el újságíróként, de nevével egyre többször találkozhatunk könyvek (például Maffiózók mackónadrágban, Magyar kóla – A magyar kokain útja Magyarországon) szerzőjeként is.
Dezső Andrással a műsorbeli beszélgetést ezzel, a könyvkiadás terén szerzett tapasztalataival kezdtük, de szó esett a hazai tényfeltáró újságírás helyzetéről, az Indextől való távozásáról, és arról, ő hogyan látta a szerkesztőséggel történteket, de megtudtuk azt is, miért nem a volt indexesek által létrehozott Telex stábjához igazolt, és a cikkei elkészítésével összefüggésben ellene folyó bírósági ügyekről is beszélgettünk.
Dezső András író, újságíró
A Media1 műsor 2020. november 9-i adása és benne a Dezső Andrással készült interjú az alábbi lejátszón lévő play ikonra kattintva visszahallgatható, illetve podcastként a lenti linkre kattintva le is tölthető. A lejátszás akár külön ablakban is lehetséges!
A Media12020.09.14-i adásának elején szó esett a Klubrádióval kapcsolatos médiatanácsi döntésről, majd Sztankóczy Andrást, az Index nemrég kinevezett vezető szerkesztőjét és az Index.hu Zrt. stratégiai igazgatóját, azután pedig Kárpáti Mártont, a Telex.hu néven tervezett új lapot kiadó Van Másik Kft. tulajdonosát és ügyvezetőjét, az Index volt főszerkesztő-helyettesét kérdeztem.
Az Index vezető szerkesztőjével szó esett arról, mit gondolt a távozó indexesek által készített korábbi Indexről, milyen Indexet képzel el a következő időszakra, reagált a személyét és munkáját ért bírálatokra, például arra, hogy az ő ügyeleti napján nemrég komoly szakértőként hivatkozott az Index arra a Nógrádi Györgyre, akiről az Index pár éve még szélhámosként hivatkozott. Szó esett Sztankóczy szakmai múltjáról, Bodolai Lászlóhoz (az Index.hu Zrt. elnöke) és Szombathy Pálhoz (az Index vezérigazgatója és főszerkesztője) fűződő viszonyáról, és arról is, hogy a lapnál dolgozik most Balogh Ákos Gergely, a Mandiner egykori alapító főszerkesztője, akinek cége üzemeltette az orbanviktor.hu-t. Sztankóczy elmondta, szerinte miért nem érdemes ebből még következtetéseket levonni az Index tartalmával kapcsolatban.
Az Index és az Indamedia budapesti irodájának homlokzata. Fotó: Ladányi András / Media1
Az Index vezető szerkesztője elmondta, hogyan akarnak egy nagyjából 60 fős tervezett stábbal olyan piacvezető pozíciót elérni, mint amit eddig egy több mint 90 fős stábbal tudott felmutatni az Index, de szó esett arról is, hogy milyen érzés volt beülni a távozó indexesek megüresedett székébe. Sztankóczy bírálta a sajtó baloldali szárnyát, amiért egyes tényeket elhallgatott a távozó indexesek kapcsán, például azt a fontos körülményt, amiről a Media1 számolt be a telex.hu domén kapcsán. (Lásd itt.) Szerinte ez az információ nem illett bele egyes lapok narratívájába, azért elhallgatták.
A műsor második felében Kárpáti Márton, a Telex.hu néven tervezett új lapot kiadó Van Másik Kft. tulajdonosa és ügyvezetője, az Index volt főszerkesztő-helyettese elmondta, hogy ő már Dull Szabolcs, az Index főszerkesztőjének elbocsátása előtt felmondott az Indexnél családi okokra hivatkozva. Szavaiból kiderült, hogy ő már ekkor úgy érezte, hogy az Index történetében hamarosan sötét időszak közeledik – elmondta, miből következtetett erre.
Szólt a telex.hu domén megszerzésének körülményeiről és a már júliusban, Dull Szabolcs elbocsátása előtt Kárpáti Márton testvére által megalapított Kárpátok Kommunikációs Ügynökség Kft.-ről, amely a domént először megszerezte a Van Másik Kft. számára. Kárpáti azt magyarázta, hogy a telex.hu domén már létezett, és azért nem a Van Másik Kft. vette meg azt augusztusban, a főszerkesztő elbocsátása után, amikor élesedett a helyzet, mert addigra már híre ment, hogy a Van Másik Kft. áll a távozó indexesek mögött, ami felhajthatta volna az árat a domén megvásárlásakor.
Kárpáti Márton elmondta, hogy a Telexet eddig több mint 30 ezren támogatták, és bár az így összejött pénz nagyságáról nem tudott felvilágosítást adni, szerinte ez néhány hónapnyi működést lehetővé tesz egy nagyjából 50 fős új szerkesztőség számára, a későbbi időszakra pedig előfizetéses modellben gondolkodnak. Hozzátette, hogy hamarosan el fogják árulni az összeg nagyságát és be fogják mutatni, pontosan mire költik a pénzt.
A Van Másik Kft. tulajdonosa szólt arról is, hogy hogyan lett ő a tervezett új lapot működtető vállalkozás egyedüli tulajdonosa, tervezik-e, hogy üzletrészt adnak az újságíróknak is, hogy az szerkesztőségi tulajdonba kerüljön, és hasonlóképp rákérdeztünk arra is, hogy a telex.hu főszerkesztője hogyan lett Munk Veronika, az Index volt főszerkesztő-helyettese. Egy hozzánk beérkezett olvasói levél tartalmára is rákérdeztünk, amelynek írója sérelmezte, hogy a távozó indexesek facebook-oldalát nevezték át Telexre, holott közel sem minden távozó indexes csatlakozott a Van Másik Kft. által tervezett új lap stábjához. Kárpáti Márton reagált az ezzel kapcsolatos kritikára a műsorban.
Kárpáti Márton elmesélte, mi alapján döntik el, hogy a távozó indexesek közül kiket vesz át a Van Másik Kft., és válaszolt arra is, miért költenek pénzt irodabérletre, amikor az Index a koronavírus alatt távmunkában is működni tudott. Elmesélte azt is, hogy milyen lesz a Telex, és bejelentette azt is hogy egy-két héten belül szeretnék is élesíteni az új médiumot.
A Media1 műsora az alábbi lejátszó segítségével visszahallgatható, illetve podcastként a lenti linkre kattintva le is tölthető. A lejátszás akár külön ablakban is lehetséges!
A Media1 legutóbbi, 2020. augusztus 17-i, mintegy 50 perces műsorában Baka F. Zoltánnal, az Mfor-Privátbankár lapcsoport nemrégiben kinevezett főszerkesztőjével, továbbá Pásztor Andrással, az Mfor ügyvezetőjével és Uj Péterrel, a 444.hu alapító-főszerkesztőjével beszélgetünk az Index körül kirobbant botrányról, illetve a lap jelenéről, jövőjéről, és a távozó indexesek tervezett lapjáról, de hosszan beszélgettünk az előfizetéses alapú tartalomszolgáltatás, a paywallok jövőjéről is.
Egy hónappal ezelőtt zajlottak ezek a forradalmi változások az Indexnél, arra számítottam, hogy ha tényleg olyan komolyan gondolták, hogy szakítani kell azzal a vezetéssel, akkor mostanra valamit látni fogunk abból, hogy mi a koncepció – mondta el a beszélgetésben Baka Zoltán, akit aggodalommal tölt el, hogy az új Index főnixmadárszerű újjáalakulása hosszú ideig tart.
Pásztor András szerint ebből az aspektusból nézve az idő egy kényszerítő tényező, mert ilyen esetekben – például a Népszabadság vagy a régi Origo esetében is – van egy olyan felfutó közhangulat, amit meg kell lovagolni.
„Ez a közhangulat egy idő után elapad vagy megváltozik. Vagy az olvasók kezdenek más témák iránt fogékonyak lenni, más kezdi el őket foglalkoztatni. Ilyen értelemben minden egyes hét egy elvesztegetett hét”
– mondta Pásztor András, aki ugyanakkor megértően hozzátette: tudja, hogy ilyenkor nem könnyű újraszerveződni és egy új projektbe belefogni. Baka Zoltán a korrektség kedvéért elismételte, hogy sok indexes még a felmondási idejét tölti, ami nagyban megnehezíti, hogy rögtön belevágjanak az új oldal létrehozásába.
Szeptemberben azonban mindenképpen történnie kell valaminek, ha át akarják menteni a tudást – tette hozzá.
A műsorban többször is szóba került a szlovák Dennik N, mely némiképp hasonló helyzetből jött létre mint amibe most a távozó indexesek kerültek. Az oldal fizetős tartalmakat kínál, és egyre nagyobb siker. Megbeszéltük azt is, milyen tanulságai vannak a szlovák példának és hogy az ő sikerük mennyiben lehet átültethető a magyar helyzetre.
A Media1 műsorának második felében Uj Péter, a 444 alapító-főszerkesztője megerősítette azt a hírt, hogy több a blog.hu-n publikáló szerző, szervezet is náluk folytatja. (A blog.hu az Indamediához tartozik, mely fele részben Vaszily Miklós kormányközeli médiavállalkozóé.) Mint Uj Péter elmondta: többen is megkeresték őket, de technikailag nincsenek felkészülve nagyon sok blog átvételére, egyelőre 3-4 blog landol náluk. A Helsinki Bizottság blogja pénteken már élesedett is.
Az utóbbi időben szóba került, hogy a 444 valamiféle együttműködést ajánlott fel az egykori indexeseknek. Uj Péter a mentőhajó méretével – azaz azzal kapcsolatban, hogy hány újságírót tudnának felvenni – elmondta: egyelőre nincsenek ilyen keretek, igyekeznek tojáshéjon járva kommunikálni, nehogy valaki túl offenzívnak érezze a kommunikációjukat. Együtt kellene kigyúrniuk a kereteket, de az egykori indexeseknek kell eldönteniük, merre szeretnének tartani – mondta a 444 főszerkesztője a Media1 műsorának kérdésére. Uj Péter szavai szerint ha van elvi nyitottság, akkor lehet azon elgondolkodni, milyen keretek között lehet elindítani egy új projektet.
„Egy ilyen projektet nem úgy kell felépíteni, hogy a most létező 444-be berakunk öt indexest vagy tízet vagy tizenötöt, mert ez nem bírna el nagyon sok embert a mai formájában. Akkor össze kell rakni egy nagyobb projektet, ami akár negyven embert is elbír. Annál nagyobbat szerintem nagyon nehéz lenne vagy szinte lehetetlen”
– fogalmazott Uj Péter, aki korábban hosszú éveken át volt az Index főszerkesztője. Hozzátette: egyelőre szigorúan elvi felvetésről van szó.
Megkérdeztük azt is, milyen helyzetben van most a 444, hiszen korábban úgy tűnt, ott sem túl jó a helyzet, komoly pénzügyi veszteségeik voltak. Uj Péter optimistán nyilatkozott. Hogy pontosan mit, az az a műsor hangfelvételéből szintén kiderül.
A Media1 korábbi műsorainak vendége volt Gerényi Gábor, a Gerényi-terv kidolgozója, Munk Veronika, az Index azóta távozó főszerkesztő-helyettese, valamint Bodolai László, az Index.hu Zrt. elnökének másfél órás interjúja is a Media1 műsorában került adásba. A Gerényi és a Munk interjúk ITT, a Bodolai-interjú ITT hallgatható vissza.
Sajnos Dull Szabolcsot, az elbocsátott főszerkesztőt egyelőre hiába próbáltuk többször is meginvitálni a műsorba, mert azzal hárította megkereséseinket, hogy jelenleg nem akar interjút adni.
A Media1 következő műsora augusztus 31-én, 19 órakor jelentkezik a Spirit FM frekvenciáján a budapesti 87,7 MHz-en, valamint a spiritfm.hu-n streaminggel, majd az adás felkerül a podcastra.
Bodolai László ügyvéd, az Index.hu Zrt. és az azt tulajdonló Magyar Fejlődésért Alapítvány (MFA) elnöke volt a Media1 rendhagyó, tegnap esti, 2020.07.28-i adásának vendége.
A műsorban Bodolai közel másfél órán át válaszolt a Media1 az Index.hu-val kapcsolatos legfontosabb kérdéseire a lap körül kialakult helyzet és saját szerepének tisztázása érdekében.
Bodolai részletesen is ismertette a maga narratíváját arról, hogyan emlékszik a vezető online médium körüli történésekre, a főszerkesztő múlt heti elbocsátásához vezető folyamatokra és arra, hogy végül szinte a teljes Index-stáb jelezte távozási szándékát a napokban, másrészt szóba került, hogyan került egyáltalán az Index a Magyar Fejlődésért Alapítványhoz Spéder Zoltántól, Lázár János barátjától, és miért esett a választás Bodolai Lászlóra, az Index.hu sajtójogászára, amikor a mostani struktúra létrejött.
A műsorban előkerültek Spéder Zoltán neve mellett olyanok is mint Simicska Lajos, akinek az érintésével került az Index az MFA-hoz Spédertől, szóba került, hogy hogyan zajlik egy ilyen átadás, de Bodolai személye kapcsán még Hadházy Ákos, Juhász Péter és Deutsch Tamás neve is előkerült.
Szó esett a KDNP-s kötődésű volt Indamedia-tulajdonosról, Oltyán Józsefről, valamint Zieger Gáborról (Vaszily mellett az Indamedia másik tulajdonosa) és hosszabban is szó esett az Indamedia mostani társtulajdonosáról, Vaszily Miklósról is.
Bodolai a műsorban elmesélte, milyen a viszonya Vaszily Miklóssal, az Indamedia márciusban érkező társtulajdonosával, a TV2 elnökével, és válaszolt arra is, hogy van-e a múlt héten az Indexnél történtekhez köze a Fidesznek.
Elhangzott, hogy ha Bodolai komolyan gondolja, hogy Dull Szabolcs üzleti titkokat szivárogtatott a legnagyobb versenytársnak, akkor miért nem tett ellene feljelentést, és a lap újraépítéséről is elhangzottak információk.
A műsor rákérdezett, hogyan lehetséges az, hogy a Media1 több olyan újságíróval is beszélt, akiket már megkerestek, hogy legyenek a távozások után munkatársai az Indexnek, míg Bodolai azt állította, hogy még nem kezdődött toborzás, de felmerült az is, hogy ha Munk Veronika, az Index főszerkesztő-helyettese a Media1 néhány héttel ezelőtti műsorában nyilvánosan jelezte, hogy ha Dull Szabolcshoz hozzányúlnak, akkor az felkorbácsolhatja a kedélyeket, hiszen a stáb nagyon lojális iránt, akkor miért lepődtek meg azután, amikor ez bekövetkezett.
A Media1 rákérdezett arra is, hogy pontosan ki kérte fel Gerényi Gábort, az Index egykori egyik alapítóját, az Azonnali.hu társtulajdonosát arra, hogy készítsen el egy koncepciót az Index működésének átszervezésére, mire Bodolai azt mondta,
Bodolai maga is ellenezte a Gerényi-tervet, majd arról kezdett beszélni, hogyan próbálta megakadályozni annak megvalósulását.
Jelezte: Dull Szabolcsot tájékoztatta arról, hogy a terv nem fog megvalósulni, majd abban maradtak, hogy leülnek egyet sörözni, azonban végül Bodolait nem hívták a sörözésre, hanem egyszer csak megjelent a feldarabolásról szóló cikk a 24.hu-n, ami nagyon felbőszítette Bodolait, háthaszúrásnak és felelőtlenségnek tartotta.
A műsorban kitárgyaltuk, milyen kitettsége van az Indexnek a fele részben NER-kötődésű, Vaszily Miklós tulajdonolta Indamedia felé azáltal, hogy az Indamedia szállítja az Index hirdetési bevételeit, eközben viszont hitelezője is jelenleg 179 millió forinttal az Indexet tulajdonló Magyar Fejlődésért Alapítványnak. Bodolai László, az Index.hu Zrt. elnöke elmondta azt is, milyen jogon lehettek ott az Indamediától többen az Index.hu Zrt. igazgatóságában, és azt is, hogy nem tartja-e aggályosnak a kitettséget Vaszilyék cégének.
Bodolai a műsorban többször is bírálta Dull Szabolcsot, amiért Bodolai szerint a főszerkesztő és volt igazgatósági tag felhergelte Bodolai ellen a szerkesztőséget, illetve a versenytárs 24.hu-t és a média nyilvánosságát használta fel az ügy során.
Rákérdeztünk arra is, hogy feloldják-e a távozó munkatársak titoktartási kötelezettségét, ahogyan azt Dull Szabolcs kérte a minap, de felmerült az is, hogy miért nem akkor váltották le a főszerkesztői posztról, amikor az igazgatóságból pár hete szivárogtatásra hivatkozva elbocsátották.
Felmerült a műsorban az is, hogy az elmúlt hetekben rekord számban buktak el az Index vezérigazgatói. Felmerült az is, ki most akkor a vezérigazgatója a cégnek…
A Media1 szeretett volna interjút készíteni Dull Szabolccsal, és őt is szívesen vendégül láttuk volna a műsorban, ám a leváltott főszerkesztőt hiába kerestük többször is, mivel azt mondta, úgy érzi, nincs most ideje interjúnak (ennek ellenére más műsorokba elment), de azt mondta, talán a Media1 egy következő műsorában szívesen válaszol majd a kérdésekre.
A Media1 rendhagyó, 2020.07.28-i adása az alábbi lejátszó segítségével visszahallgatható, illetve podcastként a lenti linkre kattintva le is tölthető. A lejátszás akár külön ablakban is lehetséges!