Mint arról elsőként a Media1 beszámolt, nemrég Szombathy Pál lett a Michaeli, Schwartz & Brit Zrt.-hez tartozó 168 Óra című hetilap új főszerkesztője, aki 2020-ban, Dull Szabolcs elbocsátása és a szerkesztőség tömeges távozása után néhány hónapon át az Index.hu vezérigazgatója és főszerkesztője volt. Szombathy Pál helyettese a 168 Óránál ugyanaz a Sztankóczy András lett, aki az Indexnél is helyettese volt, és aki e minőségében interjút is adott annak idején a Media1-nek.
A néhány hete (még Szombathy az új munkahelyén való munkába állását megelőző napokban) rögzített interúban Szombathy Pállal beszélgettünk a rövidre sikerült indexes korszakáról és arról is, hogy miért vállalta el most a rendkívül nehéz helyzetben lévő lap, a 168 Óra főszerkesztését, hiszen a hetilap példányszáma rendkívül alacsony lett (nemrég a példányszám mérése meg is szűnt a MATESZ-nél), a lap kiadója hosszú ideje súlyosan veszteséges, a kiadó nemrég megvált a szerkesztőség szinte teljes belsős állományától, és sokan nagyon pesszimisták az újság fennmaradását illetően is. Szombathy elmondta, mik a várakozásai a lappal kapcsolatban, és nem tagadta, hogy tényleg nehéz a helyzet.
Szombathy Pál, a 168 Óra főszerkesztője és Szalay Dániel, a Media1 főszerkesztője az interjú kezdetén (2022 július, Gárdony)
Szóba került az interjú során az egykoron liberális, majd az elmúlt időszakban kormánypárti Magyar Hírlap is, melynek korábbi korszakában, évekkel ezelőtt Szombathy volt főszerkesztője, mielőtt Széles Gábor nagyvállalkozó propagandalappá züllesztette az újságot – Szombathyék akkor távoztak és hozták létre Zóna néven internetes újságjukat, ami azonban nem bizonyult hosszútávon is életképesnek. Utóbbi témákról is beszélgettünk – beszélgetésünk érdekessége, hogy miután felvettük az interjút, alig néhány óra múlva érkezett a hír, hogy a kiadója felfüggeszti a Magyar Hírlap megjelentetését.
Szombathy Pál elmondta, mik a tervei a 168 Óránál, lesz-e kevesebb politika, illetve baloldali vagy középen álló lapként képzeli-e el a lapot, de elárulta azt is, hogyan töltötte az idejét 2020 vége, az Indextől való távozása után, illetve több más téma is szóba került. Szó esett arról is, miért lett az indexes korszaka ilyen rövid.
A beszélgetés az alábbi lejátszóval hallgatható meg. Érdemes feliratkozni a vipcast powered by Media1 podcastra, hogy a következő epizódokról sem maradjon le! Elérhető a podcast Spotify-on, iTunes-on, Google Podcastben és más podcast platformokon keresztül is.
Varga Attila, ismertebb nevén Sixx, a bezárt commentcom egykori bloggere, az Index 2020 nyarán, a nagy botrányt kiváltó tömeges távozások idején lelépő médiás újságírója, a Network4 online főszerkesztője volt a Media1 vendége.
Varga Attila, Sixx, a Network4 online főszerkesztője, az Index.hu volt munkatársa. Fotó: Huszti István
A beszélgetésből kétféle változat is készült: egy közel 50 perces, ami 11 rádióban hallható a héten, valamint egy hosszabb, másfél órás a podcastra, amiben a rádiós változattal ellentétben nem sípoljuk ki a szabadszájú, néhol kissé trágár kifejezéseket.
Itt most a hosszabb, másfél órás beszélgetés következik Varga Attilával, akivel szó esett többek között az Index átalakításáról, a tömeges távozásokról és arról, hogy ő hogyan élte meg ezt az időszakot. Sixx elmondta, hogy a 2020 nyári tömeges távozások idején ő miért nem a Telex.hu csapatához igazolt, sokat sztorizott az indexes, 16 évet átfogó időszakáról, beszélt a Network4 online főszerkesztői feladatairól, elmondta, hiányzik-e neki a korábbi munkája, a médiás újságírás, elmondta, mit gondol a közelgő, április 3-i választásokról, beszélgettünk a magyar médiapiac az elmúlt években véghez vitt átalakulásáról, de szóba került az ország helyzete, Sixx szabadszájúsága, és megannyi más téma, és persze a Network4 fizetős streaming szolgáltatása is.
A beszélgetés az alábbi lejátszó segítségével azonnal meghallgatható.
Pethő András, a Direkt36 újságírója a Media1 portál podcastjának e heti vendége, akivel arról a napokban publikált hangfelvételekről és az Index.hu-val kapcsolatos múlt heti nagy tényfeltáró cikkéről esett szó, amelyből kiderül, milyen jelentős politikai nyomásnak van kitéve az Index portál, illetve hogy például 100 millió forintot kapott az Indamedia Mészáros Lőrinctől (Orbán Viktor miniszterelnök gázszerelőből lett milliárdos barátjáról), cserébe azonban Fekete-Szalóky Zoltán főszerkesztő szerint elvárható, hogy ne foglalkozzanak bizonyos dolgokkal, vagy ne olyan hangsúlyosan… A cikkben szó esik Rogán Antalról, Várkonyi Andreáról, Orbán Viktorról és sok más érdekes személyről is, úgyhogy a beszélgetésben is szó esett az ő szerepükről.
Az Index.hu szerkesztősége. Fotó: Media1 / olvasótól
A teljes beszélgetés Pethő Andrással az alábbi lejátszó segítségével indítható, vagy akár le is tölthető.
A Media1 heti podcastjának ezúttal Starcz Ákos, az Index.hu vezérigazgatója, az Indamedia igazgatósági tagja volt a vendége. Starczot egy évvel ezelőtt nevezték ki, miután a (korábban a Mészáros Lőrinc tulajdonában lévő Echo TV és az MTVA vezérigazgatójaként is tevékenykedő) Vaszily Miklós és Ziegler Gábor érdekeltségében lévő Indamedia lett az Index.hu közvetlen tulajdonosa a Magyar Fejlődésért Alapítvány (MFA) helyett, és a tömeges távozások, illetve Dull Szabolcs főszerkesztő elbocsátása után kinevezett Szombathy Pál vezérigazgató távozott.
Starcz Ákos, az Index.hu vezérigazgatója, az Indamedia igazgatósági tagja (archív)
A beszélgetésben átbeszéltük a tulajdonosváltás és a tömeges távozások óta történteket, illetve a vezérigazgatóval készült tavalyi interjúnk óta eltelt egy évet. Starcz a beszélgetés elején beszélt az Index egy éves látogatottságáról, de szóba hoztuk azt is, hogy novemberben a Blikk mennyire előretört – a vezérigazgató elmondta erre, hogy minek tulajdonítja ezt.
A teljes interjú az alábbi lejátszógomb segítségével azonnal elindítható. Érdemes feliratkozni a podcastra, hogy ne maradj le a következő epizódról sem! Elérhető a podcastunk a Spotify-on, az Apple iTunes-ban és RSS segítségével is. Érdemes feliratkozni a Media1 napi hírlevelére is! A Media1.hu podcastja mintegy 10 rádióban is hallható hétről-hétre.
A Media1 2020. december 21-i műsorának vendége volt Starcz Ákos, az Index.hu november végén, az Indamedia tulajdonossá válásakor kinevezett új vezérigazgatója, aki azt a Szombathy Pált váltotta az Index és a Velvet kiadójának élén, aki a nyár végén, Dull Szabolcs menesztése után lett a lap főszerkesztője és a kiadó vezérigazgatója. Starcz a Media1-nek adta első nagyobb interjúját a kinevezése után.
Starcz Ákostól megkérdeztük, mit szól ahhoz az interjúhoz, amelyben a nemrég távozni kényszerülő Szombathy Pál azt nyilatkozta, hogy kidobóemberek jelentek meg az elbocsátásakor Vaszily Miklós (az Indexet tulajdonló Indamedia 50 százalékos tulajdonosának) irodájánál, de előkerül az is, mennyire van súlyos pénzügyi helyzetben az Index, és milyen intézkedésekkel próbálják javítani a helyzetét.
Starcz Ákos, az Index.hu néhány hete kinevezett új vezérigazgatója
Kiderült a Starcz Ákos vezérigazgatóval készült beszélgetésből az is, hogy milyen tervei vannak a lap élén, mik voltak az első intézkedései, miért vette vissza Balogh Ákos Gergelyt (a Mandiner egykori főszerkesztőjét, akit sokan nem tartanak elfogulatlannak, hiszen az orbanviktor.hu szerkesztője is volt korábban) a kiadóhoz vezetőként, és milyen ráhatása lehet az Index tartalmára, de rákérdeztünk arra is, mit gondol Vaszily Miklósról, az Index társtulajdonosáról, hiszen sokan úgy gondolják, hogy ahol ő felbukkan, ott sokszor maga a NER (a Nemzeti Együttműködés Rendszere, azaz a Fidesz) teszi be a lábát, hiszen Vaszily bocsátotta el az Origo egykori főszerkesztőjét, miután oknyomozó cikk jelent meg Lázár János luxusutazásról a lapban, majd Vaszily lett a közmédia vezérigazgatója, azután pedig az Echo Tv élére került, jelenleg pedig a Mészáros Lőrinchez közeli TV2 elnöke és a Pesti TV társtulajdonosa.
A Media1 műsora rákérdezett Starcz Ákosnál arra is, mi garantálja most a lap függetlenségét, hogy az eddig az Index védelmére hivatott ketrec, a Magyar Fejlődésért Alapítvány (MFA) megszűnt. Szóba került az Index címlapjának jövőbeni átalakítása és az is, hogy voltaképpen miért kellett távoznia Szombathy Pálnak, aki a nyár végi tömeges távozások után lett a lap főszerkesztője, de előkerült az is, mit szól hozzá, hogy csicskamédiának nevezte az Indamediát (az Indexet is tulajdonló cégcsoportot) a Totalcartól távozó Winkler Róbert.
A Media1 műsor 2020. december 21-i adása, benne Starcz Ákossal, az Index néhány hete kinevezett vezérigazgatójával készült interjúval, az alábbi lejátszón lévő play ikonra kattintva visszahallgatható, illetve podcastként a lenti linkre kattintva le is tölthető. A lejátszás akár külön ablakban is lehetséges!
Bodolai László ügyvéd, az Index.hu Zrt. és az azt tulajdonló Magyar Fejlődésért Alapítvány (MFA) elnöke volt a Media1 rendhagyó, tegnap esti, 2020.07.28-i adásának vendége.
A műsorban Bodolai közel másfél órán át válaszolt a Media1 az Index.hu-val kapcsolatos legfontosabb kérdéseire a lap körül kialakult helyzet és saját szerepének tisztázása érdekében.
Bodolai részletesen is ismertette a maga narratíváját arról, hogyan emlékszik a vezető online médium körüli történésekre, a főszerkesztő múlt heti elbocsátásához vezető folyamatokra és arra, hogy végül szinte a teljes Index-stáb jelezte távozási szándékát a napokban, másrészt szóba került, hogyan került egyáltalán az Index a Magyar Fejlődésért Alapítványhoz Spéder Zoltántól, Lázár János barátjától, és miért esett a választás Bodolai Lászlóra, az Index.hu sajtójogászára, amikor a mostani struktúra létrejött.
A műsorban előkerültek Spéder Zoltán neve mellett olyanok is mint Simicska Lajos, akinek az érintésével került az Index az MFA-hoz Spédertől, szóba került, hogy hogyan zajlik egy ilyen átadás, de Bodolai személye kapcsán még Hadházy Ákos, Juhász Péter és Deutsch Tamás neve is előkerült.
Szó esett a KDNP-s kötődésű volt Indamedia-tulajdonosról, Oltyán Józsefről, valamint Zieger Gáborról (Vaszily mellett az Indamedia másik tulajdonosa) és hosszabban is szó esett az Indamedia mostani társtulajdonosáról, Vaszily Miklósról is.
Bodolai a műsorban elmesélte, milyen a viszonya Vaszily Miklóssal, az Indamedia márciusban érkező társtulajdonosával, a TV2 elnökével, és válaszolt arra is, hogy van-e a múlt héten az Indexnél történtekhez köze a Fidesznek.
Elhangzott, hogy ha Bodolai komolyan gondolja, hogy Dull Szabolcs üzleti titkokat szivárogtatott a legnagyobb versenytársnak, akkor miért nem tett ellene feljelentést, és a lap újraépítéséről is elhangzottak információk.
A műsor rákérdezett, hogyan lehetséges az, hogy a Media1 több olyan újságíróval is beszélt, akiket már megkerestek, hogy legyenek a távozások után munkatársai az Indexnek, míg Bodolai azt állította, hogy még nem kezdődött toborzás, de felmerült az is, hogy ha Munk Veronika, az Index főszerkesztő-helyettese a Media1 néhány héttel ezelőtti műsorában nyilvánosan jelezte, hogy ha Dull Szabolcshoz hozzányúlnak, akkor az felkorbácsolhatja a kedélyeket, hiszen a stáb nagyon lojális iránt, akkor miért lepődtek meg azután, amikor ez bekövetkezett.
A Media1 rákérdezett arra is, hogy pontosan ki kérte fel Gerényi Gábort, az Index egykori egyik alapítóját, az Azonnali.hu társtulajdonosát arra, hogy készítsen el egy koncepciót az Index működésének átszervezésére, mire Bodolai azt mondta,
Bodolai maga is ellenezte a Gerényi-tervet, majd arról kezdett beszélni, hogyan próbálta megakadályozni annak megvalósulását.
Jelezte: Dull Szabolcsot tájékoztatta arról, hogy a terv nem fog megvalósulni, majd abban maradtak, hogy leülnek egyet sörözni, azonban végül Bodolait nem hívták a sörözésre, hanem egyszer csak megjelent a feldarabolásról szóló cikk a 24.hu-n, ami nagyon felbőszítette Bodolait, háthaszúrásnak és felelőtlenségnek tartotta.
A műsorban kitárgyaltuk, milyen kitettsége van az Indexnek a fele részben NER-kötődésű, Vaszily Miklós tulajdonolta Indamedia felé azáltal, hogy az Indamedia szállítja az Index hirdetési bevételeit, eközben viszont hitelezője is jelenleg 179 millió forinttal az Indexet tulajdonló Magyar Fejlődésért Alapítványnak. Bodolai László, az Index.hu Zrt. elnöke elmondta azt is, milyen jogon lehettek ott az Indamediától többen az Index.hu Zrt. igazgatóságában, és azt is, hogy nem tartja-e aggályosnak a kitettséget Vaszilyék cégének.
Bodolai a műsorban többször is bírálta Dull Szabolcsot, amiért Bodolai szerint a főszerkesztő és volt igazgatósági tag felhergelte Bodolai ellen a szerkesztőséget, illetve a versenytárs 24.hu-t és a média nyilvánosságát használta fel az ügy során.
Rákérdeztünk arra is, hogy feloldják-e a távozó munkatársak titoktartási kötelezettségét, ahogyan azt Dull Szabolcs kérte a minap, de felmerült az is, hogy miért nem akkor váltották le a főszerkesztői posztról, amikor az igazgatóságból pár hete szivárogtatásra hivatkozva elbocsátották.
Felmerült a műsorban az is, hogy az elmúlt hetekben rekord számban buktak el az Index vezérigazgatói. Felmerült az is, ki most akkor a vezérigazgatója a cégnek…
A Media1 szeretett volna interjút készíteni Dull Szabolccsal, és őt is szívesen vendégül láttuk volna a műsorban, ám a leváltott főszerkesztőt hiába kerestük többször is, mivel azt mondta, úgy érzi, nincs most ideje interjúnak (ennek ellenére más műsorokba elment), de azt mondta, talán a Media1 egy következő műsorában szívesen válaszol majd a kérdésekre.
A Media1 rendhagyó, 2020.07.28-i adása az alábbi lejátszó segítségével visszahallgatható, illetve podcastként a lenti linkre kattintva le is tölthető. A lejátszás akár külön ablakban is lehetséges!
Rendhagyó volt a Media12020. július 6-i, hétfői adása: annyi vendégünk és annyi időszerű, „forró” témáról beszéltünk, hogy ezúttal nem is 1 órában szólt a műsor az FM 87,6 MHz-en.
Most először adott interjút az Index szerkesztőségéből interjút valaki, amióta felforrósodott a helyzet az Index körül az elmúlt hetekben. Vendégünk volt Munk Veronika, az Index főszerkesztő-helyettese, valamint előtte meghallgattuk Gerényi Gábort is, akinek a koncepciójából, az úgynevezett Gerényi-tervből is alakult ki a feszült helyzet.
Munk Veronika elmesélte, hogyan élik meg ezt a mostani időszakot, miért tartják úgy, hogy továbbra is a vészjelző állásban kell hagyni az Index függetlenségét szimbolizáló barométert, mit gondol arról, hogy a barométer vészjelző állását valójában már előbb be kellett volna kapcsolni, de szólt arról is, hogy kiállnak a főszerkesztő, Dull Szabolcs mellett.
Munk Veronika, az Index főszerkesztő-helyettese
Gerényi Gábortól főleg azt igyekezett a műsor megtudakolni, ki adta számára a megbízást az Index működésének átalakítására vonatkozó koncepció elkészítésére, és van-e összefüggés aközött, hogy épp azután tárgyalta a koncepcióját az igazgatóság, hogy Vaszily Miklós, az erős fideszes beágyazottságáról ismert médiavállalkozó, a TV2 Zrt. elnöke, az Echo TV, az MTVA és az Origo volt vezérigazgatója lett az Index hirdetési bevételeiért felelős Indamedia 50 százalékos tulajdonosa, de rákérdeztem arra is, hogy nem érzi-e különösnek, hogy miközben ő az Azonnali.hu társtulajdonosa, mégis az Index számára dolgozott ki koncepciót.
Gerényi Gábor, az Azonnali.hu társtulajdonosa, az Index átalakítására vonatkozó koncepció ötletgazdája az ATV-ben korábban
A műsor második órájában Ruszin Zsolttal, a Magyar Könyvelők Országos Egyesülete (MKOE) alelnökével azt beszéltük át részletesen, hogy a múlt héten az Országgyűlés által elfogadott adóváltozásoknak, a katázókat érintő bevétel alapú 40%-os büntetőadónak milyen hatása lesz a különböző ágazatokra, köztük a médiára.
Ruszin Zsolt, az MKOE alelnöke
Media1 műsor 2020. július 6-i „double-size” adása Gerényi Gáborral, Munk Veronikával és Ruszin Zsolttal az alábbi lejátszón lévő play ikonra kattintva visszahallgatható, illetve podcastként a lenti linkre kattintva le is tölthető. A lejátszás akár külön ablakban is lehetséges!
Olvasóink figyelmébe ajánljuk az eggyel korábbi műsort is, melynek vendége volt Hargitai Miklós, a MÚOSZ elnöke, akivel a médiaszabadságról beszélgettünk.