Kata-módosítás, kép- és hangcenzúra, kommunistázás, kitiltás, megfigyelt személy elleni vizsgálat – interjú Kocsi Ilonával, a MÚOSZ elnökével (Media1, 2022. 07.25.)

Ezúttal Kocsi Ilona, a Magyar Újságírók Országos Szövetsége (MÚOSZ) elnöke a Media1 e heti vendége, akivel számos aktuális, főleg médiához kapcsolódó ügyről beszélgettünk.

Kocsi Ilona, a MÚOSZ új elnöke
Kocsi Ilona, a MÚOSZ új elnöke

Kocsi Ilona elmondta a véleményét, mit gondol a nemrég villámtempóban elfogadott új KATA törvényről és azt miért tartja alaptörvény-ellenesnek, kifejtette a véleményét, mit gondol arról, hogy az Origo külföldről vásárolt mosolygós családokat ábrázoló stock fotókkal illusztrálta a rezsivel kapcsolatos híreket (azaz a rezsi árának növekedését), kritikával illette a MÚOSZ-elnök Varga Endrét, a Magyarországi Tartalomszolgáltatók Egyesülete (MTE) elnökét, a Totalcar.hu ügyvezetőjét és az Index.hu lapigazgatóját, aki félmillió forint sérelemdíjat, plusz még 53 ezer forint egyéb költségeket követel, amiért a Media1 az MTE élére történő megválasztásakor leközölt Vargáról egy általa már szakmai körökben publikált öltönyös portéfotót.

Szó esett Kocsi Ilonával a Magyar Hang elleni kormányzati kitiltásokról, és arról is megkérdeztük a MÚOSZ elnökét, mit szól, hogy a Bálványosi Nyári Szabadegyetemen résztvevő Szöllősi György, a Nemzeti Sport főszerkesztője, a Magyar Nemzeti Médiaszövetség elnöke és Huth Gergely, a PestiSrácok főszerkesztője felváltva kommunistázta és KGB-sezte a MÚOSZ-t.

Szó esett továbbá az interjúban arról, hogy  Rogán Antal hivatala is feltűnik a fideszes politikus ex-feleségének kiugróan sikeres médiavállalkozása, a Top World News (TWN) nevű bulvárportál anyagi sikerei mögött és arról is, hogy Rogán Antal 75 milliárd forint kommunikációs szerződést kötött Balásy Gyula cégeivel állami propagandára. A MÚOSZ-elnök elmondta azt is, mit gondol arról, hogy a Pegasus kémszoftverrel megfigyelt Panyi Szabolcs újságíró ellen az adatvédelmi hatóság 4 hónapon át vizsgálódott.

A beszélgetésről készült hangfelvétel az alább lejátszóval indítható! Érdemes feliratkozni a vipcast powered by Media1 podcastra, hogy a következő epizódokról ne maradjon le! Elérhető a podcast Spotify-on, iTunes-on, Google Podcastben és más podcast platformokon keresztül is.

 

A hanganyag letöltése | Lejátszó megnyitása új ablakban

 

 

Tárhelyszolgáltatók botránya és a Pegasus-ügy legújabb fejleményei (Media1, 2022.02.14.)

A Media1 február 14-i műsorában ezúttal két témáról esett szó. Egyrészt Remport Ádám, a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) civil jogvédő szervezet jogásza beszélt arról, hogy milyen jogi lépéseket tesznek a magyar kormány által is bevetett Pegasus nevű kémszoftver használata miatt, másrészt dr. Bodolai László ügyvéd beszélt a felvétel készítésekor nagy botrányt kavaró tárhelybotrányról, amelynek az volt a lényege, hogy Merkely Béla ügyvédje, dr. Péntek Zoltán, három hírportál, az Alfahír, az Ezalényeg.hu és a Propeller.hu tárhelyszolgáltatójánál közvetlenül, a szerkesztőségek megkerülésével megpróbálta elérni, hogy tartalmat tegyenek elérhetetlenné a Schadl-Völner botrány kapcsán.

Részletesen is szó esett ennek jogi hátteréről, és arról, hogy miért valósíthatott meg jogsértést a 3-ból 2 hírportál tárhelyszolgáltatója, amikor engedelmeskedett az ügyvédi felszólításnak. A kommentelés jogi hátteréről is szó esett.

A Media1 podcastja itt hallgatható meg:

 

A hanganyag letöltése | Lejátszó megnyitása új ablakban

Érdemes feliratkozni a podcastra, hogy ne maradj le a következő epizódról sem!  Elérhető a podcast a Spotify-on, az Apple iTunes-ban és RSS segítségével is. Érdemes feliratkozni a Media1 hírportál napi hírlevelére is! A Media1.hu podcastja jelenleg 10 rádióban is hallható hétről-hétre.

 

Mi volt 2021 legmeghatározóbb fejleménye a médiapiacon és mi vár ránk 2022-ben? Urbán Ágnes, a Mérték Médiaelemző Műhely alapítója a Media1 2022.01.10-i műsorában

Ismét friss podcast- és rádióműsorral jelentkezik a napokban már a 3. születésnapját ünneplő Media1. Szalay Dániel vendége a 2022-es évad első friss epizódjában Urbán Ágnes egyetemi docens, a Mérték Médiaelemző Műhely alapítója, a Budapesti Corvinus Egyetem médiatanszékének egyetemi docense volt.
Urbán Ágnes, a Corvinus Egyetem média tanszékének egyetemi docense, a Mérték Médiaelemző Műhely alapítója
Urbán Ágnes, a Corvinus Egyetem média tanszékének egyetemi docense, a Mérték Médiaelemző Műhely alapítója. Fotó: képszerk
A beszélgetésből kiderül, milyen eseményeket tart Urbán Ágnes az elmúlt év legfontosabb médiapiaci történéseinek, majd a beszélgetés második felében kitekintés hangzik el az előttünk álló időszakkal kapcsolatban is: utóbbi kapcsán szintén több fontos ügy is szóba kerül, köztük egy olyan nagy horderejű irány is, ami meghatározhatja Magyarország médiahelyzetét a következő időszakra, de legalábbis nagy mértékben befolyásolhatja.
A beszélgetés az alábbi lejátszó segítségével indítható. Érdemes feliratkozni a podcastra, hogy ne maradj le a következő epizódról sem!  Elérhető a podcastunk a Spotify-on, az Apple iTunes-ban és RSS segítségével is. Érdemes feliratkozni a Media1 hírportál napi hírlevelére is! A Media1.hu podcastja mintegy 10 rádióban is hallható hétről-hétre.
 

A hanganyag letöltése | Lejátszó megnyitása új ablakban

A Media1 exkluzív interjúja Juszt László újságíróval

 

A hanganyag letöltése | Lejátszó megnyitása új ablakban

A Media1 podcastja exkluzív, több mint 40 perces interjút készített Juszt László újságíróval, a Kriminális és a Tévé ügyvédje című műsorok egykori műsorvezetőjével. A beszélgetés apropóját az adta, hogy a Pegasus-botrány – vagyis az, hogy bebizonyosodott, az Orbán-kormány hosszú ideje kémkedik különböző személyek, köztük újságírók, médiatulajdonosok iránt, lehallgatják a beszélgetéseiket az NSO Group nevű izraeli cég kiberfegyverével – újra aktuálissá tette a mostanra már feledésbe menő 1999-es „megfigyelési ügyet”, amikor is Orbán Viktor titkos megfigyeléssel vádolta meg a Horn-kormányt, majd amikor Juszt később olyan iratokat tett közzé lapjában, a Kriminálisban, melyek az addigra már hatalomra kerülő Orbán ezen, hosszú időn át a közéletet tematizáló állítását hiteltelenítették, az újságíró otthonát és szerkesztőségét rendőrök vizsgálták át, és hosszadalmas büntetőeljárás indult államtitoksértés gyanújával a médiamunkás ellen, akit rabosítottak, a közmédiától elbocsátottak, valamint mintegy 60 munkatársa elvesztette az állását, ahogy a lapja és a tévéműsora ellehetetlenült.

Később kiderült, hogy  valójában nem történt államtitoksértés, és így Jusztot is ártatlanul hurcolták meg… de ezzel még közel sem ért véget a történet… Amiről Juszt egyébként könyvet is írt, és amelyet elkezdett nemrég részletekben ingyenesen elérhetővé tenni a Media1-en.

A Juszt-ügy, a vagy a kormányzati pánikbetegség anatómiája borítója
A Juszt-ügy, a vagy a kormányzati pánikbetegség anatómiája borítója

Ezt a mostanra már sokak által nem ismert ügyet a maga számos érdekességével együtt felidéztük részleteiben a beszélgetésben, de sok másról is szó esett, így például azokról az újságcikkek állításairól is beszéltünk, amelyek már az elmúlt években jelentek meg Juszt Lászlóról kormánykritikus lapokban, és amelyek azt állították, hogy Juszt majdnem a Putyin-barát Russia Today nevű orosz propagandatévé magyarországi munkatársa lett, de volt egy cikk egy cikk egy nagyon értékes óráról, amit állítólag Portik Tamástól kapott, de szóba került a vadászati ügy is, és több más ügy is. A beszélgetés során Juszt László valótlannak nevezte az orosz tévével és az órával kapcsolatos állításokat, és elmondta azt is, ő hogyan emlékszik a vadügyre.

Juszt László a Kriminálisban régen
Juszt László a Kriminálisban régen

A beszélgetés során Juszt László megemlítette néhány példaképét, elmondta, szerinte lenne-e még esélye egy hasonló bűnügyi magazinműsornak, mint amilyen a Kriminális volt, és elmondta azt is, mit gondol azokról az egyesek által hangoztatott véleményekről, mi szerint ő Orbán-fóbiás… és ha már itt tartottunk, szóba került az is, szeretné-e befolyásolni a 2022-es választás kimenetét.

A teljes interjú Juszt Lászlóval az alábbi lejátszógomb segítségével azonnal elindítható. Érdemes feliratkozni a podcastra, hogy ne maradj le a következő epizódról sem!  Elérhető a podcastunk a Spotify-on, az Apple iTunes-ban és RSS segítségével is. Érdemes feliratkozni a Media1 napi hírlevelére is! A Media1.hu podcastja már mintegy 10 rádióban is hallható hétről-hétre.

 

A hanganyag letöltése | Lejátszó megnyitása új ablakban

Interjú Pethő Andrással, a Direkt36 vezető szerkesztőjével a Pegasus-ügyről és annak médiás vonatkozásairól (Media1, 2021.08.16.)

A Media1.hu hírportál e heti podcast- és rádióműsorának Gyenge Dániel (Neokohn) után volt egy második megszólalója is: felhívtuk ugyanis Pethő Andrást, a Direkt36 oknyomozó műhely vezető szerkesztőjét. A Direkt36 egy nemzetközi oknyomozó csoport részeként vett részt az NSO nevű izraeli cég Pegasus kémszoftvere körül kibontakozó ügy magyar vonatkozásainak feltárásában. (Ha valaki még nem tette meg, előzményként érdemes meghallgatni a Media1 egy héttel korábbi podcastját is, benne Nemes Dániel IT-biztonsági szakértővel a Pegasus ügyről.)

Pethő András, a Direkt36 vezető szerkesztője a beszélgetés során beavatta a Media1 hallgatóit a magyar újságírók és médiavezetők, politikusok, ügyvédek, és más személyek ellen is bevetett kiberfegyver használatát leleplező oknyomozó cikk elkészítésének hátterébe, több műhelyinformációt is elhangzott ezzel kapcsolatban. Megkérdeztük azt is, nem tart-e attól, hogy a média informátorai az ügy miatt félősebbek, óvatosabbak lesznek, és nem adnak majd információkat az újságíróknak, tartva az esetleges lehallgatásoktól, megfigyelésektől és ennek rájuk negatívan ható következményeitől, de szóba került Simicska Ádám is.

Pethő András, a Direkt36 vezető szerkesztője az ATV vendégeként korábban
Pethő András, a Direkt36 vezető szerkesztője az ATV vendégeként korábban

A Direkt36 vezető szerkesztőjével készített beszélgetés meghallgatható az alábbi lejátszó segítségével, de akár le is tölthető. Feliratkozhatsz a podcastra a Spotify-on és az Apple iTunes-on is, de megtalálod a főbb podcast programokban, például a Google Podcastsban is.

 

A hanganyag letöltése | Lejátszó megnyitása új ablakban

Lájkold a vipcast.hu Facebook-oldalát és a Media1 Facebook-oldalát, valamint iratkozz fel teljesen ingyenesen a podcastra is, hogy ne maradj le a következő hanganyagokról!  Érdemes feliratkozni a Media1 napi hírlevelére is!

A Media1 hírportál háttérműsora már mintegy 10 rádióban is hallható. A Media1 műsora a Székesfehérvár FM 88,9 MHz-en az Alpha Rádióban; az Orosháza FM 90,2 MHz-en a Mega Rádióban, a Gyula FM 90,5 MHz-en a Gyula Rádióban, a Békéscsaba FM 88,9 MHz-en a Csaba Rádióban, a Békéscsaba FM 98,4 MHz-en a Mega Rádióban; a Budapest FM 92,9 MHz-en a Spirit FM-en és Gyöngyösön a Maxirádióban az FM 92,4-en, továbbá a Hobby Rádióban és a jelenleg csak neten elérhető Pannónia Rádióban is adásba kerül,

Nemes Dániel internetbiztonsági szakértő az NSO-ról és a Pegasus kémszoftver-botrányról (2021.08.09.)

Nemes Dániel internetbiztonsági szakértő volt a Media1 2021.08.09-i műsorának vendége. Vendégünkkel tüzetesen is átbeszéltük az NSO, Magyarországon is alkalmazott Pegasus nevű kiberfegyverével kapcsolatban közel egy hónapja kirobbant botrány részleteit.

Nemes Dániel internetbiztonsági szakértő
Nemes Dániel internetbiztonsági szakértő

Mit lehet tudni az izraeli cégről, amely hetek óta a hazai és a nemzetközi hírek egyik főszereplője a Pegasus kémbotrány kapcsán? Milyen ellentmondásokról van szó a nyilatkozataikban? Eltüntethetők-e a kémkedés nyomai a célszemélyek eszközeiről? Mik a megfigyelési ügy tanulságai? Mit tehetnek az újságírók és az informátoraik? Létezik-e egyáltalán olyan készülék, olyan megoldás, amelyiket anélkül használhatunk, hogy attól kellene tartanunk, időként megfigyelnek vele bennünket, a beszélgetésünket, a kamera segítségével a szobánkat, a fényképeinket, az e-mailjeinket, üzeneteinket? Mi lehet az oka, hogy megugrott Magyarországon az elmúlt időszakban az engedélyezett megfigyelések száma?

Többek között ezekről is beszélgetünk a Media1 műsorában Nemes Dániellel (képünkön) a kémszoftver kapcsán, melyről kiderült, hogy Magyarországon is alkalmazták különféle célszemélyek, köztük médiavezetők és szerkesztők titkos megfigyelésére.

A Media1 műsora az alábbi lejátszó segítségével indítható, vagy akár le is tölthető.

 

A hanganyag letöltése | Lejátszó megnyitása új ablakban

A témát egy héttel később Pethő Andrással, a kémügy magyar vonatkozásait feltáró Direkt36 oknyomozó műhely vezető szerkesztőjével folytattuk, érdemes meghallgatni azt a beszélgetést is, mely elérhető ITT.

Lájkold a vipcast.hu Facebook-oldalát és a Media1 Facebook-oldalát, valamint iratkozz fel teljesen ingyenesen a podcastra is, hogy ne maradj le a következő hanganyagokról! Feliratkozhatsz a podcastra a Spotify-on és az Apple iTunes-on is, de megtalálod a főbb podcast programokban, például a Google Podcastsban vagy a TuneIn-en is.