A Media1 február 14-i műsorában ezúttal két témáról esett szó. Egyrészt Remport Ádám, a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) civil jogvédő szervezet jogásza beszélt arról, hogy milyen jogi lépéseket tesznek a magyar kormány által is bevetett Pegasus nevű kémszoftver használata miatt, másrészt dr. Bodolai László ügyvéd beszélt a felvétel készítésekor nagy botrányt kavaró tárhelybotrányról, amelynek az volt a lényege, hogy Merkely Béla ügyvédje, dr. Péntek Zoltán, három hírportál, az Alfahír, az Ezalényeg.hu és a Propeller.hu tárhelyszolgáltatójánál közvetlenül, a szerkesztőségek megkerülésével megpróbálta elérni, hogy tartalmat tegyenek elérhetetlenné a Schadl-Völner botrány kapcsán.
Részletesen is szó esett ennek jogi hátteréről, és arról, hogy miért valósíthatott meg jogsértést a 3-ból 2 hírportál tárhelyszolgáltatója, amikor engedelmeskedett az ügyvédi felszólításnak. A kommentelés jogi hátteréről is szó esett.
Ismét friss podcast- és rádióműsorral jelentkezik a napokban már a 3. születésnapját ünneplő Media1. Szalay Dániel vendége a 2022-es évad első friss epizódjában Urbán Ágnes egyetemi docens, a Mérték Médiaelemző Műhely alapítója, a Budapesti Corvinus Egyetem médiatanszékének egyetemi docense volt.
Urbán Ágnes, a Corvinus Egyetem média tanszékének egyetemi docense, a Mérték Médiaelemző Műhely alapítója. Fotó: képszerk
A beszélgetésből kiderül, milyen eseményeket tart Urbán Ágnes az elmúlt év legfontosabb médiapiaci történéseinek, majd a beszélgetés második felében kitekintés hangzik el az előttünk álló időszakkal kapcsolatban is: utóbbi kapcsán szintén több fontos ügy is szóba kerül, köztük egy olyan nagy horderejű irány is, ami meghatározhatja Magyarország médiahelyzetét a következő időszakra, de legalábbis nagy mértékben befolyásolhatja.
A beszélgetés az alábbi lejátszó segítségével indítható. Érdemes feliratkozni a podcastra, hogy ne maradj le a következő epizódról sem! Elérhető a podcastunk a Spotify-on, az Apple iTunes-ban és RSS segítségével is. Érdemes feliratkozni a Media1 hírportál napi hírlevelére is! A Media1.hu podcastja mintegy 10 rádióban is hallható hétről-hétre.
A Media1.hu hírportál e heti podcast- és rádióműsorának Gyenge Dániel (Neokohn) után volt egy második megszólalója is: felhívtuk ugyanis Pethő Andrást, a Direkt36 oknyomozó műhely vezető szerkesztőjét. A Direkt36 egy nemzetközi oknyomozó csoport részeként vett részt az NSO nevű izraeli cég Pegasus kémszoftvere körül kibontakozó ügy magyar vonatkozásainak feltárásában. (Ha valaki még nem tette meg, előzményként érdemes meghallgatni a Media1 egy héttel korábbi podcastját is, benne Nemes Dániel IT-biztonsági szakértővel a Pegasus ügyről.)
Pethő András, a Direkt36 vezető szerkesztője a beszélgetés során beavatta a Media1 hallgatóit a magyar újságírók és médiavezetők, politikusok, ügyvédek, és más személyek ellen is bevetett kiberfegyver használatát leleplező oknyomozó cikk elkészítésének hátterébe, több műhelyinformációt is elhangzott ezzel kapcsolatban. Megkérdeztük azt is, nem tart-e attól, hogy a média informátorai az ügy miatt félősebbek, óvatosabbak lesznek, és nem adnak majd információkat az újságíróknak, tartva az esetleges lehallgatásoktól, megfigyelésektől és ennek rájuk negatívan ható következményeitől, de szóba került Simicska Ádám is.
Pethő András, a Direkt36 vezető szerkesztője az ATV vendégeként korábban
A Direkt36 vezető szerkesztőjével készített beszélgetés meghallgatható az alábbi lejátszó segítségével, de akár le is tölthető. Feliratkozhatsz a podcastra a Spotify-on és az Apple iTunes-on is, de megtalálod a főbb podcast programokban, például a Google Podcastsban is.
A Media1 hírportál háttérműsora már mintegy 10 rádióban is hallható. A Media1 műsora a Székesfehérvár FM 88,9 MHz-en az Alpha Rádióban; az Orosháza FM 90,2 MHz-en a Mega Rádióban, a Gyula FM 90,5 MHz-en a Gyula Rádióban, a Békéscsaba FM 88,9 MHz-en a Csaba Rádióban, a Békéscsaba FM 98,4 MHz-en a Mega Rádióban; a Budapest FM 92,9 MHz-en a Spirit FM-en és Gyöngyösön a Maxirádióban az FM 92,4-en, továbbá a Hobby Rádióban és a jelenleg csak neten elérhető Pannónia Rádióban is adásba kerül,
Nemes Dániel internetbiztonsági szakértő volt a Media1 2021.08.09-i műsorának vendége. Vendégünkkel tüzetesen is átbeszéltük az NSO, Magyarországon is alkalmazott Pegasus nevű kiberfegyverével kapcsolatban közel egy hónapja kirobbant botrány részleteit.
Nemes Dániel internetbiztonsági szakértő
Mit lehet tudni az izraeli cégről, amely hetek óta a hazai és a nemzetközi hírek egyik főszereplője a Pegasus kémbotrány kapcsán? Milyen ellentmondásokról van szó a nyilatkozataikban? Eltüntethetők-e a kémkedés nyomai a célszemélyek eszközeiről? Mik a megfigyelési ügy tanulságai? Mit tehetnek az újságírók és az informátoraik? Létezik-e egyáltalán olyan készülék, olyan megoldás, amelyiket anélkül használhatunk, hogy attól kellene tartanunk, időként megfigyelnek vele bennünket, a beszélgetésünket, a kamera segítségével a szobánkat, a fényképeinket, az e-mailjeinket, üzeneteinket? Mi lehet az oka, hogy megugrott Magyarországon az elmúlt időszakban az engedélyezett megfigyelések száma?
Többek között ezekről is beszélgetünk a Media1 műsorában Nemes Dániellel (képünkön) a kémszoftver kapcsán, melyről kiderült, hogy Magyarországon is alkalmazták különféle célszemélyek, köztük médiavezetők és szerkesztők titkos megfigyelésére.
A Media1 műsora az alábbi lejátszó segítségével indítható, vagy akár le is tölthető.
A témát egy héttel később Pethő Andrással, a kémügy magyar vonatkozásait feltáró Direkt36 oknyomozó műhely vezető szerkesztőjével folytattuk, érdemes meghallgatni azt a beszélgetést is, mely elérhető ITT.
Készül a Digitális Talkshow 2015. október 20-i adása
Mindössze pár nap telt el azóta, hogy publikáltuk a Digitális Talkshow Mindenkinek (DTM) túrkevei speciális különkiadását, most pedig máris meghallgatható a legújabb, október 20-i adásunk, amiben immár szokásunknak megfelelően sok-sok témát tárgyaltunk meg. Szó esett az új Star Wars epizódról, szintetikus bőr fejlesztéséről, élőben jelentkeztünk a Marketing&Media TOP25 Digital Gálájáról, ahol interjút készíthettünk a digitális világ legmeghatározóbb női szereplővel, szó esett a Flash technológiáról, Jean-Michel Jarre legújabb albumáról, valamint a # jelről, a mesterséges intelligenciáról, testre szabott hirdetésekről és a felnőtt témájú weboldalakról is beszélgettünk. Íme a részletek és persze maga az adás!
Az erő legyen veletek! Már csak két hónapot kell kibírni, és a mozikban az év legjobban várt filmje. Addig is, itt a Star Wars 7. epizódjának utolsó előzetese: az asztaltársaság az ütős két és fél perc apropójával nyitja a műsort, és megtudhatjuk mi tetszett nekik az előzetesből. Szintetikus bőr fejlesztésén dolgoznak a Stanford Egyetem kutatói: Justin Viktor elmondja, hogyan lesz képes a mesterséges bőrfelület valódi érintés érzetét létrehozni az agyban és miért hasznos ez a fejlesztés.
Az oroszok már a Flash-ben vannak! Egy orosz hackercsoport még tavasszal használta ki a rést a rendszerben. A Flash Player gyártója, az Adobe most befoltozta a biztonsági lyukat – Keleti Arthurtól halljuk az összképet. Az elektronikus zene nagy öregje, és egyik úttörője, Jean-Michel Jarre legújabb albumán a műfaj kiemelkedő előadóival megalkotta legújabb, „Electronica 1 – The Time Machine” című albumát – Szilágyi Árpád ajánlja. Szalay Dániel élőben, a főszervező Marketing&Media stratégiai igazgatójával, Nyomárkay Kázmérral együtt jelentkezett be a TOP25 Digitális Gála helyszínéről: az este folyamán kiderült, hogy ki jelenleg Magyarország 25 legmeghatározóbb digitális arca. Kik lehetnek egyáltalán meghatározó digitális arcok? Kik lettek a nyertesek? Válaszok a műsorban. Az üzleti tartalmú szövegek 20%-át mesterséges intelligencia fogja létrehozni algoritmusok segítségével. Két-három év múlva már ez lehet a trend a Gartner jóslata szerint. Keleti Arthur avat be a részletekbe. Az online pornóoldalak nézegetésének veszélyei: bármikor nyilvánosságra kerülhet, hogy milyen „felnőtt” témájú oldalakon járt a netező.
Kirobbanóban a következő, személyiségi jogokat is érintő botrány? Justin Viktortól hallhatunk az ügyről. Kurucz Imre, az NRC kutatási igazgatója a legújabb online felmérésükről beszél, melynek egyik eredménye, hogy a hazai netezők 80%-a szokott találkozni olyan hirdetéssel, amiről úgy érzi, hogy kifejezetten rá van szabva. Vajon mit gondolnak erről a netezők a személyre szabott reklámokról?
Az Infoszótárban pedig kiderül, hogy mi az a hashtag? Talán sosem lesz jó magyar megfelelője kifejezésnek, de Szilágyi Árpád mégis mond egy tippet: „címkés kereszt”, Bódi Zoltán, a netnyelvész reagál.
A műsor végén újra Szalay Dániel kap szót, a TOP25 Gála helyszínén pedig egy rövid spontán interjút készített a magyarországi digitális piac legmeghatározóbb női szereplőjével, Bánhegyi Zsófiával.
A hangfelvétel lejátszása a „play” ikont ábrázoló ikonra kattintva indul, de a hangfájl akár le is tölthető. A lejátszó egy külön ablakban is elindítható.
Szerkesztő-műsorvezető: Szilágyi Árpád
Résztvevők: Bódi Zoltán, Justin Viktor, Keleti Arthur, Kurucz Imre, és külső helyszínről jelentkezett a Google Hangouts rendszer segítségével Szalay Dániel
Konferálás és keverés: Czinege Levente
Szignál: LukHash zenéje, www.lukhash.com
Hangtechnikus: Soltész Levente
Utómunka feladatok: Kunovics Anita és Soltész Levente
Fotók: Igazi Violett, www.facebook.com/IGAZIZOOM