Tárhelyszolgáltatók botránya és a Pegasus-ügy legújabb fejleményei (Media1, 2022.02.14.)

A Media1 február 14-i műsorában ezúttal két témáról esett szó. Egyrészt Remport Ádám, a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) civil jogvédő szervezet jogásza beszélt arról, hogy milyen jogi lépéseket tesznek a magyar kormány által is bevetett Pegasus nevű kémszoftver használata miatt, másrészt dr. Bodolai László ügyvéd beszélt a felvétel készítésekor nagy botrányt kavaró tárhelybotrányról, amelynek az volt a lényege, hogy Merkely Béla ügyvédje, dr. Péntek Zoltán, három hírportál, az Alfahír, az Ezalényeg.hu és a Propeller.hu tárhelyszolgáltatójánál közvetlenül, a szerkesztőségek megkerülésével megpróbálta elérni, hogy tartalmat tegyenek elérhetetlenné a Schadl-Völner botrány kapcsán.

Részletesen is szó esett ennek jogi hátteréről, és arról, hogy miért valósíthatott meg jogsértést a 3-ból 2 hírportál tárhelyszolgáltatója, amikor engedelmeskedett az ügyvédi felszólításnak. A kommentelés jogi hátteréről is szó esett.

A Media1 podcastja itt hallgatható meg:

 

A hanganyag letöltése | Lejátszó megnyitása új ablakban

Érdemes feliratkozni a podcastra, hogy ne maradj le a következő epizódról sem!  Elérhető a podcast a Spotify-on, az Apple iTunes-ban és RSS segítségével is. Érdemes feliratkozni a Media1 hírportál napi hírlevelére is! A Media1.hu podcastja jelenleg 10 rádióban is hallható hétről-hétre.

 

Mi volt 2021 legmeghatározóbb fejleménye a médiapiacon és mi vár ránk 2022-ben? Urbán Ágnes, a Mérték Médiaelemző Műhely alapítója a Media1 2022.01.10-i műsorában

Ismét friss podcast- és rádióműsorral jelentkezik a napokban már a 3. születésnapját ünneplő Media1. Szalay Dániel vendége a 2022-es évad első friss epizódjában Urbán Ágnes egyetemi docens, a Mérték Médiaelemző Műhely alapítója, a Budapesti Corvinus Egyetem médiatanszékének egyetemi docense volt.
Urbán Ágnes, a Corvinus Egyetem média tanszékének egyetemi docense, a Mérték Médiaelemző Műhely alapítója
Urbán Ágnes, a Corvinus Egyetem média tanszékének egyetemi docense, a Mérték Médiaelemző Műhely alapítója. Fotó: képszerk
A beszélgetésből kiderül, milyen eseményeket tart Urbán Ágnes az elmúlt év legfontosabb médiapiaci történéseinek, majd a beszélgetés második felében kitekintés hangzik el az előttünk álló időszakkal kapcsolatban is: utóbbi kapcsán szintén több fontos ügy is szóba kerül, köztük egy olyan nagy horderejű irány is, ami meghatározhatja Magyarország médiahelyzetét a következő időszakra, de legalábbis nagy mértékben befolyásolhatja.
A beszélgetés az alábbi lejátszó segítségével indítható. Érdemes feliratkozni a podcastra, hogy ne maradj le a következő epizódról sem!  Elérhető a podcastunk a Spotify-on, az Apple iTunes-ban és RSS segítségével is. Érdemes feliratkozni a Media1 hírportál napi hírlevelére is! A Media1.hu podcastja mintegy 10 rádióban is hallható hétről-hétre.
 

A hanganyag letöltése | Lejátszó megnyitása új ablakban

Interjú Pethő Andrással, a Direkt36 vezető szerkesztőjével a Pegasus-ügyről és annak médiás vonatkozásairól (Media1, 2021.08.16.)

A Media1.hu hírportál e heti podcast- és rádióműsorának Gyenge Dániel (Neokohn) után volt egy második megszólalója is: felhívtuk ugyanis Pethő Andrást, a Direkt36 oknyomozó műhely vezető szerkesztőjét. A Direkt36 egy nemzetközi oknyomozó csoport részeként vett részt az NSO nevű izraeli cég Pegasus kémszoftvere körül kibontakozó ügy magyar vonatkozásainak feltárásában. (Ha valaki még nem tette meg, előzményként érdemes meghallgatni a Media1 egy héttel korábbi podcastját is, benne Nemes Dániel IT-biztonsági szakértővel a Pegasus ügyről.)

Pethő András, a Direkt36 vezető szerkesztője a beszélgetés során beavatta a Media1 hallgatóit a magyar újságírók és médiavezetők, politikusok, ügyvédek, és más személyek ellen is bevetett kiberfegyver használatát leleplező oknyomozó cikk elkészítésének hátterébe, több műhelyinformációt is elhangzott ezzel kapcsolatban. Megkérdeztük azt is, nem tart-e attól, hogy a média informátorai az ügy miatt félősebbek, óvatosabbak lesznek, és nem adnak majd információkat az újságíróknak, tartva az esetleges lehallgatásoktól, megfigyelésektől és ennek rájuk negatívan ható következményeitől, de szóba került Simicska Ádám is.

Pethő András, a Direkt36 vezető szerkesztője az ATV vendégeként korábban
Pethő András, a Direkt36 vezető szerkesztője az ATV vendégeként korábban

A Direkt36 vezető szerkesztőjével készített beszélgetés meghallgatható az alábbi lejátszó segítségével, de akár le is tölthető. Feliratkozhatsz a podcastra a Spotify-on és az Apple iTunes-on is, de megtalálod a főbb podcast programokban, például a Google Podcastsban is.

 

A hanganyag letöltése | Lejátszó megnyitása új ablakban

Lájkold a vipcast.hu Facebook-oldalát és a Media1 Facebook-oldalát, valamint iratkozz fel teljesen ingyenesen a podcastra is, hogy ne maradj le a következő hanganyagokról!  Érdemes feliratkozni a Media1 napi hírlevelére is!

A Media1 hírportál háttérműsora már mintegy 10 rádióban is hallható. A Media1 műsora a Székesfehérvár FM 88,9 MHz-en az Alpha Rádióban; az Orosháza FM 90,2 MHz-en a Mega Rádióban, a Gyula FM 90,5 MHz-en a Gyula Rádióban, a Békéscsaba FM 88,9 MHz-en a Csaba Rádióban, a Békéscsaba FM 98,4 MHz-en a Mega Rádióban; a Budapest FM 92,9 MHz-en a Spirit FM-en és Gyöngyösön a Maxirádióban az FM 92,4-en, továbbá a Hobby Rádióban és a jelenleg csak neten elérhető Pannónia Rádióban is adásba kerül,

Nemes Dániel internetbiztonsági szakértő az NSO-ról és a Pegasus kémszoftver-botrányról (2021.08.09.)

Nemes Dániel internetbiztonsági szakértő volt a Media1 2021.08.09-i műsorának vendége. Vendégünkkel tüzetesen is átbeszéltük az NSO, Magyarországon is alkalmazott Pegasus nevű kiberfegyverével kapcsolatban közel egy hónapja kirobbant botrány részleteit.

Nemes Dániel internetbiztonsági szakértő
Nemes Dániel internetbiztonsági szakértő

Mit lehet tudni az izraeli cégről, amely hetek óta a hazai és a nemzetközi hírek egyik főszereplője a Pegasus kémbotrány kapcsán? Milyen ellentmondásokról van szó a nyilatkozataikban? Eltüntethetők-e a kémkedés nyomai a célszemélyek eszközeiről? Mik a megfigyelési ügy tanulságai? Mit tehetnek az újságírók és az informátoraik? Létezik-e egyáltalán olyan készülék, olyan megoldás, amelyiket anélkül használhatunk, hogy attól kellene tartanunk, időként megfigyelnek vele bennünket, a beszélgetésünket, a kamera segítségével a szobánkat, a fényképeinket, az e-mailjeinket, üzeneteinket? Mi lehet az oka, hogy megugrott Magyarországon az elmúlt időszakban az engedélyezett megfigyelések száma?

Többek között ezekről is beszélgetünk a Media1 műsorában Nemes Dániellel (képünkön) a kémszoftver kapcsán, melyről kiderült, hogy Magyarországon is alkalmazták különféle célszemélyek, köztük médiavezetők és szerkesztők titkos megfigyelésére.

A Media1 műsora az alábbi lejátszó segítségével indítható, vagy akár le is tölthető.

 

A hanganyag letöltése | Lejátszó megnyitása új ablakban

A témát egy héttel később Pethő Andrással, a kémügy magyar vonatkozásait feltáró Direkt36 oknyomozó műhely vezető szerkesztőjével folytattuk, érdemes meghallgatni azt a beszélgetést is, mely elérhető ITT.

Lájkold a vipcast.hu Facebook-oldalát és a Media1 Facebook-oldalát, valamint iratkozz fel teljesen ingyenesen a podcastra is, hogy ne maradj le a következő hanganyagokról! Feliratkozhatsz a podcastra a Spotify-on és az Apple iTunes-on is, de megtalálod a főbb podcast programokban, például a Google Podcastsban vagy a TuneIn-en is.

Media1 2020.05.25.: Megfigyelések? Szerverlekapcsolások? Krasznay Csabát (Nemzeti Közszolgálati Egyetem) és Remport Ádámot (Társaság a Szabadságjogokért) kérdeztük az új nemzetbiztonsági törvényről

kamera, megfigyelés

Mint arról a Media1 beszámolt, az Országgyűlés a napokban elfogadta a nemzetbiztonsági törvény a Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes által kezdeményezett változtatását, mely megkönnyíti a szakszolgálatok számára a telefon- és internetszolgáltatók forgalmának megfigyelését, illetve lehetővé teszi internetes szolgáltatások akár 180 napra történő elérhetetlenné tételét. A kormány állítja, a cél a nemzetbiztonság védelme. Azonban sokan fogalmazták meg aggodalmaikat is. Kritikát fogalmazott meg Péterfalvi Attila, a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) elnöke, továbbá az ellenzék, valamint több civil szervezet, köztük a TASZ is.

A Media1 május 25-i adásában közel 50 percben veséztük ki a témát, és azt, hogy van-e mitől tartani, például ki lehet-e így deríteni az újságírók informátorait, de néhány más kapcsolódó téma is előkerült a titkosszolgálatok működése kapcsán.

Remport Ádámot, a TASZ (Társaság a Szabadságjogokért) jogászát és Krasznay Csabát, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Kiberbiztonsági Kutatóintézetének vezetőjét kérdeztük.

A Media1 műsor 2020. május 25-i adása az alábbi lejátszón lévő play ikonra kattintva visszahallgatható, illetve podcastként a lenti linkre kattintva le is tölthető. A lejátszás akár külön ablakban is lehetséges!

 

A hanganyag letöltése | Lejátszó megnyitása új ablakban

Ha még nem tetted meg, lájkold a vipcast.hu Facebook-oldalát és iratkozz fel teljesen ingyenesen a podcastra is, hogy ne maradj le a következő hanganyagokról! Feliratkozhatsz a podcastra a Spotify-on és az Apple iTunes-on is, de megtalálod a főbb podcast programokban, például a Google Podcastsban is. Iratkozz fel a Media1.hu hírlevelére a hírportál főoldalán, és lájkold vagy kövesd a Media1 Facebook-oldalát is.

Nézz szét a Vipcast.hu-n alaposabban, mert ott további podcastokat is találsz, immáron több mint tíz évre visszamenőleg!