Nemes Dániel internetbiztonsági szakértő az NSO-ról és a Pegasus kémszoftver-botrányról (2021.08.09.)

Nemes Dániel internetbiztonsági szakértő volt a Media1 2021.08.09-i műsorának vendége. Vendégünkkel tüzetesen is átbeszéltük az NSO, Magyarországon is alkalmazott Pegasus nevű kiberfegyverével kapcsolatban közel egy hónapja kirobbant botrány részleteit.

Nemes Dániel internetbiztonsági szakértő
Nemes Dániel internetbiztonsági szakértő

Mit lehet tudni az izraeli cégről, amely hetek óta a hazai és a nemzetközi hírek egyik főszereplője a Pegasus kémbotrány kapcsán? Milyen ellentmondásokról van szó a nyilatkozataikban? Eltüntethetők-e a kémkedés nyomai a célszemélyek eszközeiről? Mik a megfigyelési ügy tanulságai? Mit tehetnek az újságírók és az informátoraik? Létezik-e egyáltalán olyan készülék, olyan megoldás, amelyiket anélkül használhatunk, hogy attól kellene tartanunk, időként megfigyelnek vele bennünket, a beszélgetésünket, a kamera segítségével a szobánkat, a fényképeinket, az e-mailjeinket, üzeneteinket? Mi lehet az oka, hogy megugrott Magyarországon az elmúlt időszakban az engedélyezett megfigyelések száma?

Többek között ezekről is beszélgetünk a Media1 műsorában Nemes Dániellel (képünkön) a kémszoftver kapcsán, melyről kiderült, hogy Magyarországon is alkalmazták különféle célszemélyek, köztük médiavezetők és szerkesztők titkos megfigyelésére.

A Media1 műsora az alábbi lejátszó segítségével indítható, vagy akár le is tölthető.

 

A hanganyag letöltése | Lejátszó megnyitása új ablakban

A témát egy héttel később Pethő Andrással, a kémügy magyar vonatkozásait feltáró Direkt36 oknyomozó műhely vezető szerkesztőjével folytattuk, érdemes meghallgatni azt a beszélgetést is, mely elérhető ITT.

Lájkold a vipcast.hu Facebook-oldalát és a Media1 Facebook-oldalát, valamint iratkozz fel teljesen ingyenesen a podcastra is, hogy ne maradj le a következő hanganyagokról! Feliratkozhatsz a podcastra a Spotify-on és az Apple iTunes-on is, de megtalálod a főbb podcast programokban, például a Google Podcastsban vagy a TuneIn-en is.

Media1 2020.05.25.: Megfigyelések? Szerverlekapcsolások? Krasznay Csabát (Nemzeti Közszolgálati Egyetem) és Remport Ádámot (Társaság a Szabadságjogokért) kérdeztük az új nemzetbiztonsági törvényről

kamera, megfigyelés

Mint arról a Media1 beszámolt, az Országgyűlés a napokban elfogadta a nemzetbiztonsági törvény a Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes által kezdeményezett változtatását, mely megkönnyíti a szakszolgálatok számára a telefon- és internetszolgáltatók forgalmának megfigyelését, illetve lehetővé teszi internetes szolgáltatások akár 180 napra történő elérhetetlenné tételét. A kormány állítja, a cél a nemzetbiztonság védelme. Azonban sokan fogalmazták meg aggodalmaikat is. Kritikát fogalmazott meg Péterfalvi Attila, a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) elnöke, továbbá az ellenzék, valamint több civil szervezet, köztük a TASZ is.

A Media1 május 25-i adásában közel 50 percben veséztük ki a témát, és azt, hogy van-e mitől tartani, például ki lehet-e így deríteni az újságírók informátorait, de néhány más kapcsolódó téma is előkerült a titkosszolgálatok működése kapcsán.

Remport Ádámot, a TASZ (Társaság a Szabadságjogokért) jogászát és Krasznay Csabát, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Kiberbiztonsági Kutatóintézetének vezetőjét kérdeztük.

A Media1 műsor 2020. május 25-i adása az alábbi lejátszón lévő play ikonra kattintva visszahallgatható, illetve podcastként a lenti linkre kattintva le is tölthető. A lejátszás akár külön ablakban is lehetséges!

 

A hanganyag letöltése | Lejátszó megnyitása új ablakban

Ha még nem tetted meg, lájkold a vipcast.hu Facebook-oldalát és iratkozz fel teljesen ingyenesen a podcastra is, hogy ne maradj le a következő hanganyagokról! Feliratkozhatsz a podcastra a Spotify-on és az Apple iTunes-on is, de megtalálod a főbb podcast programokban, például a Google Podcastsban is. Iratkozz fel a Media1.hu hírlevelére a hírportál főoldalán, és lájkold vagy kövesd a Media1 Facebook-oldalát is.

Nézz szét a Vipcast.hu-n alaposabban, mert ott további podcastokat is találsz, immáron több mint tíz évre visszamenőleg!