Ha időnként úgy érezzük, hogy túl sokat nyomkodtuk az okostelefont vagy túl sokat időztünk a Facebookon, jusson eszünkbe, hogy szükségünk lehet a digitális detoxikálásra („méregtelenítésre”). Időnként le kell szakadnunk a digitális Mátrixról. Fülöp Hajnalka, digitális intelligencia szakértő ezzel a témával is foglalkozott és ajánlott a DTM vendégeként néhány konkrét példát a segítségre. Szóba kerül a DigitalDetox.org, továbbá két mobilapplikáció (a Checkyés a ForestApp), sőt, a Slow Budapest mozgalom is. A digitális detoxikálást bármikor elkezdhetjük, persze de persze csakis azután, hogy a vipcast podcast legújabb bejegyzését meghallgattad!
Fülöp Hajnalka digitális intelligencia szakértő a digitális függőségről beszél. Fotó: Nemes Ilonaforrás: digitaldetox.orgA Forest app felületei okostelefononA Slow Budapest weboldala
A podcast hangfelvétel lejátszása a „play” ikont ábrázoló ikonra kattintva indul, de a hangfájl akár le is tölthető. A lejátszó egy külön ablakban is elindítható.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) néhány hete jelentette be, hogy javasolják a videojáték-függőség felvételét a mentális betegségek listájára. A javaslat komoly vitákat váltott ki a szakmai szervezetek körében: az ellenzők nem szeretnék, ha a játékfüggőséget a depresszióval vagy a fóbiákkal egy csoportba sorolnák. Herpai Gergely (Bad Sector), a PS4Pro.eu oldal újságírója kommentálta a hírt és a beszélgetés közben látható néhány dél-koreai videojáték-függő is az ausztrál SBS tévé Dateline c. műsorának filmjéből. (Sajnos idei első, január 9-i élő műsorunk közben a technikai hibák jelentkeztek, ezért a beszélgetés közben hangkimaradások, szakadozások észlelhetők. Mi is bosszankodunk emiatt, de inkább közzétesszük a műsorrészeket, mert eltitkolni nem szeretnénk, egyúttal kérjük hallgatóink megértését.)
Herpai Gergely (Bad Sector) újságíró és Justin Viktor innovátor. Fotó: Nemes Ilona
A podcast hangfelvétel lejátszása a „play” ikont ábrázoló ikonra kattintva indul, de a hangfájl akár le is tölthető. A lejátszó egy külön ablakban is elindítható.
Erdélyi Fruzsinát a csapat nőnap alkalmából virtuális emotikon virágokkal köszöntötte. Ő egyébként szivecskés macikat küldött viszonzásul. Fotó: Justin Viktor
A tartalomból:
Úgy érzed, Facebook-függő vagy? Állandóan a YouTube-on lógsz? Annyit csetelsz, hogy már ínhüvely-gyulladást kaptál? Akkor fellélegezhetsz: az időkeretes blokkolót neked találták ki. Erről beszélgetett az asztaltársaság a műsor elején.
Mechanikus számítógépek kiállítása nyílik Szegeden – Képes Gábor muzeológus ajánlja a tárlatot.
Emlékeztek még a Különvélemény című filmre? Úgy néz ki, Kínában valósággá válik a fikció. Terroristák, rettegjetek! Kovács Tücsi Mihály beszámolója
Digitális mindennapjaink nélkülözhetetlen kellékei: a szmájlik és emotikonok. Már programozás közben sem kell hiányolnunk őket. Erdélyi Fruzsina kommentárja.
Digitális halhatatlanság? Avatar test? Áttöltött személyiség? A következő generációnak már teljesen természetes lesz? Kicsit ijesztő, de mindenképpen érdekes. Justin Viktor számol be a projektről.
Internetes reklámpiac. Fekete és fehér robotok. Bizonyos honlapok internetes látogatottságának akár 40-50 százalékát is előállíthatják a nem humán eredetű látogatások. Egy magyar startup kínál olyan megoldást, amivel a robotok által előállított forgalom kiszűrhető. Szalay Dánielegy részletes cikkben is foglalkozott a témával, és a podcast műsorban is megbeszéltük a legérdekesebbeket.
DTM – A digitális világ érdekes!
A DTM március 8-i felvétele. Fotó: Justin ViktorSzalay Dániel a DTM március 8-i felvételén épp a kattintórobotokról beszél. Fotó: Justin Viktor
A hangfelvétel lejátszása a “play” ikont ábrázoló ikonra kattintva indul, de a hangfájl akár le is tölthető. A lejátszó egy külön ablakban is elindítható.
Erdélyi Fruzsina – a digitális esélyegyenlőség lelkes támogatója Justin Viktor – innovátor és a technológiai fejlesztések megszállottja Képes Gábor – muzeológus és Lord Sinclair Facebook-helytartója Kovács Tücsi Mihály – író, újságíró és a Nagy Testvérünk Szalay Dániel – újságíró és applikáció-kutató
Konferálás és keverés: Czinege Levente
Szignál: LukHash zenéje, www.lukhash.com
Hangtechnikus: Orsós József és Kanalas Lajos
Utómunka: Kanalas Lajos, Orsós József és Szilágyi Árpád
Fotók: Justin Viktor
vipcast.hu és Facebook oldal frissítés: Szalay Dániel, Giró-Szász Roland