A világ öt legjelentősebb informatikai múzeumai között van a magyar; 2019-ben Magyarországon rendezik meg a World RobotOlympiadot; a Da Vinci robotkarokkal nagyon precíz műtéteket lehet elvégezni; a Moore-törvény valójában magasabb fokozatba kapcsolt; jön az ECDLmintájára a EDLRIS – a robotokhoz és mesterséges intelligenciához; elindult a Jelenből a jövőbe című blog… Ilyen sok témáról – a múltról, a jelenről és a jövőről – beszélgetett a DTM Asztaltársaság Alföldi Istvánnal, az NJSZT ügyvezető igazgatójával abból az alkalomból, hogy a Neumann János Számítógép-tudományi Társaság idén ötvenéves lett.
2019-ben Magyarország lesz a helyszine a World Robot Olympiadnak. Az egyik fő támogató az NJSZT. Forrás: www.wro.hu
Moore törvénye a NJSZT alapításakor (1968-ban) is érvényes volt, azóta pedig még tovább gyorsult a technológia.
A podcast hangfelvétel lejátszása a „play” ikont ábrázoló ikonra kattintva indul, de a hangfájl akár le is tölthető. A lejátszó egy külön ablakban is elindítható.
Érdekes dokumentumokat, képeket és videókat találhatunk a www.ajovomultja.hu (A jövő múltja) oldalon, amit a SzegediInformatikatörténeti kiállításnak szenteltek. A 2012 decemberében megnyitott tárlat azért került most elő, mert idén több fontos évforduló is fontos a magyar digitális világban: 50 éves a NeumannJános Számítógép-tudományi Társaság és idén lenne 85 éves KovácsGyőző, a magyar informatika egyik pionírja. Az összeállításunkból pedig kiderül, hogy miképpen függ össze Kovács Győző, az NJSZT és a szegedi kiállítás.
Szilágyi Árpád műsorvezető és Képes Gábor IT múzeológus a szegedi Informatikatörténeti kiállításról beszélgetnek. Fotó: Nemes IlonaMuszka Dániel kibernetikus, informatikus a szegedi múzeumban mutatja be az M3-ast, az első Magyarországon épített számítógép máig fennmaradt részeit. Műsorunk után két nappal szomorú hírt kaptunk: Muszka Dániel 87 éves korában elhunyt. Forrás: A jövő múltja c. kiállításDobmemória az M3-as számítógépből – ennek fejlesztésében komoly szerepet vállalt Kovács Győző. Forrás: A jövő múltja c. kiállításTungsram (azaz magyar) gyártmányú elektroncsövek az 1959-ben létrehozott M3-as számítógép részegységeiben. Forrás: A jövő múltja c. kiállítás
A podcast audiofájl lejátszása a „play” ikont ábrázoló ikonra kattintva indul, de a hangfájl akár le is tölthető. A lejátszó egy külön ablakban is elindítható.
Kovács Győző (1933-2012) idén lenne 85 éves. Az egykori villamosmérnök, informatikus és újságíró egykori műsorunkban (MODEM IDŐK/Netidők) is többször járt annak idején, amit most felidéztük az adásban néhány fotóval és az akkori történések említésével. A fotókon látható, hogy 2003-ban magával hozta a Jánosi Marcell által kifejlesztett magyar flopi egy példányát és az első magyar számítógép, az M3 egy modulját is. 2018. február 19-én nyílt meg Budapesten a „Győző győzött” című kiállítás, ami Kovács Győző életéről szól. A műsorban pedig újra átéltük a kiállítás megnyitója után pár perccel küldött videotudósítást, a helyszínről a tárlat rendezője, Képes Gáborjelentkezett.
Kovács Győző 2003-ban a Magyar Rádió 5-ös stúdiójában a MODEM IDŐK c. műsor élő adása közben
A podcast hangfelvétel lejátszása a „play” ikont ábrázoló ikonra kattintva indul, de a hangfájl akár le is tölthető. A lejátszó egy külön ablakban is elindítható.
December közepén mutatják be a mozik a Star Wars (Csillagok háborúja) filmek soron következő VIII. epizódját, The Last Jedi címmel. Képes Gábor barátunk ezúttal a DTM „sztárvárszológusaként” jelentkezett és beszélt a filmekben megjelenő droidokról (azaz robotokról), azok társadalmi szerepéről (alárendeltségéről), a filmekben felvetett műszaki innovációk megvalósíthatóságáról a Star Wars Tech 2007-ben készült dokumentumfilm kapcsán. A stúdióban előkerült Képes Gábor saját droid-figura gyűjteménye is…
Képes Gábor muzeológus most éppen sztárvárszológus. Fotó: Nemes Ilona
A podcast hangfelvétel lejátszása a „play” ikont ábrázoló ikonra kattintva indul, de a hangfájl akár le is tölthető. A lejátszó egy külön ablakban is elindítható.
November végén szervezi meg az NJSZT (Neumann János Számítógép-tudományi Társaság) a MI mit tud? című konferenciáját, mely a mesterséges intelligenciával kapcsolatos témaköröket tárgyalja ki szakemberek segítségével. Alföldi István, az NJSZT ügyvezetője szerint a mesterséges intelligenciával kapcsolatos rossz forgatókönyvek elkerülhetők, de ez az írástudók felelőssége. A netnyelvész, Bódi Zoltán szerint az intelligencia szó egy összetett és ellentmondásos kifejezés, jelentése az idők során változott, a mesterséges intelligencia pedig ebből származik és szintén ellentmondásos. A műsor elején rövid időre Siófokra kapcsoltunk, ahonnan Szalay Dániel jelentkezett az Internet Hungary konferencia helyszínéről. (De a teljes tudósítás a műsor következő, 3. részében hallható!)
Bódi Zoltán netnyelvész és Szilágyi Árpád szerkesztő-műsorvezető a mesterséges intelligenciáról
A podcast hangfelvétel lejátszása a „play” ikont ábrázoló ikonra kattintva indul, de a hangfájl akár le is tölthető. A lejátszó egy külön ablakban is elindítható.
Szerkesztő-műsorvezető: Szilágyi Árpád Az asztaltársaság tagjai ezúttal: Bódi Zoltán nyetnyelvész;
Justin Viktor innovátor, újságíró; Alföldi István, az NJSZT (Neumann János Számítógép-tudományi Társaság) ügyvezető igazgatója és Skype-on Szalay Dániel újságíró, podcaster
Hangtechnikus: Orsós József
Operatőr:Gál Marcell Fotó és stúdió-asszisztencia: Nemes Ilona Adásrendező: Koczka Alíz
Sci-fi film, kiberkatonák, etikus hackelés, mesterséges intelligencia, ember és gép -ilyen és ehhez hasonló témák voltak az idei ITBN-en, azaz az Informatikai Biztonság Napján. A műsor első részében Szilágyi Árpád és Justin Viktor élménybeszámolót tartott a helyszínen működtetett internetes „látható-rádióban” elhangzott interjúk alapján. Ezenkívül feltűnik egy vírusos flopi, benézhetünk az ITBN-rádió stúdiójába, és láthatunk egy igazi hollywoodi színészt, Bentley Kalu-t is, aki a Kill Command c. filmről beszél.
Az ITBN rádióban vendégünk Zsurkán Ferenc (Invitech)
A podcast hangfelvétel lejátszása a„play” ikont ábrázoló ikonra kattintva indul, de a hangfájl akár le is tölthető. A lejátszó egy külön ablakban is elindítható.
Szerkesztő-műsorvezető: Szilágyi Árpád Az asztaltársaság tagjai ezúttal: Bódi Zoltán nyetnyelvész; Justin Viktor innovátor, újságíró; és Alföldi István, az NJSZT (Neumann János Számítógép-tudományi Társaság) ügyvezető igazgatója.
Hangtechnikus: Orsós József Operatőr: Gál Marcell Fotó és stúdió-asszisztencia: Nemes Ilona Adásrendező: Koczka Alíz Szignál: LukHash zenéje, www.lukhash.com
Nekem 8(bit) címmel nyílt kiállítás az Újpesti Ifjúsági Házban, ahol a ’70-es, de főleg a ’80-as évek legendás mikroszámítógépeit lehet megnézni. Képes Gábor IT muzeológus nem csupán a tárlatról beszélt, hanem ennek apropóján mutatott két korabeli televíziós reklámot is, ami jól szemléltette a kis számítógépek gyártói közötti konkurenciaharcot is. A műsor vége felé pedig megnéztük, hogy Ginger Zee, az amerikai ABC televízió meteorológusa hogyan mutatta be CGI (vagyis számítógépes grafika) segítségével a hurrikánok kialakulását.
Képes Gábor és Keleti Arthur. fotó: Nemes Cilla
A podcast hangfelvétel lejátszása a „play” ikont ábrázoló ikonra kattintva indul, de a hangfájl akár le is tölthető. A lejátszó egy külön ablakban is elindítható.
Az asztaltársaság: Keleti Arhur, Képes Gábor, Bódi Zoltán és Szilágy Árpád. Fotó: Nemes Cilla
Szerkesztő-műsorvezető: Szilágyi Árpád
Az asztaltársaság tagjai ezúttal: Bódi Zoltán nyetnyelvész; Keleti Arthur, IT biztonsági szakember; Molnár József, PC World főszerkesztő és Google Hangouts vonalon az erdélyi Csíkszeredából Páll Zelinda egyetemi hallgató.
Hangtechnikus: Orsós József
Operatőr: Gál Marcell
Adásrendező: Koczka Alíz
Szignál: LukHash zenéje, www.lukhash.com
A műsor a Hyp-R stúdióban készült, a Lurdy Házban, Budapesten.
Hogyan forgatja majd fel az életünket az 5G hálózat? Ez volt az egyik fontos témakör az idei Internet Hungary konferencián Siófokon, ahonnan élőben jelentkezett be Szalay Dániel. Szóba kerül az 5G alkalmazások között például a 40 km távolságból vezérelt személyautó, illetve beszámolt a Centrál Médiacsoport bejelentéséről is, például a Nosalty oldal kapcsán, illetve arról, hogyan válik magyar multivá a Central.
Október az európai kiberbiztonsági hónap – tudjuk meg Alföldi Istvántól, a Neumann János Számítógép-tudományi Társaság (NJSZT) ügyvezető igazgatójától, és Magyarországon az NJSZT ezért szervez október 10-én Félelem és védelem címmel IT biztonsági konferenciát a szegedi Agórában.
„Kedvünk van kedvet csinálni a pedagógusoknak” – mondja vendégünk, Alföldi István (jobbra). Mellette Justin Viktor újságíró. Fotó: Nemes Cilla
Szóba kerül az is, hogy 2018-ban lesz éppen 50 éves az NJSZT és ennek kapcsán jövőre egy sor eseménnyel készülnek a szervezet munkatársai. Például lesz Kovács Győző emlékkiállítás, és Wisinger István tollából megjelenik majd egy könyv Neumann Jánosról is. Sőt szóba kerül a nem informatikus pedagógusoknak kidolgozott tanfolyam és tankönyv – „kedvünk van kedvet csinálni a pedagógusoknak” – mondta Alföldi István. A műsor végén pedig Justin Viktor mondott el egy friss hírt arról, hogy Dubajban ezen a napon szállt fel az első autonóm légitaxi. Igaz, hogy öt percig repült először ez a gép, de egy ötéves tesztidőszak kezdődött ezzel.
A podcast hangfelvétel lejátszása a „play” ikont ábrázoló ikonra kattintva indul, de a hangfájl akár le is tölthető. A lejátszó egy külön ablakban is elindítható.
Szerkesztő-műsorvezető: Szilágyi Árpád
Az asztaltársaság tagjai ezúttal: Bódi Zoltán nyetnyelvész; Justin Viktor innovátor, újságíró; Alföldi István, az NJSZT (Neumann János Számítógép-tudományi Társaság) ügyvezető igazgatója, Skype-vonalon: Szalay Dániel újságíró.
Hangtechnikus: Orsós József
Operatőr: Gál Marcell
Fotó és stúdió-asszisztencia: Nemes Ilona
Adásrendező: Koczka Alíz
Szignál: LukHash zenéje, www.lukhash.com
A műsor a Hyp-R stúdióban készült, a Lurdy Házban, Budapesten
Mire figyelünk a bankautomaták használata közben? Mit reklámoznak a hackerek a YouTube-on? Hogyan állítsuk be a Facebook posztjainkat? Vendégünk volt Solymos Ákos, a Quadron kibervédelmi Kft. szakértője, aki az egyik szerzője az IT biztonság közérthetően c. elektronikus könyvnek, melyet a Neumann János Számítógéptudományi Társaság (NJSZT) adott ki és tett az internetről ingyenesen letölthetővé. A lényeg: ma már senki sem tolhatja el magától az IT biztonsági szempontokat – pont ugyanúgy figyelnünk kell, mint például a közlekedés közben.
Justin Viktor és Solymos Ákos a DTM 2017.07.18-i adásában.
A podcast hangfelvétel lejátszása a „play” ikont ábrázoló ikonra kattintva indul, de a hangfájl akár le is tölthető. A lejátszó egy külön ablakban is elindítható.