Miért fontos, hogy a távközlési cégek már most ismerjék a felhasználók véleményét az ötödik generációs mobilhálózatokkal kapcsolatban? Ez is kiderül abból a beszélgetésből, amelyben Pintér Róbert információs társadalom-kutató ismerteti az E-Net kutatásának érdekességeit az 5G hálózatokról – a kutatást a magyarországi internetezők körében végezték el. Az például kiderült, hogy az okos forgalomirányítás már most is viszonylag ismert fogalom.
Pintér Róbert és Szilágyi Árpád
A podcast hangfelvétel lejátszása a „play” ikont ábrázoló ikonra kattintva indul, de a hangfájl akár le is tölthető. A lejátszó egy külön ablakban is elindítható.
Hogyan forgatja majd fel az életünket az 5G hálózat? Ez volt az egyik fontos témakör az idei Internet Hungary konferencián Siófokon, ahonnan élőben jelentkezett be Szalay Dániel. Szóba kerül az 5G alkalmazások között például a 40 km távolságból vezérelt személyautó, illetve beszámolt a Centrál Médiacsoport bejelentéséről is, például a Nosalty oldal kapcsán, illetve arról, hogyan válik magyar multivá a Central.
Október az európai kiberbiztonsági hónap – tudjuk meg Alföldi Istvántól, a Neumann János Számítógép-tudományi Társaság (NJSZT) ügyvezető igazgatójától, és Magyarországon az NJSZT ezért szervez október 10-én Félelem és védelem címmel IT biztonsági konferenciát a szegedi Agórában.
„Kedvünk van kedvet csinálni a pedagógusoknak” – mondja vendégünk, Alföldi István (jobbra). Mellette Justin Viktor újságíró. Fotó: Nemes Cilla
Szóba kerül az is, hogy 2018-ban lesz éppen 50 éves az NJSZT és ennek kapcsán jövőre egy sor eseménnyel készülnek a szervezet munkatársai. Például lesz Kovács Győző emlékkiállítás, és Wisinger István tollából megjelenik majd egy könyv Neumann Jánosról is. Sőt szóba kerül a nem informatikus pedagógusoknak kidolgozott tanfolyam és tankönyv – „kedvünk van kedvet csinálni a pedagógusoknak” – mondta Alföldi István. A műsor végén pedig Justin Viktor mondott el egy friss hírt arról, hogy Dubajban ezen a napon szállt fel az első autonóm légitaxi. Igaz, hogy öt percig repült először ez a gép, de egy ötéves tesztidőszak kezdődött ezzel.
A podcast hangfelvétel lejátszása a „play” ikont ábrázoló ikonra kattintva indul, de a hangfájl akár le is tölthető. A lejátszó egy külön ablakban is elindítható.
Szerkesztő-műsorvezető: Szilágyi Árpád
Az asztaltársaság tagjai ezúttal: Bódi Zoltán nyetnyelvész; Justin Viktor innovátor, újságíró; Alföldi István, az NJSZT (Neumann János Számítógép-tudományi Társaság) ügyvezető igazgatója, Skype-vonalon: Szalay Dániel újságíró.
Hangtechnikus: Orsós József
Operatőr: Gál Marcell
Fotó és stúdió-asszisztencia: Nemes Ilona
Adásrendező: Koczka Alíz
Szignál: LukHash zenéje, www.lukhash.com
A műsor a Hyp-R stúdióban készült, a Lurdy Házban, Budapesten
Valószínűleg már 2020-tól használhatók lesznek az 5G-s mobilhálózatok és ezzel igen komoly változások indulnak el a digitális környezetünkben – erről számol be Justin Viktor, aki arról is beszél, hogy ez a távközlési fejlesztés miképpen segíti a szenzorok, az IoT (Internet of Things) megoldások terjedését és az okosváros koncepciók megvalósítását.
A műsor utolsó perceiben a PC World magazin videoszemléje következett: benne automatikus processzortuning és egy látványosan villogó hátlappal ellátott okostelefon – a társaság kísérletet tett megfejteni, hogy mire való.
Justin Viktor az 5G-s mobilhálózatokról. Fotó: Nemes Cilla
A podcast hangfelvétel lejátszása a “play” ikont ábrázoló ikonra kattintva indul, de a hangfájl akár le is tölthető. A lejátszó egy külön ablakban is elindítható.
A műsor elején az asztaltársaság megbeszéli, hogy tényleg el tud-e tűnni egy okostelefon, hiszen a budapesti történet arról szól, hogy a felhőben keresve sokszor megtalálható a mobil. Avagy: keresd a felhőt, és megtalálod a mobilod! A színes hírek közül az elsőt Kurucz Imre mondja, mégpedig egy Patrick Lanhed nevű férfiről, akinek szó szerint a bőre alatt is pénz van. Pontosabban egy csip, telis-tele bitcoinnal. Aztán Justin Viktortól megtudjuk, hogy játékot fejlesztettek Mozart – Varázsfuvola című remekművéből. Ezentúl bele lehet majd nézni az autókban működő számítógépeket vezérlő szoftverekbe, az autógyárak nem titkolhatják azok részleteit – így döntött az amerikai törvényhozás. Erről számol be Kovács Tücsi Mihály.A Bangkokból visszatért Keleti Arthur barátunk beszámol a Cyber Defense című konfereciáról, ahol többek között repülés közben hackeltek meg egy drónt. Mi az az 5G? Miért fontos a fejlesztése? Nem fogunk-e túlságosan is az informatikai rendszerekre támaszkodni a jövőben? Justin Viktor elmagyarázza. Mégis megadóztatják az internetet? Egyesek ezt látják az EU azon döntésében, amely lehetővé teszi az internetszolgáltatóknak a kétsebességes internet bevezetését. Pintér Róbert ismerteti a helyzetet. Mire jó még a Google StreetView? Kovács Tücsi Mihály a családi nyaralás megtervezésére használta, a műsorban pedig megosztja élményeit. Az NRC kutatásából – amelyet Kurucz Imre ismertet – képet kapunk arról, hogy a magyar internetezők mit gondolnak a kisképernyős eszközökön (okostelefonok, táblagépek) lebonyolítható vásárlásokról.
A hangfelvétel lejátszása a “play” ikont ábrázoló ikonra kattintva indul, de a hangfájl akár le is tölthető. A lejátszó egy külön ablakban is elindítható.