A világ öt legjelentősebb informatikai múzeumai között van a magyar; 2019-ben Magyarországon rendezik meg a World RobotOlympiadot; a Da Vinci robotkarokkal nagyon precíz műtéteket lehet elvégezni; a Moore-törvény valójában magasabb fokozatba kapcsolt; jön az ECDLmintájára a EDLRIS – a robotokhoz és mesterséges intelligenciához; elindult a Jelenből a jövőbe című blog… Ilyen sok témáról – a múltról, a jelenről és a jövőről – beszélgetett a DTM Asztaltársaság Alföldi Istvánnal, az NJSZT ügyvezető igazgatójával abból az alkalomból, hogy a Neumann János Számítógép-tudományi Társaság idén ötvenéves lett.
2019-ben Magyarország lesz a helyszine a World Robot Olympiadnak. Az egyik fő támogató az NJSZT. Forrás: www.wro.hu
Moore törvénye a NJSZT alapításakor (1968-ban) is érvényes volt, azóta pedig még tovább gyorsult a technológia.
A podcast hangfelvétel lejátszása a „play” ikont ábrázoló ikonra kattintva indul, de a hangfájl akár le is tölthető. A lejátszó egy külön ablakban is elindítható.
A Poszt-komment rovatban ezúttal a DTM felidézte a Terminátor filmek világára emlékeztető gondolatot, ami a SMART konferenciáról bejelentkező Pintér Róbert és Keleti Arthur beszámolójában megjelent, avagy tényleg megvalósulhat, hogy a mesterséges intelligencia kiírtja az emberiséget? Azt asztaltársaságban AlföldiIstván, az NJSZT ügyvezető igazgatója az írástudó politikusok felelősségét hangsúlyozta. Aztán a DTM Facebook oldalán már megosztott képekből volt látható kettő: az egyiken egy amerikai szövetségi raktár látható 1959-ben, ahol lyukkártyákat tároltak (a hatalmas helyiségben levő adatmennyiség ráfér egy mai pendrive-ra), illetve a DTM megmutatta Lackfi Jánosköltő Petőfi stílusát idéző kétsorosát, amiben megjelenik a modern világ, a metró és a kilobájtok halk nesze…
A Lackfi János féle „Petőfi” utánérzés, a la XXI.század költői.
Alföldi István, az NJSZT ügyvezető igazgatója, Szilágyi Árpád és Justin Viktor. Fotó: Nemes Ilona
Az audio podcast hangfelvétel lejátszása a „play” ikont ábrázoló ikonra kattintva indul, de a hangfájl akár le is tölthető. A lejátszó egy külön ablakban is elindítható.
November végén szervezi meg az NJSZT (Neumann János Számítógép-tudományi Társaság) a MI mit tud? című konferenciáját, mely a mesterséges intelligenciával kapcsolatos témaköröket tárgyalja ki szakemberek segítségével. Alföldi István, az NJSZT ügyvezetője szerint a mesterséges intelligenciával kapcsolatos rossz forgatókönyvek elkerülhetők, de ez az írástudók felelőssége. A netnyelvész, Bódi Zoltán szerint az intelligencia szó egy összetett és ellentmondásos kifejezés, jelentése az idők során változott, a mesterséges intelligencia pedig ebből származik és szintén ellentmondásos. A műsor elején rövid időre Siófokra kapcsoltunk, ahonnan Szalay Dániel jelentkezett az Internet Hungary konferencia helyszínéről. (De a teljes tudósítás a műsor következő, 3. részében hallható!)
Bódi Zoltán netnyelvész és Szilágyi Árpád szerkesztő-műsorvezető a mesterséges intelligenciáról
A podcast hangfelvétel lejátszása a „play” ikont ábrázoló ikonra kattintva indul, de a hangfájl akár le is tölthető. A lejátszó egy külön ablakban is elindítható.
Szerkesztő-műsorvezető: Szilágyi Árpád Az asztaltársaság tagjai ezúttal: Bódi Zoltán nyetnyelvész;
Justin Viktor innovátor, újságíró; Alföldi István, az NJSZT (Neumann János Számítógép-tudományi Társaság) ügyvezető igazgatója és Skype-on Szalay Dániel újságíró, podcaster
Hangtechnikus: Orsós József
Operatőr:Gál Marcell Fotó és stúdió-asszisztencia: Nemes Ilona Adásrendező: Koczka Alíz
Hogyan forgatja majd fel az életünket az 5G hálózat? Ez volt az egyik fontos témakör az idei Internet Hungary konferencián Siófokon, ahonnan élőben jelentkezett be Szalay Dániel. Szóba kerül az 5G alkalmazások között például a 40 km távolságból vezérelt személyautó, illetve beszámolt a Centrál Médiacsoport bejelentéséről is, például a Nosalty oldal kapcsán, illetve arról, hogyan válik magyar multivá a Central.
Október az európai kiberbiztonsági hónap – tudjuk meg Alföldi Istvántól, a Neumann János Számítógép-tudományi Társaság (NJSZT) ügyvezető igazgatójától, és Magyarországon az NJSZT ezért szervez október 10-én Félelem és védelem címmel IT biztonsági konferenciát a szegedi Agórában.
„Kedvünk van kedvet csinálni a pedagógusoknak” – mondja vendégünk, Alföldi István (jobbra). Mellette Justin Viktor újságíró. Fotó: Nemes Cilla
Szóba kerül az is, hogy 2018-ban lesz éppen 50 éves az NJSZT és ennek kapcsán jövőre egy sor eseménnyel készülnek a szervezet munkatársai. Például lesz Kovács Győző emlékkiállítás, és Wisinger István tollából megjelenik majd egy könyv Neumann Jánosról is. Sőt szóba kerül a nem informatikus pedagógusoknak kidolgozott tanfolyam és tankönyv – „kedvünk van kedvet csinálni a pedagógusoknak” – mondta Alföldi István. A műsor végén pedig Justin Viktor mondott el egy friss hírt arról, hogy Dubajban ezen a napon szállt fel az első autonóm légitaxi. Igaz, hogy öt percig repült először ez a gép, de egy ötéves tesztidőszak kezdődött ezzel.
A podcast hangfelvétel lejátszása a „play” ikont ábrázoló ikonra kattintva indul, de a hangfájl akár le is tölthető. A lejátszó egy külön ablakban is elindítható.
Szerkesztő-műsorvezető: Szilágyi Árpád
Az asztaltársaság tagjai ezúttal: Bódi Zoltán nyetnyelvész; Justin Viktor innovátor, újságíró; Alföldi István, az NJSZT (Neumann János Számítógép-tudományi Társaság) ügyvezető igazgatója, Skype-vonalon: Szalay Dániel újságíró.
Hangtechnikus: Orsós József
Operatőr: Gál Marcell
Fotó és stúdió-asszisztencia: Nemes Ilona
Adásrendező: Koczka Alíz
Szignál: LukHash zenéje, www.lukhash.com
A műsor a Hyp-R stúdióban készült, a Lurdy Házban, Budapesten