Fordítsd érdeklődésedet, tudásodat a biztonság javára, tanulj etikus hackernek! (x)

Vannak, akiknek gyerekkoruk óta a játékok és azok háttere, a programozás a mindene, és éjjel-nappal gép előtt ülnek. Amennyiben Te is közéjük tartozol, de még nem döntötted el, mi legyél, vagy a karrierváltást fontolgatod, de még nem igazán tudod, merre, fontold meg az egyik legkeresettebb szakma kitanulását, legyél etikus hacker.

Ma már az élet nagy területe az online térben zajlik, így a kiberbiztonság fontos kérdés. A digitális világban az adatok, információk sokat érnek, nemcsak a tulajdonosok, hanem a konkurencia számára is. A hackerek bűnözők, azonban magasan képzett etikus hackerként a jó oldalra állhatsz, kamatoztathatod érdeklődésedet, tudásodat.

Black hat vs. etikus hackerek

A DevAkadémia etikus hacker tanfolyamán az alapoktól ismerheted meg és sajátíthatod el, hogy mivel foglalkozik, milyen eszközöket használ, és hogyan is gondolkodik egy hacker, aki a jó oldalon áll.

biztonságtechnika

A nem etikus vagy black hat hackerek illetéktelenül férnek hozzá az IT eszközökhöz azok manipulálása, az adatok megszerzése céljából, míg az etikus vagy white hat hackerek pedig felhatalmazással. Az etikus hacker egy, az információbiztonságért felelős szakember, akinek a feladata, hogy megelőzze, illetve kivédje a hackerek által elkövetett támadásokat azáltal, hogy a megbízója számítógépein, számítástechnikai eszközein bizonyos programokat helyezzen el vagy módosításokat hajtson végre.

Hackerek a biztonságért és az ellen

Etikus hackert azért alkalmaznak egyes vállalatok, hogy szakmai felkészültségével, hozzáértésével megtalálja az adott számítógépes rendszer, hálózat vagy alkalmazás biztonsági gyengeségeit, és kijavítsa azokat, mielőtt valós hackertámadás éri.

A white hat hacker megbízás alapján dolgozik, a black hat illegálisan, hiszen az ő célja, hogy kihasználja a rendszerek esetleges hibáit, védelmi réseit anyagi érdekből. Ezzel szemben az etikus hacker a biztonságért dolgozik.

De a szakma ismer még ún. grey hat hackereket, akik ugyan a tulajdonos tudta nélkül keresik a rendszerek gyenge pontjait, ám haszonszerzés helyett jelzik azt a tulajdonosoknak, továbbá felajánlják a segítségüket.

A blue hat hackerek egyfajta tesztelő feladatot végeznek, megjelenés előtt a problémák orvoslása céljából támadják a weboldalakat, alkalmazásokat.

Kereslet az etikus hackerek iránt

A cégeknek komoly kiesést és veszteségeket okozó kiberbűnözés növekedésével a kiberbiztonságnak egyre fontosabb szerep jut, ehhez pedig tapasztalt és jó szakemberekre van szükség. A rendszerek sebezhetőségének a felkutatása a nagy tudású etikus hackerekre vár, amihez naprakész ismeretek, hackelési technikák és tudás birtokában segíthetnek a cégeknek a black hat hackerek támadásaival szemben.

Minősítést szerzett fehérkalapos hackerként képessé válhatsz az informatikai rendszerek biztonsági réseinek feltérképezésére, cybertámadások kivédésére, betörési tesztelések elvégzésére, sérülékenységelemzésre, biztonsági fejlesztésekre és kódfejtésre itthon és külföldön.

(x) hirdetői tartalom

Hekker versus hacker, reptéri robot és különleges ortofotó oldal – DTM, 2017.08.01/1.

Az utóbbi hetek híreiben és publicisztikáiban újra felpörgött a hacker szó használata Magyarországon, de mi azt vettük észre, hogy mind több helyen a magyaros írásmódú „hekker” szóalakot olvashattuk. A Brighton városában szabadságát töltő netnyelvészt, Bódi Zoltán ezért hívtuk fel Skype-on, hogy ő is érzékeli-e ezt a nyelvi változást. Aztán megismerhettük az LG által fejlesztett reptéri robotot, aminek csak megmutatjuk a beszálló kártyánkat és máris segít a megfelelő kapuhoz sétálni – például egy olyan óriási reptéren, mint a szöuli, ahol jövő év elején, a téli olimpia idején vezetik be ezt a robotot. Végül Justin Viktor bemutatta a Fentrol.hu című webes képadatbázist, ahol ortofotókon nézelődhetünk az akár több évtizeddel ezelőtti Magyarország települései felett.

Szilágyi Árpád és Justin Viktor a DTM 2017.08.01-i adásában. Fotó: Nemes Cilla
Szilágyi Árpád és Justin Viktor a DTM 2017.08.01-i adásában. Fotó: Nemes Cilla

A podcast hangfelvétel lejátszása a „play” ikont ábrázoló ikonra kattintva indul, de a hangfájl akár le is tölthető. A lejátszó egy külön ablakban is elindítható.

 

A hanganyag letöltése | Lejátszó megnyitása új ablakban

Ezúttal is van YouTube videónk az élő adásról:

Tetszenek a vipcast.hu tartalmai? Ha még nem tetted meg, lájkold a vipcast.hu Facebook-oldalát és iratkozz fel teljesen ingyenesen a podcastra is, hogy ne maradj le a következő hanganyagokról!

Szerkesztő-műsorvezető: Szilágyi Árpád
Az asztaltársaság tagjai ezúttal: Dojcsák Dániel (IVSZ), Justin Viktor és Skype vonalon: Bódi Zoltán netnyelvész.

Hangtechnikus: Németh László
Operatőr: Gál Marcell
Adásrendező: Koczka Alíz
Szignál: LukHash zenéje, www.lukhash.com

A műsor a Hyp-R stúdióban készült, a Lurdy Házban, Budapesten.

A DTM asztaltársasággal közvetlenül itt lehet kapcsolatba lépni: www.facebook.com/DTMasztaltarsasag

DTM, 2015.11.03.

A műsor elején az asztaltársaság megbeszéli, hogy tényleg el tud-e tűnni egy okostelefon, hiszen a budapesti történet arról szól, hogy a felhőben keresve sokszor megtalálható a mobil. Avagy: keresd a felhőt, és megtalálod a mobilod! A színes hírek közül az elsőt Kurucz Imre mondja, mégpedig egy Patrick Lanhed nevű férfiről, akinek szó szerint a bőre alatt is pénz van. Pontosabban egy csip, telis-tele bitcoinnal. Aztán Justin Viktortól megtudjuk, hogy játékot fejlesztettek Mozart – Varázsfuvola című remekművéből. Ezentúl bele lehet majd nézni az autókban működő számítógépeket vezérlő _DSC9539szoftverekbe, az autógyárak nem titkolhatják azok részleteit – így döntött az amerikai törvényhozás. Erről számol be Kovács Tücsi Mihály.A Bangkokból visszatért Keleti Arthur barátunk beszámol a Cyber Defense című konfereciáról, ahol többek között repülés közben hackeltek meg egy drónt. Mi az az 5G? Miért fontos a fejlesztése? Nem fogunk-e túlságosan is az informatikai rendszerekre támaszkodni a jövőben? Justin Viktor elmagyarázza. Mégis megadóztatják az internetet? Egyesek ezt látják az EU azon döntésében, amely lehetővé teszi az internetszolgáltatóknak a kétsebességes internet bevezetését. Pintér Róbert ismerteti a helyzetet. Mire jó még a Google StreetView? Kovács Tücsi Mihály a családi nyaralás megtervezésére használta, a műsorban pedig megosztja élményeit. Az NRC kutatásából – amelyet Kurucz Imre ismertet – képet kapunk arról, hogy a magyar internetezők mit gondolnak a kisképernyős eszközökön (okostelefonok, táblagépek) lebonyolítható vásárlásokról.

A hangfelvétel lejátszása a “play” ikont ábrázoló ikonra kattintva indul, de a hangfájl akár le is tölthető. A lejátszó egy külön ablakban is elindítható.

 

A hanganyag letöltése | Lejátszó megnyitása új ablakban

Extra tartalom!

DTM Extra 1, 2015.11.03.

DTM Extra 2, 2015.11.03.

DTM Extra 3, 2015.11.03.

DTM Extra 4, 2015.11.03.

Szerkesztő-műsorvezető: Szilágyi Árpád
Résztvevők: Justin Viktor, Keleti Arthur, Kurucz Imre, Pintér Róbert, Kovács Tücsi Mihály

Konferálás és keverés: Czinege Levente
Szignál: LukHash zenéje, www.lukhash.com
Hangtechnikus: Soltész Levente
Utómunka feladatok: Kunovics Anita és Soltész Levente
Fotók: Igazi Violett, www.facebook.com/IGAZIZOOM

Vipcast.hu és Facebook oldal frissítés: Giró-Szász Roland

Tetszenek a vipcast.hu tartalmai? Ha még nem tetted meg, lájkold a Facebook-oldalát és iratkozz fel teljesen ingyenesen a podcastra is, hogy ne maradj le a következő hanganyagokról!

Észrevételed van a műsorral kapcsolatban? Megírhatod hozzászólásként.