Az Informatikai Biztonság Napja (ITBN) elnevezésű, idén szeptemberben ismét megrendezendő szakmai rendezvény szervezői érdekes képi ötlettel álltak elő idén: a korábbi évek látogatóinak fotóiból előállítottak egy olyan arcot, amely az összes arc „átlagolásával” keletkezett. Keleti Arthur főszervező a PosztmodeM augusztus 14-i adásának második részében néhány további – immár valódi arc bemutatásával – felvillantott néhány érdekes témát az idén is szeptember végén várható rendezvény terveiből.
Asszony Zsolt hangtechnikus és Gál Marcell adásrendező, valamint a monitoron a 2018-as ITBN egyik előadója. Fotó: Nemes Ilona
A podcast hangfelvétel lejátszása a „play” ikont ábrázoló ikonra kattintva indul, de a hangfájl akár le is tölthető. A lejátszó egy külön ablakban is elindítható.
Sci-fi film, kiberkatonák, etikus hackelés, mesterséges intelligencia, ember és gép -ilyen és ehhez hasonló témák voltak az idei ITBN-en, azaz az Informatikai Biztonság Napján. A műsor első részében Szilágyi Árpád és Justin Viktor élménybeszámolót tartott a helyszínen működtetett internetes „látható-rádióban” elhangzott interjúk alapján. Ezenkívül feltűnik egy vírusos flopi, benézhetünk az ITBN-rádió stúdiójába, és láthatunk egy igazi hollywoodi színészt, Bentley Kalu-t is, aki a Kill Command c. filmről beszél.
Az ITBN rádióban vendégünk Zsurkán Ferenc (Invitech)
A podcast hangfelvétel lejátszása a„play” ikont ábrázoló ikonra kattintva indul, de a hangfájl akár le is tölthető. A lejátszó egy külön ablakban is elindítható.
Szerkesztő-műsorvezető: Szilágyi Árpád Az asztaltársaság tagjai ezúttal: Bódi Zoltán nyetnyelvész; Justin Viktor innovátor, újságíró; és Alföldi István, az NJSZT (Neumann János Számítógép-tudományi Társaság) ügyvezető igazgatója.
Hangtechnikus: Orsós József Operatőr: Gál Marcell Fotó és stúdió-asszisztencia: Nemes Ilona Adásrendező: Koczka Alíz Szignál: LukHash zenéje, www.lukhash.com
A PC World magazin szerkesztősége a nyáron robotprogramozó táborokat szervezett gyerekeknek: Molnár József főszerkesztővel és néhány képsor segítségével bepillantunk a szám szerint hat tábor egyikébe, ahol Lego robotokkal tanulják a programozás alapjait, továbbá megmutatjuk a Lego Mindstorms robot-készlet néhány darabját is. Ezután a szeptember 20-21-én megrendezett ITBN (Informatikai Biztonság Napja) témáiról a főszervező, Keleti Arthur beszélt. Például arról, hogy a démon lakozik-e a mesterséges intelligenciában, jobbak-e a gépek az embernél és hogy milyen lehetőségek vannak az ember-gép összekapcsolásban.
Molnár József a PC World főszerkesztője és Bódi Zoltán netnyelvész. Fotó: Nemes CillaKeleti Arthur IT biztonsági szakember és Molnár József, a PC World főszerkesztője. Fotó: Nemes Cilla
A podcast hangfelvétel lejátszása a„play” ikont ábrázoló ikonra kattintva indul, de a hangfájl akár le is tölthető. A lejátszó egy külön ablakban is elindítható.
Az asztaltársaság tagjai ezúttal: Bódi Zoltán nyetnyelvész; Keleti Arthur, IT biztonsági szakember; Molnár József, a PC World főszerkesztője és Google Hangouts vonalon az erdélyi Csíkszeredából Páll Zelinda egyetemi hallgató.
Hyp-R stúdió: immár itt készül a DTM (Fotó: Szalay Dániel)
Új időszak kezdődik a Digitális talkshow „életében”. A műsorokat ezentúl a vadonatúj, a Lurdy-házban lévő Hyp-R stúdióban vesszük fel, amelynek egyik alapítója régi barátunk: Bognár Ákos. Ő egyúttal a mostani műsor különleges vendége is, akitől hallhatunk erről a kifejezetten YouTube csatornaként meghatározott Hyp-R nevű tartalomszolgáltatásról és a tartalmi terveikről. Ezentúl a DTM is megjelenik majd a Hyp-R csatornán – egyelőre persze kísérleti jelleggel, hiszen mi alapvetően rádióműsor-szerű podcast összeállításokban gondolkodtunk eddig. Majd meglátjuk, hogy a 15 évvel ezelőtt már éppen általunk kipróbált „látható rádió” megoldások folytathatók-e valamiképpen az új műsorközegben. A műsorban szó esik Xiaoyong kínai egyetemi oktató megoldásairól, aki az előadásait szeretné jobbá tenni azzal, hogy figyeli a diákjai unalom- és álmosság-szintjét. Keleti Arthur, az Informatikai Biztonság Napjainak (ITBN) főszervezője az idei programokba avatott be, például, hogy mit keres a témáik között az idegsebészet, az önjáró autó és az Interpol.
Fotó a fotósról, Igazi Violettről (Fotó: Szalay Dániel)
Pintér Róbert arról az új kutatásról számol be, aminek eredménye szerint a magyar netezők túlnyomó többsége használja a felhő szolgáltatásokat, noha csak kevesen vannak tudatában annak, hogy felhőszolgáltatást használnak. Szalay Dánieltől pedig arról hallunk, hogy hogyan használja ki a távmunka lehetőségeket mint tesztelő és elmondja, hogy ezzel a tevékenységgel tényleg pénzt lehet keresni.
DTM – A digitális világ érdekes!
A hangfelvétel lejátszása a “play” ikont ábrázoló ikonra kattintva indul, de a hangfájl akár le is tölthető. A lejátszó egy külön ablakban is elindítható.
Bognár Ákos – a Hyp-R stúdió egyik alapítója Keleti Arthur – ITBN főszervező Pintér Róbert – információs társadalomkutató Szalay Dániel – újságíró, távmunkás
Konferálás: Czinege Levente
Szignál: LukHash zenéje, www.lukhash.com Hangtechnikus: Orsós József
Utómunka: Szilágyi Árpád
Fotók: Szalay Dániel
vipcast.hu és Facebook oldal frissítés: Szalay Dániel és Giró-Szász Roland
Néhány nap múlva kezdődik az ITBN, vagyis az Infomatikai Biztonság Napja. A helyszín ezúttal is a Groupama Aréna lesz az Üllői út mentén. A főszervezővel, Keleti Arthurral beszélget a várható programokról Szilágyi Árpád a DTM műsorban.
Vajon mire használható egy háromméteres, hullámos tévékészülék, aminek ráadásul mindkét oldalán van kijelző? A berlini IFA kiállítás egyik újdonságáról beszélget az asztaltársaság a műsor elején. A hírösszeállításban ezúttal Justin Viktor beszámol a Canon cég 250 megapixeles képérzékelőjéről, majd Keleti Arthur, az idei ITBN programjáról mond további részleteket.
Mint már sokaknak kiderült, új szignálzenéje van a DTM-nek: ezúttal Keleti Arthur és Szilágyi Árpád bemutatják a zene alkotóját, az Angliában élő LukHash-t (www.lukhash.com) és két további zenéjét. Pintér Róbert szerint a következő 10-15 évben érdemes lesz kiélvezni az autóvezetés örömét, mert az autóipar kutatói szerint ezen időszak után várhatóan meg fogják tiltani, hogy ember vezesse a gépjárműveket… Vajon mi szükséges még az önjáró autókon kívül ahhoz, hogy ilyen radikális változás bekövetkezhessen a közlekedésben?
A fizikai alapkutatásokból milyen haszna lehet a digitális világnak? Két érdekes eredményről: az „időutazást” lehetővé tevő időgépről és a féregjárat megvalósításáról beszél Justin Viktor.
A Hear Plus nevű androidos app különleges segítséget jelent a hallássérülteknek – Szalay Dániel elmondja, hogy miképpen lehet használni. Bódi Zoltán netnyelvész pedig egy XXI. századi kézi „gőzgépről” számol be.
A Digitális Talkshow hangfelvétele a “play gombot” ábrázoló ikonra kattintva indul, illetve akár le is tölthető, vagy megnyitható egy különálló ablakban is.
Ismét jelentkezik a Digitális Talkshow! A műsor elején az Asztaltársaság megbeszéli, hogy vajon miért hoztak létre a Google fölé egy ernyőszervezetet Alphabet néven. A hírösszeállításban szó esik arról, hogy a Plútó-felfedező űrszondában Playstation processzor van, továbbá az új Windows 10-es operációs rendszerhez milyen botrányok kapcsolódnak, illetve az idei ITBN új helyszínét is megismerhetjük.
Szalay Dániel újságíró ezután egy nemrégiben készült szelfikutatásról hozott konkrétumokat, utána pedig egy másik kutatásról, a magyar netezők digitális kompetenciájáról hallunk részleteket Pintér Róbert információs társadalomkutatótól. Egy újabb kütyü, a pendrive PC a netnyelvész, Bódi Zoltán témája, majd Justin Viktor egy csokor drónhírrel következik. Keleti Arthur az ITBN idei vendégeiről: az FBI kibervédelmi vezetőjéről és egy thaiföldi biztonsági szakemberről beszél.
Képes Gábor pedig az egyik hobbijáról, a Zaporozsec autók internetes közösségéről számol be.
Szerkesztő-műsorvezető: Szilágyi Árpád.
Résztvevők: Bódi Zoltán, Justin Viktor, Keleti Arthur, Képes Gábor, Pintér Róbert, Szalay Dániel.
Hangtechnikus: Soltész Levente.
A Digitális Talkshow hangfelvétele a “play gombot” ábrázoló ikonra kattintva indul, illetve akár le is tölthető, vagy megnyitható egy különálló ablakban is.