Az ecoRobotixszerkezete ügyesen navigál a növénysorok között, és a közben a kamerája figyeli, hogy van-e gyomnövény. Ha igen, akkor két speciális „kar-nyújtogató” szerkezet hajol a gyomnövényekhez, és befújja gyomirtó szerrel azokat. A Posztmodem Poszt-komment rovatában működés közben látható az a Skydiomárkájú drón is, amelynek a futók vehetik nagy hasznát, hiszen a drón követi és filmezi őket. A PosztmodeM asztaltársasága pedig megbeszéli mindezt.
A sváci székhelyű ecoRobotix oldalának egyik részleteBódi Zoltán műsorvezető az élő adás közben. Fotó: Nemes Ilona
A podcast hangfelvétel lejátszása a „play” ikont ábrázoló ikonra kattintva indul, de a hangfájl akár le is tölthető. A lejátszó egy külön ablakban is elindítható.
Az Atlas nevű humanoid robot már nem csak szaltózni, de futni is tud – ez az első téma az első PosztmodeM adásban elhangzott Posztkomment rovatban. Az asztaltársaság kitárgyalta azt is, hogy miért fontos fejlemények ezek a robotikában. Johannes és Phillip Mickenbecker, a két barkácsoló német fivér (YouTube: The Real Life Guys) fejlesztése pedig úgy úgy került a műsorunkba, hogy egy fürdőkádból építettek személyszállító drónt. Látványos, vicces, de veszélyes is…
Réz B. Gábor, Fülöp Hajnalka, Szilágyi Árpád, Bódi Zoltán, Keleti Arthur. Fotó: Nemes Ilona
Az audio podcast hangfelvétel lejátszása a „play” ikont ábrázoló ikonra kattintva indul, de a hangfájl akár le is tölthető, így útközben is meghallgatható. A lejátszó egy külön ablakban is elindítható.
A nemrég befejeződött téli olimpiára készült az Intelegy fantasztikus showműsorral, melynek szereplői drónok. A bemutatóval – ami a sportesemény megnyitóján csak felvételről volt látható bizonyos aggodalmak miatt – a világ legnagyobb chipgyártója megdöntötte saját világrekordját: ezúttal 1218 darab drón repülését hangolták össze. Justin Viktortólhallunk további érdekességeket a projektről.
A téli olimpia drónbemutatója1218 darab drón alkotta ötkarika
A podcast hangfelvétel lejátszása a „play” ikont ábrázoló ikonra kattintva indul, de a hangfájl akár le is tölthető. A lejátszó egy külön ablakban is elindítható.
Magenta Security címmel rendezték meg március 7-én és 8-án a németországi Bonn városában a Deutsche Telekom kiberbiztonságikonferenciáját. Az eseményről Keleti Arthur jelentkezett be az előadások szünetében. A tudósításban láthatjuk a hacker nyulat, a demonstráció kedvéért meghackelt ipari gépet, továbbá a konferencia látványos, 270 fokos (szinte körkörös) megjelenítéssel gazdagított bemutatóját is.
Keleti Arthur kiberbiztonsági szakértő a Deutsche Telekom biztonsági konferenciájáról jelentkezett beElőadás a felhős biztonsági rendszerekrőlA konferencia 270 fokos megjelenítése
A podcast hangfelvétel lejátszása a „play” ikont ábrázoló ikonra kattintva indul, de a hangfájl akár le is tölthető. A lejátszó egy külön ablakban is elindítható.
Már ötödik alkalommal rendezték meg a Biztonságpiac konferenciát Budapesten, ahol a rendvédelmi szervezetek, a belügyi és a honvédelmi tárcavezetői, a rendőrség, a katasztrófavédelem, valamint a magánbiztonsági szakemberek találkoztak és megbeszélték a szakterületeik fontos kihívásait. Keleti Arthur ITbiztonsági szakember természetesen a kiberbiztonsági kerekasztal beszélgetésen vett részt, de azért szétnézett a kiállításon is mutatott a műsorban fotókat például a merevlemezeket megsemmisítő (szó szerint porrá daráló) gépről és a 6 kg tömegű észrevétlen drónról.
Keleti Arthur IT-biztonsági szakember a kiberbiztonságról beszél. Fotó: Nemes Ilona
A podcast hangfelvétel lejátszása a „play” ikont ábrázoló ikonra kattintva indul, de a hangfájl akár le is tölthető. A lejátszó egy külön ablakban is elindítható.
A gondolattal irányító fejpánt mindenkinek működik – mondta Imets Tamás, ezért erdélyi tudósítónk, Páll Zelinda is felvette a fejére és irányította az élő adás közben a GTA5 játék virtuális autóját előre és hátra. Tamás a bemutató után azt is elmondta, hogy a speciális mentési feladatokhoz fejlesztett drónjával Tajpejbe készül, s noha az érettségire készülés most sok idejét elveszi, szeretné a gondolattal vezérlést a videojátékok világában meghonosítani.
Imets Tamás és Páll Zelinda csíkszeredai tudósítónk működés közben mutatják be a gondolattal irányítható fejpántot. (fotó: Nemes Ilona)
A podcast hangfelvétel lejátszása a „play” ikont ábrázoló ikonra kattintva indul, de a hangfájl akár le is tölthető. A lejátszó egy külön ablakban is elindítható.
Sajnos adás közben technikai okok miatt némi hanghiba is keletkezett, elnézést kérünk miatta.
Moley – így hívják azt a robotkart, amit a konyhában felszerelve egy gépi szakácshoz jutunk. Vajon tud úgy főzni, mint a nagyi? Újra vendégünk volt Alexa, született Amazon Echo, „akitől” Keleti Arthur paradicsomleves receptet kért és megmutattuk, hogy a digitális „nőszemély” hogy tudja vezérelni a hozzá kapcsolt drónt.
Árpád és Arthur a robotnagyi főztjéről értekeznek a július 18-i adás első részében. Fotó: Nemes Cilla
A podcast hangfelvétel lejátszása a “play” ikont ábrázoló ikonra kattintva indul, de a hangfájl akár le is tölthető. A lejátszó egy külön ablakban is elindítható.
Robotszex, cicivillantós Titcoin, BitRubel, műholdas internetet kap Afrika, drónok, hangszerek, Papírmesék, menekültválság és a Facebook, powerbank, applikáció segít az éhség legyűrésében – ezek voltak a Digitális Talkshow Mindenkinek (DTM) legutóbbi, október 6-i adásának témái.
Az ember-robot szex általánosabb lesz 2050-re – állítja dr. Ian Pearson jövőkutató szakember döbbenetes tanulmánya – és rögtön erről vitatkozik az asztaltársaság a műsor elején. A hírekben szó esik a cicivillantos Titcoinról, az oroszok digitális fizetőeszközéről, a BitRubelről és az afrikai országoknak szolgáltatott Facebook-internetről. Az idei Internet Hungary konferencia témái közül Pintér Róbert azzal foglalkozik, hogy nemsoká drónokat is lehet majd használni csomagok kézbesítésére. Vendégünk, Cs. Kádár Péter hangmérnök a sokcsatornás, térbeli hangzást biztosító hangrendszerekről beszél (már 128 csatornás is van!), majd a Los Angelesben élő zenész barátunk, Kevin (azaz Fodor Attila) mutatja be Papírmesék c. új EP-jét. Justin Viktor a menekültválság Facebookra gyakorolt hatásaival foglalkozik – szerinte nem is közösségi médium ez a webhely, Cs. Kádár Péter vitatkozik vele. A netnyelvész, Bódi Zoltán a ‘powerbank’ kifejezést elemzi, majd Szalay Dániel bemutatja az éhező gyermekeket segítő applikáció, amivel éttermekben lehetünk a város hőse.
Szerkesztő-műsorvezető: Szilágyi Árpád
Résztvevők: Bódi Zoltán, Justin Viktor, Pintér Róbert, Szalay Dániel
Vendég: Cs. Kádár Péter és Fodor Attila, azaz Kevin a Google Hangouts rendszer segítségével
Ismét jelentkezik a Digitális Talkshow! A műsor elején az Asztaltársaság megbeszéli, hogy vajon miért hoztak létre a Google fölé egy ernyőszervezetet Alphabet néven. A hírösszeállításban szó esik arról, hogy a Plútó-felfedező űrszondában Playstation processzor van, továbbá az új Windows 10-es operációs rendszerhez milyen botrányok kapcsolódnak, illetve az idei ITBN új helyszínét is megismerhetjük.
Szalay Dániel újságíró ezután egy nemrégiben készült szelfikutatásról hozott konkrétumokat, utána pedig egy másik kutatásról, a magyar netezők digitális kompetenciájáról hallunk részleteket Pintér Róbert információs társadalomkutatótól. Egy újabb kütyü, a pendrive PC a netnyelvész, Bódi Zoltán témája, majd Justin Viktor egy csokor drónhírrel következik. Keleti Arthur az ITBN idei vendégeiről: az FBI kibervédelmi vezetőjéről és egy thaiföldi biztonsági szakemberről beszél.
Képes Gábor pedig az egyik hobbijáról, a Zaporozsec autók internetes közösségéről számol be.
Szerkesztő-műsorvezető: Szilágyi Árpád.
Résztvevők: Bódi Zoltán, Justin Viktor, Keleti Arthur, Képes Gábor, Pintér Róbert, Szalay Dániel.
Hangtechnikus: Soltész Levente.
A Digitális Talkshow hangfelvétele a “play gombot” ábrázoló ikonra kattintva indul, illetve akár le is tölthető, vagy megnyitható egy különálló ablakban is.
Ezen a napon két műsort is rögzített az asztaltársaság, ezúttal a második összeállítást tesszük közzé, ami ismét pontosan 30 perces lett!
Vajon épít-e autót a vásárlói számára az Apple? Az elején ezt a témát latolgatja az asztaltársaság, melynek résztvevői ezúttal: Cati (Szokoli Kata), Bódi Zoltán netnyelvész, Kovács Tücsi Mihály író-újságíró, Keleti Arthur IT biztonsági szakértő és Szalay Dániel újságíró.
60 éves lenne Steve Jobs – rá emlékezünk egy olyan kifejezéssel, ami az ő nevéhez köthető. Bódi Zoltán ugyanis érdekesnek tartja a felhasználói élmény (user experience, rövid alakja: UX) kifejezést, ezért most kicsit jobban megérthetjük, hogy mit jelent és milyen szemlélet van e kifejezés mögött.
Be My Eyes– ez viszont egy okostelefonos applikáció neve (iPhone-ra), ami összeköti a vak és a látó felhasználókat. Hogyan miképpen lesz ebből valódi segítség és hogyan alakul ki a közösség, arról Catitól hallhatunk. A hölgy egyébként nem csak látóként, hanem a teszt kedvéért vak felhasználóként is regisztrált, hogy kipróbálja, mit tapasztalnak a vak felhasználók.
Viszont éjjel látó szemüveg kellett volna azokhoz a drónokhoz, amik Párizs belvárosában, fokozottan védett épületek (Eiffel-torony, Elysées palota, amerikai nagykövetség) közelében repültek éjszaka. Kovács Tücsi Mihály mondja el, hogy miért fontos ez a témakör és miért változik majd meg újra a jogi környezet a drónok folyamatos terjedésével.
Egymilliárd dollárnyi pénzt loptak száz bankból, de nem fizikai erőszakkal vagy online betöréssel, hanem odafigyeléssel és trükkökkel. Hogy történhet meg mindez és miképpen marad éveken át észrevétlen? Ez már nem Bonnie és Clyde korszaka, hanem az Ocean’s Eleven stílusa – mondja Keleti Arthur.
Podcast szolgáltatás Android telefonon? Eddig ez valamelyest problémás volt – tudtuk meg Szalay Dánieltől, aki talált egy nagyon jó applikációt, amivel könnyedén lehet a podcastokat hallgatni, például a Digitális Talkshow műsorait is. A beszélgetés közben pár pillanatra megszólal a podcast is…
A szerkesztő-műsorvezető-hangtechnikus: Szilágyi Árpád
A hangfelvétel a “play gombot” ábrázoló ikonra kattintva indul, illetve akár le is tölthető!