Nem csak ígéretes a Dot Watch nevű okosóra kezdeményezés, de a kitapintható Braille-írást alkalmazó karóra jól is néz ki. Egy, a digitális esélyegyenlőséghez hozzásegíthető eszközről beszélgetett a PosztModeM csapata.
Tapintással leolvasható kijelző az óra számlapján – ez a Dot Watch karóra (forrás: dotincorp.com)
A podcast hangfelvétel lejátszása a „play” ikont ábrázoló ikonra kattintva indul, de a hangfájl akár le is tölthető. A lejátszó egy külön ablakban is elindítható.
Ezen a napon két műsort is rögzített az asztaltársaság, ezúttal a második összeállítást tesszük közzé, ami ismét pontosan 30 perces lett!
Vajon épít-e autót a vásárlói számára az Apple? Az elején ezt a témát latolgatja az asztaltársaság, melynek résztvevői ezúttal: Cati (Szokoli Kata), Bódi Zoltán netnyelvész, Kovács Tücsi Mihály író-újságíró, Keleti Arthur IT biztonsági szakértő és Szalay Dániel újságíró.
60 éves lenne Steve Jobs – rá emlékezünk egy olyan kifejezéssel, ami az ő nevéhez köthető. Bódi Zoltán ugyanis érdekesnek tartja a felhasználói élmény (user experience, rövid alakja: UX) kifejezést, ezért most kicsit jobban megérthetjük, hogy mit jelent és milyen szemlélet van e kifejezés mögött.
Be My Eyes– ez viszont egy okostelefonos applikáció neve (iPhone-ra), ami összeköti a vak és a látó felhasználókat. Hogyan miképpen lesz ebből valódi segítség és hogyan alakul ki a közösség, arról Catitól hallhatunk. A hölgy egyébként nem csak látóként, hanem a teszt kedvéért vak felhasználóként is regisztrált, hogy kipróbálja, mit tapasztalnak a vak felhasználók.
Viszont éjjel látó szemüveg kellett volna azokhoz a drónokhoz, amik Párizs belvárosában, fokozottan védett épületek (Eiffel-torony, Elysées palota, amerikai nagykövetség) közelében repültek éjszaka. Kovács Tücsi Mihály mondja el, hogy miért fontos ez a témakör és miért változik majd meg újra a jogi környezet a drónok folyamatos terjedésével.
Egymilliárd dollárnyi pénzt loptak száz bankból, de nem fizikai erőszakkal vagy online betöréssel, hanem odafigyeléssel és trükkökkel. Hogy történhet meg mindez és miképpen marad éveken át észrevétlen? Ez már nem Bonnie és Clyde korszaka, hanem az Ocean’s Eleven stílusa – mondja Keleti Arthur.
Podcast szolgáltatás Android telefonon? Eddig ez valamelyest problémás volt – tudtuk meg Szalay Dánieltől, aki talált egy nagyon jó applikációt, amivel könnyedén lehet a podcastokat hallgatni, például a Digitális Talkshow műsorait is. A beszélgetés közben pár pillanatra megszólal a podcast is…
A szerkesztő-műsorvezető-hangtechnikus: Szilágyi Árpád
A hangfelvétel a “play gombot” ábrázoló ikonra kattintva indul, illetve akár le is tölthető!
Hogyan is élnek a látássérültek? Hogyan főznek, sminkelik-e magukat, mit hogyan találnak meg, szoktak-e facebookozni, hogyan nyaralnak, nem verik-e át őket a boltban a fizetéskor? Folytatódik a Vakrepülés színház tagjaival készült beszélgetés, immár néhány gyakorlati kérdéssel. (A beszélgetés első részéhez klikk ide!)
Klikk a nyilacskás lejátszóra, vagy alatta a letöltésre!
Különleges élmények értek nemrégiben egy speciális színházi előadás alkalmával. A Vakrepülés társulat „Az éjszaka tapintása” című előadására érkeztem, amiben amatőr vak színészek játszanak, teljes sötétségben. Az előadásra minden más megszokott színházi darabnál nagyobb interaktivitás jellemző, amiben óriási jelentősége van az illatoknak, a hangoknak, az érintésnek, de még vizet is spriccelnek a nézők közé…
De talán már ott kezdeném az élménybeszámolót, hogy a produkció kezdete előtt az épületbe belépve a kissé eldugott helyen lévő mosdót kerestem. Szokatlan érzés volt, hogy egy látássérült fiatalember, Pál Zsolt vezetett oda az épületben olyan otthonosan és természetességgel mozogva, mintha semmi szokatlan ne lenne abban, hogy ő vezet engem.
Egyébként Zsolttal és a vakokból álló színi társulat tagjaival az előadás után hosszabban is elbeszélgettünk, beavattak a látók számára misztikus világukba.
Máj Kriszta – ő énekelte annak idején a „Vakvagányok” című Tímár Péter film főcímdalát is –, valamint Pál Zsolt(Pille) és a színi társulat tagjainak jóvoltából a színdarabbal kapcsolatos információk után számtalan olyan tabukérdésre is választ kaphattam, mint például hogyan főznek a vakok, nem szoktak-e eltévedni az utcán, szoktak-e sminkelni, nem verik-e át őket a boltban a fizetéskor… de most hallgassunk bele legelőször is a darabba, illetve beszélgessünk erről!