Napjainkban egyre elterjedtebbé váltak különböző a küzdősportok és harcművészeti elemek, amelyek leginkább a japán kultúrából származnak. Ezen sportágak művelése nem csak fizikai igénybevétellel jár, hanem magas szellemi koncentrációt is igényel. A harcművészet elnevezés sem véletlen, mivel ezen sportágak művelése felér egy művészi alkotással, amelybe az ember nem csak a fizikai erejét teszi bele, hanem a teljes szellemét használja.
sport
Hogyan válassz futócipőt?
A sportoláshoz elengedhetetlen egy megfelelő lábbeli, amelyet direkt erre a célra fejlesztettek ki. Nemcsak, hogy kényelmesebb viselet a hagyományos utcai változatoknál, de fontos szerepe is van. Ez pedig a boka és a térd védelme! Ha nem megfelelő futócipőt használunk edzéshez, futáshoz, akkoz rövid időn belül tönkretehetjük lábunkat, és viselnünk kell a kellemetlen következményeket.
Hogyan válaszd ki a tökéletes leggingst edzéshez? (x)
Te is rendszeresen jársz futni, edzeni, és ehhez kényelmes, ugyanakkor trendi sportruházatot keresel? Ha igen a válaszod, akkor jó helyen jársz. Cikkünkben körbejárjuk, milyen szempontokat érdemes figyelembe venned a tökéletes leggings kiválasztásánál.
10 érdekes pillanat a sport világából
Bizonyára sokféle sporttal kapcsolatos érdekességet szoktál olvasgatni, de lehet, hogy ebben a cikkben leírtakról még soha, sehol nem hallottál. Mutatunk néhány érdekességet, olvasgass, szemezgess, és élvezd a sporttörténelem nagy titkait. (x)
Nagykövet iroda nélkül
Egy ember, akinek nincsen irodája, titkárnője, diplomataútlevele, mégis nagykövetként emlegeti őt szinte mindenki. Hídvégi-Üstös Pálról van szó, akin mostanra végérvényesen rajta ragadt a Tisza Nagykövete megnevezés. 2006-ban, a súlyos természeti csapást okozó ciánszennyezés után több mint 800 kilométert úszott le a néhol mindössze 10 fokos Tiszán, hogy az emberek figyelmét ráirányítsa a megújuló folyóra.
Bár akkori, embert próbáló és csöppet sem veszélytelen akciója is óriási sajtóérdeklődést váltott ki, idén a „nagykövet úr” nem kevesebb mint 1750 embert, valamint 111 kelet-magyarországi települést is megmozgatott a Tiszavölgy Kalandtúra nevű kezdeményezéssel.
Egy körülbelül 40 fős szervezői stábbal, EU-s forrásból 5 héten át a Tisza vidékére szervezett ingyenes kalandtúrákon vehettek részt az érdeklődők, akik szállást (kempingekben) és élelmet is kaptak. A résztvevőknek „csak” annyi dolga volt, hogy végigtekerjék a három napos túrákon a több száz kilométeres távot az ország legszebb tájain. A „csak”-ot persze érdemes erősen idézőjelbe tenni, hiszen 2012 legnagyobb öko-kalandtúráján az 1750, az ország legkülönfélébb helyeiről összesereglett ember – köztük idősek és fiatalok – az öt hét alatt együttesen mintegy 850 kilométernyi távot, azaz alkalmanként átlagosan 170 kilométert tekert le.
Útközben pedig még különböző programoknak is részesei voltak. A pihenők során helyi termékeket (például kecskesajtot, kenyérlángost, mézet) kóstolgattak, kosárfonó, hálószövő, mézeskalács-sütő, fazekas mesterrel találkozhattak, fenntartható életmóddal kapcsolatos feladatokat oldottak meg, de nem maradt el a fizikai kihívás sem: kalandpályán csúsztak át folyók fölött, eveztek a Túron, a Tiszán, a Kurczán, a Tisza-tavon és holtágakon.
Hídvégi-Üstös Pállal a júniusban indult programsorozat utolsó hétvégéjén, egy szentesi pihenő során volt alkalmam egy hosszabb beszélgetésre. Itt nem csak a Tiszavölgy Kalandtúra eredményeiről, de önmagáról is mesélt a mikrofonom előtt, így arról is szó esett, hogy milyen tervei vannak a jövőre nézve. Merthogy az extrém sportolónak bőven vannak még álmai.
Klikk a nyilacskás gombra és hallgasd meg a beszélgetést, vagy töltsd le mp3 lejátszóra és vidd magaddal útközbenre!
A hanganyag letöltése | Lejátszó megnyitása új ablakban
Kiegészítésképp néhány emlék a túrákról:
És végül egy valóban személyes momentum, a számomra legjobb pillanat a 3. hétről, Tiszatarjánból: